15 Eylül 2019 Pazar

Cinema Paradiso (Cennet Sineması) - Coherence (Paralel Evren) | Film Yorumu


Herkese merhaba :) Son dönemde izleyip beğendiğim iki filmin yorumuyla karşınızdayım bugün. Son dönemde gerçekten beğendiğim yapımlar izledim. Dolayısıyla yorumlarının Kağıttan Dünyam'da da bulunmasını istiyorum. Üstelik sevdiğim şeyleri başkalarına da sevdirebilmek en çok hoşlandığım durumlardan biridir :)
Bahsedeceğim ilk filmimiz yönetmenliği ve senaristliğinde Giuseppe Tornatore bulunan, 1988 yılı İtalya, Fransa ortak yapımı bir film. Tam da sonbahar tadında; biraz hüzünlü ama çokça hoş.Ünlü bir yönetmen olan Salvatore, en son 30 yıl evvel gördüğü bir arkadaşının ölüm haberi üzerine kendini anıları arasında bulur. Bu anıları çocukluğuna dayanır. Sinemayla tanıştığı o ilk yıllara. 
Bu yıllarda Cinema Paradiso isimli sinemada projeksiyoncu olarak çalışan Alfred ile nasıl dost olduğunu ve bu adamın içindeki baba boşluğunu nasıl doldurduğunu hatırlar. Onunla nasıl ilgilendiğini.Ayrıca Salvatore'un anıları aracılığıyla eski yıllara da yolculuk yapma imkanı buluyoruz. Eski yıllardaki sinema kültürüne, o birlik ve beraberliğe, içtenliğe tanık oluyoruz kısaca.
En çok üzüldüğüm şeylerden biri de günümüzde -en azından benim yaşadığım yerde- sinemaların sadece AVM içlerinde yer alan alanlardan ibaret olması. Tamamiyle tüketim odaklı bir anlayış bu. Oysa sinema bence çok daha derin bir alan. Bu derinliği bu filmde gözlemlemek de mümkündü zaten. Bir de açık hava sinemaları var ki.. Hep gitmek istemişimdir. Ama o kısma hiç girmeyelim şimdi :)
Özetle, kesinlikle önerdiğim bir film Cinema Paradiso. Sizi duygu patlamasına tutacağının garantisini verebilirim -İstisnalar için: Zevkler ve renkler tartışılmaz diyelim :)-
Sıradaki filmimiz bir bilim kurgu filmi. Yönetmen ve senaristliğini James Ward Byrkit'in üstlendiği film 2013 ABD yapımı. Bir grup arkadaşın akşam yemeği için toplandığı bir günde bir kuyruk yıldız dünyanın çok yakınından geçer. Hatta arkadaş grubu da bu konuyu konuşur. Kuyruk yıldızın insanlar ve elektronik cihazlar üzerindeki etkisinden bahsederlerken bir anda elektrikler gider. Garip olansa mahallede ışıkları yanan tek bir evin bulunmasıdır. Haberleşme sağlamak için o eve giden bir grup eve garip haberlerle dönerler. Çünkü gittikleri evde kendilerini görmüşlerdir. Film gerçekten oldukça tuhaf, karışık ve bir o kadar da sürükleyiciydi. Filmi paralel evren konusunu ele aldığı için izlemeye başlamıştım ve konusu hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmasam da, üç aşağı beş yukarı karşılaşacağım şeyleri tahmin etmiştim. Ancak filmi izlerken bu kadar çok gerileceğimi hesaba katmamıştım doğrusu. Beni çoğu zaman geren, hatta odamın kapısını açmamı sağlayacak kadar ürkütebilen bir filmdi. Ama benim hiç korku filmi izlemeyen, hemen gerilebilen biri olduğumu da eklemeliyim. Yine de hafiften ürpermeye hazır olun diyeyim. Özellikle de filmi benim gibi akşam saatlerinde ve yalnız izleyecekseniz.Aslında her ne kadar konuları arasında gram benzerlik olmasa da, bir grup arkadaşın bir akşam yemeğinde buluşması ve bu araları çok iyi gibi görünen arkadaşların aslında aralarında sırlar bulunması fikrini Perfect Strangers filmine benzetmiştim. Ancak çok daha gerilimli bir versiyonuna. 
Paralel evrenler her zaman için ilgimi çeken bir konu olmuştur. Hatta bu konuyu dönem dönem özellikle araştırdığım zamanlar da olur. İşte o zamanlardan birini yaşıyorum şimdi de. Hatta konuyla ilgili birkaç belgesel de buldum. Sizin de önerileriniz varsa buyurun yorumlara :)

Ama tabi yine de olayları bir kurgu dahilinde izlemenin keyfi her zaman için başka oluyor. Sanırım içimdeki hayalperest nedeniyle keyif alıyorum bu tip şeylerin gerçek olabilmesi ihtimalinden. 
Paralel evrenler konusunu düşünürken aklıma tam da filmde işlenen konu gelmişti geçenlerde. 'Paralel evrenler gerçek olsaydı ve bir şekilde başka bir evrendeki halimizle bir araya gelseydik neler olurdu' diye. Aslında olaylara pragmatik yaklaşırsak bundan karlı bile çıkabilirdik. Sonuçta diğer evrendeki biz, hem kendimiz olurduk hem de diğer yandan bizim başka bir alternatif gerçekliğimiz olan başka bir insan olurdu o kişi. Keza biz de onun gözünde başka biri, bir yabancı olurduk. Ve ikimizin de iyi ve kötü yönleri birbirinden farklı olurdu. O halde bir araya geldiğimizde kendimizi tamamlamaz mıydık? Eksik yönlerimizi daha kolay kapatmaz mıydık? Veya kendimize, kendimiz iyi bir akıl hocası olmaz mıydık? 
Sanırım olmazdık. Çünkü insanlar -tıpkı bu filmde de olduğu gibi- zaaflarını ve eksikliklerini dışarıdan bir gözle görmekten pek de hoşlanmıyorlar.

Özetle, aksiyonlu ve gizemli bir şeyler izlemek isterseniz film önerimdir. Ancak filmin bazı kısımlarını gereksiz ölçüde karıştırılmış bulduğumu da eklemeliyim.


İçlerinde izledikleriniz veya izlemek istedikleriniz var mı? Veya benzer önerileriniz? 
Ya da paralel evren hakkındaki fikirleriniz, teorileriniz?  O halde buyurun yorumlara.


Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler dilerim :)


28 yorum:

 1. İkisini de çok severim :). Paralel evren, zamanda yolculuk en sevdiğim konulardandır Coherence'ta bu konuda oluşturduğu basit ama etkili ele alış şekli ile beni de baya etkilemişti.

  Cinema Paradiso da dünya tatlısı bir film, bayılırım :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de sevdiğim iki konu. İlginçler :) Ve Cinema Paradiso.. Bence de çok çok tatlı bir film. Bayıldım :)

   Sil
 2. Paralel evren konulu filmleri severim. Bu filmi izleyeceğim sayende teşekkür ederim. :)

  YanıtlayınSil
 3. Özellikle ilk film fazlasıyla dikkatimi çekti. Muhtemelen istisnalardan olmam.
  Benim için bu paylaşımınızda filmlerin önüne de geçen, satır aralarında yaptığınız ufak dokunuşlar oldu. Bunlar için ayrıca teşekkür ederim. İnsanın sevdiği şeyleri başkasıyla paylaşması, sinemalar için birer tüketim mabedi olan AVM lere muhtaç olmak ve insanın kendine dışarıdan bakması husundaki duygu ve düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de çoğu kişinin seveceği bir film Cinema Paradiso. Her şeyiyle mükemmel buldum doğrusu. Ama yine de bazen izleyiciler duyguyu yeterince alamıyorlarmış falan. Hem herkes aynı şeyi aynı oranda beğenmeyebilir. Yine de kesinlikle bir şansı hak eden bir film. Yorumunuz için de çok teşekkür ederim. Yazımı beğenmiş olmanıza gerçekten çok sevindim :)

   Sil
 4. İki filmin konusunu da çok beğendim. İlk fırsatta izleyeceğim. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım benim kadar beğenirsiniz. Şimdiden iyi seyirler dilerim :)

   Sil
 5. İlk filmi duymuştum ama izleme fırsatım olmadı henüz. En kısa zamanda diyeyim.

  YanıtlayınSil
 6. Cennet Sineması'nı yıllar evvel ev arkadaşımla beraber izlemiş ve çok sevmiştik. Özellikle sinema salonlarında insanların film izlerken verdikleri tepkiler çok komiğime gitmişti :-)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o kısımlarda gülümsemeden duramadım, çok hoştu :) Böyle hayatın içinden ama aynı zamanda da masalsı bir havası olan filmleri çok seviyorum. Cennet Sineması da onlardan biriydi. İsmi bile çok güzel :)

   Sil
 7. ÇOK GÜZEL TANITIMLAR YAPIYORSUN, BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlayınSil
 8. Ardarda güzel filmler gelmiş , rahat bir ortama geçtiğimde izleyeceğim :)

  YanıtlayınSil
 9. coherence hatırlamadım. paralel evren popüler konu yaa. her tarafımız paralel olduu. filmi izleyim not aldım, uyar :) cennet sineması, sinema tarihinin en özel filmlerinden. böyle özel bir de amelie var. öyle özel film fazla olmuyore :) sinema ile ilgili olması ne güzel. bu film dünya sinemasında ilk 100 e girer valla :) açık hava sineması yazın izmir kültürpark da oluyomuş, annemler gidiyor, çimlerin üzerinde, bu ağustosta, türk filmleri oynatılmış. bir de havagazı fabrikasında çarşamba akşamları gidiyolar sanırımsam. şimdi de if film festivali varmış, bu if iyi bişi, burda istanbuldaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İçinde yaşadığımız tek bir evrende de bir düzine paralellik var gerçekten. Başka evrene ne hacet :)
   Evet evet, Amelie'yi izlediğimde nasıl hissetmişsem Cennet Sineması'nı izlerken de üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri hissettim. Zaten bu tip filmleri seviyorum en çok da. Masalsı ama gerçek.
   İf'i duydum, gördüm orda burda. İzmir'dekiler de aklımda olsun, teşekkürler :)

   Sil
 10. Muy interesante! Gracias por la información! Espero verte pronto por mi blog! Me encantaría de verdad! Feliz día! 🌏🌏🌏

  YanıtlayınSil
 11. Cennet Sinemasının baş rolünün yaşlandıkça Micheal Jackson gibi beyazlamasına ne demeli yönetmen dikkat etmemiş ama ben fark ettim :) Coherence'i de izlemiştim değişik farklı bir filmdi.

  YanıtlayınSil
 12. Cinema Paradiso'yu sevmene çok sevindim çünkü ben de çok severim :)) O film sayesinde Sicilya'yı merak ediyorum. İkinci filmi de listeye ekliyorum :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cennet Sineması gerçekten çok hoş, dahası tam da benim sevdiğim tarzda bir filmdi. Çok sevdim. Senin de seviyor olmana ben de sevindim şimdi :) İkinci film de sürükleyici ve gerilimliydi. Beğenirsin bence :)

   Sil
 13. mutlaka izleyeceğim,çok ilgilimi çekti, çok teşekkürler,

  YanıtlayınSil
 14. Coherence gerçekten farklı bir filmdi, işlediği konunun onlarca versiyonu olmasına rağmen bence farklı bir havası vardı. Diğer filmi de izlemek isterim yakın zamanda :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de farklı bir havası vardı. Daha profesyonel bir şekilde çekilmiş olsaydı eminim ki daha bilindik filmlerle bir arada anılabilirdi. Yine de keşfedilecek filmler arasında olması da ayrı hoş :)

   Sil

Yukarı çık