1 Temmuz 2019 Pazartesi

Yeni Ayın İlk Günü #5 | Temmuz 2019


Yeni ayın ilk gününden herkese merhaba :) Ayın başlangıcında yeni aya bir 'hoşgeldin' yazısı yazmak bana bir nevi merasim gibi geliyor. Yeni aya güzel duygularla merhaba diyerek ayın geri kalanının güzel geçmesini umuyorum belki de.
Ama bu tezimde yanıldığımı da düşünmüyorum. Bir kere hayatta her şeyin ters gittiğini ve hiçbir şeyin ilgimizi çekmediğini düşündüğümüz anlarda bile o denli çok şükretme sebebine sahibiz ki. Buradaki şükür inanç kaynaklı bir kelime -dolayısıyla öznel bir ifade oldu sanırım- ama her neye inanıyorsanız inanın, hayatta kıymetini bilmemiz gereken pek çok şeye sahibiz, bahsettiğim şey bu.
En başta da kendi içimizde. Çok basmakalıp geliyor kulağa biliyorum ama şu an bu satırları yazarken oldukça ciddi ve samimiyim emin olun. En başta sağlıklı olmanın güzelliği gibisi var mı ya? İnsan değerli şeylerin kıymetini bilmeli.

Bir de sağlık dedim de aklıma nefes almak geldi. Nefes almak deyince de sıcaklardan dolayı nefes alamayışım geldi. Hava sizce de aşırı sıcak değil mi? İzmir'de öyle diyeyim en azından. Ancak bu hafta sonu biraz serinledi gibi ama bu sefer de şiddetli bir rüzgar var. Böyle insana hoş gelen bir rüzgar da değil hani, perde uçurucu deli deli esen cinsten. Zaten Dünya'nın düzenini iyice bozduk insanlık olarak. Geçenlerde bir sabah CNN'nin hava durumu haberlerine denk geldim. Oradaki spikeri seviyorum. Anlatım biçimi ilgi çekici çünkü :) Neyse, spikerin bahsettiğine göre deniz ve okyanuslar giderek ısınıyormuş. Hatta Karadeniz'in sıcaklığının Akdeniz'i geçtiğini söylemişti yanlış hatırlamıyorsam. Sonra evsiz kutup ayılarıyla ilgili şu haberi (TIK TIK!) görmüştüm instagramda. Yeri geldiğinde hep aklıma gelir biz insanlık olarak yaşadığımız gezegene böyle hunharca davranmaya devam ettikçe yıllardır bahsi geçen ve onlar için kılımızı kıpırdatmadığımız 'evsiz' kutup ayıları, bizler olacağız. O yüzden de alternatif gezegenler arayıp duruyoruz ya zaten. Bizim neslimiz göremese de muhtemelen bulduğumuz yeni yaşam alanlarını da güç tutkumuzla sömürürdük insan ırkı olarak, buna hemen hemen eminim işte.Alternatif yerlerden, başka gezegenlerden bahsettim de aklıma şu anda okuduğum kitap geldi. Isaac Asimov'un Vakıf serisinin ilk kitabını okuyorum şu sıralar. Seriyle aynı isme sahip ilk kitap da: Vakıf.
Kitabı bir arkadaşımdan ödünç aldım. Kendisi kitabı öyle çok övdü ve öyle güzel anlattı ki, gerçekten merak ettim. Öncesinde isminden haberdar olsam da cismini -yani kapağını- bile bilmediğim bir kitaptı çünkü. 
Kitabı şu anda anlatmak istemiyorum aslında. Çünkü zaten bitirince yorumlayacağım ama kitap gelecek zamanda galaktik imparatorlukların kurulduğu bir dönemde geçiyor. Ve bilin bakalım değişmeyen tek şey ne? Evet evet bildiniz bence: İnsanlar.Bir de bu ayın ortalarına doğru Bulgaristan'a gideceğim, gideceğiz. Neyse :) Tabii inşallah diyelim. O yüzden o sıralar burada olamayabilirim. Umarım güzel günler beni bekliyordur ve güzel fotoğraflar ve anılarla geri dönebilirim. 
Bu arada bu minik dostumuzun fotoğrafı iki yıl öncesine falan ait. Bilgisayara atınca fotoğrafın kalitesi cidden piksel piksel olmuş ama yine de bu fotoğrafı çok seviyorum. Çok tatlı değil mi ama? :)

Sanırım şu an için söyleyebileceğim, yani mühim gördüğüm pek fazla bir şey yok. Geçtiğimiz ay sınavlarla geçtiği ve gerçekten yorulduğum için önümüzdeki günleri kendime ayıracağım. Bu da durum güncellemesi gibi oldu ama böyle yani :)

Sizin yeni aydan umduklarınız ve dileğiniz ne? Yorum olarak bırakabilirsiniz. 

O halde şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler dilerim :)16 yorum:

 1. Yeni ayda herkesin umduğu gibi geçmesi dileğiyle...! :)

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Bir kez daha inşallah diyelim ve başarılar dilerim :)

   Sil
 3. Havalar gerçekten çok ama çok sıcak. Bulgaristan gezinizi de umarım sağ salim tamamlarsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok sıcaaakkk -,- Umarım, teşekkür ederim :))

   Sil
 4. Yeni ayda bolca okuyup yazmayı umuyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Ayy iyi gezmeler şimdiden, dilerim güzel anılar biriktirirsinn :)

  YanıtlaSil
 6. ay izmir tabii nem filan de miii :) vakıf okuduydum ama bi tane. asimov dünyada en çok yazan yazarlardanmış yaa. galiba yüzlerce roman yazmış. bulgaristan oleeey. anlatırsııın. ay yoksa sizde de mi göçmenlik şeyleri vaaar :) bizde de girit ve makedonya vaar :) osmanlı tabii normal :) ay baksanaa bi mim yaptım. belki yapmak istersin kiiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de biyografisinde okumuştum. Pek çok eseri var. Vakıf'ı hala bitiremedim ama elime alınca baya okuyorum. Çok da sevdim, seriye devam edeceğim yani. Ve evet baba tarafından Bulgaristan göçmeniyim :) Mime de baktım ama henüz yazmadım, teşekkür ederim bu arada :)

   Sil
 7. Bulgaristan gezinde iyi eğlenceler. Senden güzel gezi postları bekliyoruz :-)

  YanıtlaSil
 8. Vakıf serisinin fanatiği çok olmakla beraber o tarzı sevenlerin acayip övdüğü bir seri.Bir yerlerden elime geçerse bende okumak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı bitirdim, yakında bloğa da yorumunu gireceğim. Seriye güzel bir başlangıçtı diyebilirim :)

   Sil