5 Şubat 2019 Salı

5. Gün: Bana İlham Veren Şeyler | #28DaysBlogChallenge


Yeni günden herkese merhaba :) Bu günlerde hava ılık dedim ya hani, bu sabah sanki böyle bir bahar sabahına uyanmış gibiyim. Pencereden gelen o hafif serinlik öyle güzel hissettiriyor ki. 
Bugün meydan okumanın 5. günü. Fark etmeden günün konusuna uygun bir giriş yaptım sanki :)

Sana ilham veren şeylerden bahset belki başkasına da ilham kaynağı olur.1. Yıldızları izlemek

Bloğumu düzenli takip edenler muhtemelen şaşırmamışlardır :) Genel olarak gecenin sessizliğini seviyorum. Tüm parlak gibi gözüken fikirlerim de o saatte aklıma gelir. Sabahları ne hikmetse cesaretim kırılıyor çoğu zaman.
Bir alıntı var sizlerle paylaşmak istediğim. Kitabı aman aman beğenmemiştim ama bu alıntı en sevdiğim alıntılardan biridir.

“Yıldızlı bir gecede, gökyüzünün altında kendini acemi ve çaresiz hissedersen; bu, yıldızlara bakarak başka şeyler düşündüğün içindir. Yıldızlara bakarak yalnızca yıldızları düşünmek gerekir.”
(Bizim Büyük Çaresizliğimiz - Barış Bıçakçı)2. Gün doğumunu izlemek

Turuncu rengi pek sevmem aslında. Ama hani gün doğumu ve gün batımlarında hava turuncumsu bir tona bürünür ya, işte o renge bayılıyorum. 
Gün batımlarını izlemeyi de seviyorum ama gün doğumunu izlemek bana çok daha farklı hissettiriyor. 3. Yürüyüş yapmak

Hatta müzik eşliğinde yürüyüş yapmak. Yürüyüş yaparken aklımdan sezon sezon diziler çekiyorum :) Aklıma gelen her kurgu film şeklinde. Hatta en  içten dileklerimden biri, bir gün onları aynı aklımdaki gibi başkalarına da göstermek. Bu yüzden bazı yönetmenlere imreniyorum. Bunu başarabildikleri için. (Tabii yazarlara da.)
Bir deee, yürüyüş sağlıklı bir şey :)4. Kahve içmek

Misal, bu yazıyı yazarken de önümde kahvem var :) Ders çalışırken de kahve içmeden çalışmaya başlayamadığım zamanlar vardı. Gerçi bu kötü bir alışkanlık. Bir raddeden sonra çarpıntı yapabiliyor.
Yanımda kahvem varken sanki daha iyi konsantre oluyor gibi hissediyorum. Tabii bu durum tamamen psikolojik de olabilir. Ki zaten muhtemelen öyle :)
Kahve kokusunu da çok severim ben. Özellikle Türk kahvesi yaparken koku seansı yapıyorum. 
Ama şşş aramızda :)5. Okumak

Kitap, dergi, şiir.. Ne olursa okumak. Okumak kelime hazinesini geliştirdiği gibi hayal gücünü de geliştirir. Zaten kelime hazinesi genişleyince otomatikman hayal gücü de genişler herhalde. Neyse :)
Okuyun, okuyalım, okutalım.6. Film izlemek

Görsellik zihni harekete geçiriyor bence. Bazen filmin genelini çok beğenmesem bile bazı sahneleri bana ilham verir. Bunun yanı sıra bazı filmler farkındalık da oluşturuyor. Düşünce yapısını geliştiriyor. Tabii hayal gücünü de :)7. Günlük yazmak

Aslında genel olarak yazı yazmak başlı başına ilham veren bir olay. Çünkü yazdıkça yazasım geliyor benim. Zaten bu her şeyde böyle değil midir? Zor olan başlamaktır. Bir kere başladıktan sonra devamı kendiliğinden öyle ya da böyle geliyor. Yazı yazmak da böyle. Ama bilhassa günlük tutmak çok faydalı bir şey bence. Uzun zamandır günlük tutuyorum. Ama bu günlüklerin içeriği anıların da ötesinde benimle ilgili. Yani düşüncelerimi de yazıyorum çoğu zaman. Bu hem rahatlatıyor, hem de kendimi daha iyi anlamamı sağlıyor. Hem de üzerinden zaman geçip de yazdıklarınızı okuduğunuzda değişiminizi net olarak görebiliyorsunuz. Çünkü neticede soyut düşüncelerinizi somut hale getirmiş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra o an unuttuğunuz anılarınız da zihninizde canlanıyor. 8. Çocuklarla zaman geçirmek

Daha ziyade küçük kuzenlerimle vakit geçirme imkanı buluyorum. Küçük çocuklar başlı başlarına birer ilham kaynağı. Öyle lafları oluyor ki bazen, şaşırıp kalıyor insan. Çünkü saflar, temizler. Olduğu gibi görüyorlar her şeyi.
Bazen beni yorsalar da, en sevdiğim etkinliklerden biri onlarla oyun oynamak. Hayal güçleri sınırsız.9. Fotoğraf çekmek

Fotoğraf anı kaydetmektir. Şimdiki zaman nedir ki zaten? Bir saniyeden ibaret sadece. Sonra geçmiş diye anıyoruz o bir saniyeyi de işte. Ama o bir saniye bana öyle büyülü geliyor ki. Özellikle de bazı anlar. Sanırım fotoğrafçılığa olan ilgim bundan ileri geliyor. O kaydedilmiş anlar bana hep ilham verir. Çünkü o ana bir daha geri dönemezsiniz.10 İlgi alanlarınızla uğraşan insanların işlerini takip etmek

Sosyal medyanın zararları olduğu gibi yararları da var bence. Blog ve ınstagram dışında kullandığım bir sosyal medya hesabı yok. Instagramda da (kendi kişisel hesabımda) genelde fotoğrafçıları ve film sayfalarını takip ediyorum. Özellikle fotoğraf hesapları bana ilham veriyor. Gezgin fotoğrafçılara da özenmiyor değilim :)

Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)


Not: Fotoğrafların üzerlerine tıklayarak kaynağına ulaşabilirsiniz. Bu özelliği de az evvel öğrendim. Oysa ne zamandır blog yazıyorum. Neyse, geç olsun da güç olmasın.

28 yorum:

 1. Hepsi de harikaydı, ne güzel. Farkında, bilen, gören olmak.

  YanıtlaSil
 2. güzel aktiviteler, mutluluk hormonlarını düzenleyen çikolata ise muhteşem.

  YanıtlaSil
 3. gerçekten hepsi çok güzel ilham kaynakları :)

  YanıtlaSil
 4. Şu an ben de bu yazıyı okurken kahve içiyorum ve mis gibi Türk kahvesi kokuyor ev :). Ben de çok seviyorum ve bağımlı oldum sanırım :). Her gün içiyorum en az iki tane :). Ne kadar nahif ve tatlısın, ilhamının ilk maddeleri doğa olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafein bağımlılık yapıyor. Bir ara içmeden duramıyordum. Türk kahvesi, nescafe fark etmez :) Ama Türk kahvesinin yeri daha farklı tabi :) Doğa için ayrı bir madde açmadım ama bazı maddeler doğayla alakalı evet. Halbuki ayrı bir madde olarak doğa da yazabilirdim. Çünkü doğa başlı başına bir ilham kaynağı benim için aslında. Olsun :)

   Sil
 5. Ortak özelliklerimiz var.Yuruyus yapmak çok güzel Ben yazmayı unutmuşum:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin listeniz de çok güzeldi :) Yürüyüş zihni açıyor bence. Açık bir zihne de güzel fikirler geliyor :)

   Sil
 6. Gerçekten her madde o kadar doğru ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim, teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Kahve çikolata zekâmı acıyor benim de böylece cidden ilham geliyor :)

  YanıtlaSil
 8. Ay resmen huzur veren bir yazı olmuş bu, ben 2 defa okudum hihi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ooo, çok sevindim şimdi :) Teşekkür ederimmm :)

   Sil
 9. Hepsine de katılıyorum. Ya yazıyla alakasız ama mause imlecini kıpırdattıkça çıkan renkli şekillere bayılıyorum bu sayfada. Gülümsemek için sayfada kaydırıp duruyorum bazen. Hiç kaldırma nolur. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır :) Ben de seviyorum o parıltıları. Beğenmene de çok sevindim, sevgiyle :)

   Sil
 10. Tüm maddeler çok güzel, yıldızlar ve kahve maddesi ayrı bir yere sahip bende :) Onları ben de çok seviyorum ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldızlar apayrı bir yerde benim için. Özellikle de gökyüzünün berrak olduğu gecelerde o kadar erişilmez ve güzel görünüyorlar ki, hayran kalmamak elde değil bence. Ve kahve.. Vazgeçilmezim oldu biraz :) Yorumunuz için çok teşekkür ederim, sevgiler :)

   Sil
 11. Çok güzel maddeler seçmişsin. Bunların insana ilham vermemesi mümkün değil.

  YanıtlaSil
 12. Bu meydan okumayı ilk önce Çilek Suyu Sibel'den gördüm. Sonra öğrendim ki Ezgi düzenlemiş. Pek güzel olmuş. Yazmadan, katılmadan duramadım. Katılmasam ne olacaktı ki sanki? Yazmak için her vesile süper bence. Bu meydan okumayı yaparken kendime de bir söz verdim bana. Yeni arkadaşları da okuyacaktım. Elbette benim için yeni olanları. Blog yazmaya ilk başladığım zamanlarda öyle çok gezinirdim ki blog aleminde. Sonra vakitsizlik belimi büktü. Dünya öyle hızlı dönüyor ki. Blog yazma heyecanının içinde daha canlı zıpladığı o zamanlar daha mutluydum. Şimdi yeniden o zamanları keşfetmek istiyorum. O yüzden seni tanıdığım için mutluyum.
  Sevgiler diliyorum. Çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman hoşgeldiniz :)) Yeni bloglar keşfetmek adına ideal bir etkinlik gerçekten.

   Sil
 13. süper süper. ben de olsa bunları söleriim. bi de kuşlar, ağaçlar ve çakıltaşlarııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :)) Doğanın her yanı güzel zaten :)

   Sil
 14. İlham kaynaklarımızın çoğu aynı, ah keşke yıldızları daha kolay görebilseydik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi :) Önceden -küçükken- yıldızların ateş topu olduğunu bilmiyordum. Hatta onları baya baya soğuk sanıyordum. Hatta hayallerimden biri yıldızlardan birine gitmekti. Herkes aya gitme derdindeydi ama yıldızlar daha çoktu, mantıklı olan bu gibi geliyordu :)

   Sil