16 Ocak 2020 Perşembe

Blog Yazmaya Nasıl Başladın? | Mim


Sevgili Bir Pembesever'e beni bu güzel mime davet ettiği için çok teşekkür ederim. Zaten oldum olası mimlere ayrıca bayılırım. Hem diğer blogların yanıtlarını merak ettiğim için; hem de birileri beni düşündüğü ve soruları yanıtlamam adına davet ettiği için :)


Blog yazmayaaa, damdan düşer gibi başladım desem yeridir :) Evet evet, tam olarak bu şekilde başladım. Ortaokuldayken blog okumaya bayılırdım. Hatta okuduğum kitap bloglarına aşırı özenirdim. Hem kitaplarını, hem de kitaplarını yorumlayacakları bir bloglarının olmasını.
O zaman youtube'da böyle kitap kanalı da çok yoktu. Şimdi youtube'a girince adım attığın yerde bir kitap kanalı muhakkak çıkar karşına. Aslında çeşitlilik olması da güzel ama ne bileyim, samimiyet yok gibi artık. Neyse, bu farklı bir konu. İşte ben ortaokuldayken Youtube'da kitap yorumu yapan insan sayısı bir elin parmağını geçmiyordu muhtemelen. Hatta benim aklımda yalnızca Kitap Aşığı kalmış. Sonrasında bloğunu da kapattı sanırım. Çok sevdiğim bir bloğu da vardı oysa ki. Neyse..

Neyse biz dönelim bloggera. Dediğim gibi blog açmaya aşırı özeniyordum ama yol bilmem iz bilmem. 'Hem beni kim okur ki' kafasındaydım. Ama lise 1'deyken bir gün kafama esti ve arkadaşlarıma 'blog açıyorum isim önerin' dedim :)
Ama isim bulmak da öyle zor ki. Asla hiçbir ismi beğenmiyorum. Bir de kitap bloğu açacağım ya, insanlar ha bire bilmem ne kitaplı isimler öneriyor. Klişe klişe klişe.
Kağıttan Dünyam çok mu sıradışı? Hayır. Ama bana has. Adı üstünde 'Kağıttan Dünyam.'
Zaten blog açmayı isteme sebebim de tam olarak buydu: Kendime özel bir alan oluşturmak.

Başlarda sadece kitap yorumluyordum. Ve yazılarımı kimse okumuyordu :)
Bloğumu bu şekle getirmem de deneme yanılma yöntemiyle oldu. O zamanlar youtube'da yeni yeni kanallar belirmişti. Onlardan bazılarından blog düzenleme konusunda yardım istesem de bana yardım etmediler. Bunu da söylemezsem içimde kalır. Yardım etseydiniz, şöyle şöyle yapman lazım deseydiniz klavye elinize yapışırdı çünkü. Neyse..

Dediğim gibi kendi kendime bloğumu az buçuk adam ettim. Şimdi de geçinip gidiyoruz işte. Çok ahım şahım bir temam olmasa da, bloğumda gerek temamla gerekse yazdıklarımla kendimi yansıttığım için bloğumu çok seviyorum.

Bloğumu kimsenin okumadığı dönemlerde de yazmayı seviyordum. Çünkü en başta kendim için yazıyorum. Ama diğer bloggerlarla kaynaşmak çok daha zevkli hale getiriyor bloğu. Dönüt alabilmek özellikle. 
Bir dönem instagramda da bookstagram hesabımda aktiftim ama orası da sıktı beni. Hala hesabım olsa da aktif değilim. Hem burasının samimiyeti hiçbir sosyal medya platformunda yok.
İyi ki blog var!
İyi ki bloğum var!
İyi ki sen varsın okuyucum!
İyi ki senin güzel yorumların var! :)


Kimseyi özel olarak mimlemiyorum. Zaten mimleme konusunda da iyi değilim. Yazımı okuyup da 'işte bu soruyu ben de cevaplamalıyım' diyen herkes davetlimdir.


Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler dilerim :)


30 yorum:

 1. İyi ki blog açmışsın. Samimiyetin yazdıklarına yansıdığı için keyifle okuyorum. Kalemin hiç susmasın. Paylaşımların daha da çoğalsın. Ayrıca blog ismini çok beğeniyorum.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah diyelim :) Böyle güzel dönütler almak beni öyle mutlu ediyor ki anlatamam, çok teşekkür ederim :)) Sevgiler :)

   Sil
 2. İyi ki de açmışsın yollarımız kesiştiği için çok mutluyum. Kitap blogları olmasa sanırım ben de burada olamazdım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok mutluyum Gonca :) Blog vesilesiyle tanıdığım çok özel insanlar var, sen de onlardan birisin :) Teşekkür ederim güzel yorumun için, sevgiler :)

   Sil
 3. Kesinlikle buranın tadı hiçbirinde yok, iyi ki bloglar var,sende iyi ki blog açmıssın:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yok :) Ve çok teşekkür ederimm :))

   Sil
 4. iyiki bloğun var :))

  değerli bir blog arkadaşımızsın

  YanıtlaSil
 5. İyi ki yolum bloguna düşmüş, keyifle okuyorum içten yazılarını. :)

  YanıtlaSil
 6. Blog yazamaya nasıl adım attığını öğrenmek güzeldi sevgili İlkay. :)
  Ben de blog dünyasının diğer platformlardan daha samimi olduğunu düşünmekteyim. Blog ismi bulmak konusuna gelince, itiraf ediyorum ben de blogumu açacağım esnada baya bir düşünmüştüm. Ve nihayet buradayız. İyi ki bloglarımız var ve yazıyoruz. Mimi cevapladığın için teşekkür ediyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog ismini bulmak bloğu düzenlemekten daha zordu :)) Ve evet iyi ki yazıyoruz :) Tekrardan teşekkür ederim beni de davet ettiğin için. Bloğu açtığım zamanı hatırlamak güzeldi. İyi ki o bir anlık gaza gelmişim. Çok teşekkürler yorumun için de ayrıca :))

   Sil
 7. Blog aleminde ki arkadaşlar söyleyecek sözü olan, aynı zamanda da kendini geliştirme çabası içinde ki arkadaşlar.Öyle olunca da diğer mecralardan daha güzel bir ortam var burada :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Bloğu sevme nedenlerimin başında da bu geliyor. Kendini bilen insanlarla bir arada olmak çok güzel. Burada bir şeyleri ispat etme çabası yok mesela. Herkes olduğu gibi. Daha uzun süre birlikte olalım :)

   Sil
 8. Blog gerçekten çok daha samimi bir ortam, iyi ki varsın sen de İlkay :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :) Sen de iyi ki varsın, çok teşekkürler ve kocamaann sevgi demetleri :))

   Sil
 9. Bence de iyi ki blogun var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederimm, iyi ki siz de varsınız :)

   Sil
 10. ayyyyy damdan düşmek yaramış sanaaa hihii :) kitap aşığı blogu açık sanırım yaaa, okuyom arada, yakınlarda da okudum, dur rastgelince söleyim, çok çok kitap yazısı var :) hikayen şeker, kağıttan dünyam ismi bence nefis. blogunda yazıların da öyle, konu zenginliğin de, dilin de. hiçbir olumsuz bişi yok :) işallah hep burda olucaz hep birlikteeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa açık mıymış :) Cidden şaşırdım. Çünkü baya da oluyor ama bir dönem bloğuna giremiyordum. Bu blog kaldırıldı falan diyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ama bakayım bi şimdi :) Ve çok teşekkür ederim hem yorumun, hem desteğin, hem de dolu dolu önerilerin için :)

   Sil
 11. Bende Youtube gibi mecraları pek samimi bulmuyorum artık birde işin işine para ve reklam girince daha bir beter oldu.İsim konusunda herkes belli bir sıkıntı çekmiş galiba aynı yoldan geçenlerdenim bende :)Kısa bir süre önce karşılamış olsakta yazıların keyif verici

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, ben de aynı fikirdeyim. Nitelikli kanallar da var var olmasına ama çok çok az gözlemlediğim kadarıyla. Artık kitap videoları da izlemiyorum bu yüzden. Hatta tam olarak bu yüzden bookstagram hesabıma olan ilgim de azalmıştı. Çünkü bazı 'okurların' amacı kitap okumaktan ziyade o kitabı pazarlamak ya da abone veya takipçi sayısını arttırmak olmuş durumda. O yüzden yaşasın blog yazmak :) Ve iyi ki karşılaşmışız bir noktada. Teşekkürler yorum için ve yürekten sevgiler :)

   Sil
 12. Bence teman güzel. Bu tema işine çok takma bence. Sadece içinden geçenleri yaz 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de güzel, ben şahsen çok beğeniyorum :)) Ve güzel yorumunuz için de ayrıca teşekkür ediyorum :)

   Sil
 13. Instagramdan takip ettim orası niye sıktı ki ben daha yeni açtım 😂😂 bence de burası ayrı ama kimse bizi umursamıyor gibi blog alemi olarak belki de böylesi daha iyi ama 🤔 ben de kitap alırken hep bakarım bloglara ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilemiyorum instagrama önceden daha çok hevesim vardı ama zamanla geçti işte. Bloglara pek değer verilmiyor gibi görünüyor bu doğru. Ama bu, bahsettiğimiz değeri ne açıdan ele aldığımıza bağlı. Burası her bakımdan daha doğal ve daha samimi bir ortam bence, bunu hep söylüyorum zaten. Ama buradan geniş kitlelere ulaşmak çok daha zor. İnstagram aracılığıyla bu sağlanabilir ama, yani geniş kitlelere ulaşma mevzusu. Yine de orası bana buradan daha yüzeysel geliyor. Elbet orada da samimiyet vardır var olmasına ama blogtaki kadar değil, blogtaki gibi de değil. O yüzden az ama öz bir ortam olan blog alemi her zaman favorim olarak kalacak :)

   Sil
 14. teman bana uçak yolculuklarını anımsatıyor. açık bir havada, gündüz uçuşlarında çok net görebilirsin bulutları ve yeryüzünün üstünde cennetin varlığını kanıtlayan pamuklar varmış dersin. bu dünyadan gidenlerimiz de bazen o pamuk yatakların üzerine bize bakarmış. ben öyle hissediyorum.:) böyle anlarda her iyi şeyin mümkün olabileceğine inancım hayata bağlıyor beni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa, bloğumun böyle güzel hisler hissettirmesine o kadar çok mutlu oldum ki. Çok teşekkür ederim bu güzel yorum için :))

   Sil
 15. ya harika bir yazı. hep başlangıçları okumayı sevmişimdir. kendine has olmak işte bu beni de etkilemişti. kimse okumasa da yazmak keyifli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet benim de çok severek okuduğum bir mim olmuştu. Severek de yazdım. Anıları hatırlamak güzel :)

   Sil