4 Şubat 2019 Pazartesi

4. Gün: Fotoğraflarla Bir Gün | #28DaysBlogChallenge


Meydan okumanın 4. gününden herkese merhaba :) Bugünün konusu harika.

Hava nasıl olursa olsun, yürüyüşe çık bugün, o gün gözüne ne güzel göründüyse bir kaç fotoğraf da çek, anlat bakalım neler oldu?

Bana kalsa bugün dışarı çıkmazdım doğrusu. Ancak hava çok güzeldi. İzmir'de yaşıyorum ben. Deniz havasına da bayılırım. Konak tarafına gittim bugün.
Aslında niyetim öğlene kalmamaktı. Ama uğrayacağım birkaç yer daha olunca azıcık öğlene kaldı bu gezi. Etraf kalabalık olunca da rahatça fotoğraf çekilmiyor. Karmaşıklık oluyor. Hem sabah saatlerini daha çok seviyorum ben. Şimdilerde hava da ılık gidiyor.
Minicik de olsa bir İzmir turu yapalım o halde :)Bu ağacı seviyorum. Aslında normalde kediler de oluyor ama bu sabah yoktular.Bugün ilk önce kütüphaneye gittim. Atatürk İl Halk Kütüphanesi'nin yeni yeri Çankaya'da. Otobüsten inince sokak aralarında biraz yürümek gerekiyor ama yeri kolay. Bu fotoğrafı da Çankaya'da çektim. Aslında cadde genelde giyim mağazaları ve gelinlikçilerle dolu. Bu yapı da bir gelinlik mağazasının üst kısmında yer alıyor. O gelinlik mağazasını da ne çok severdim. Dükkanın önünde pembe çiçekli sarmaşıklar vardı. Ancak sonrasında o sarmaşıkları kaldırmışlar. Bütün havası kaçmış gibi gelmişti bana. Böyle balkonlarda falan sarmaşık göremeyeyim, hemen fotoğraflamak istiyorum. Çok estetik duruyor.Yeni yerini bilmediğim zamanlarda kütüphane taşındığı için fazlaca söylenmiştim. Çünkü eski yerini seviyordum. Ancak taşınmasının yanı sıra, kitap çeşitliliği de artmış durumda. Ayrıca daha düzenli. Kütüphanenin ödünç kitap alma\ verme bölümü yukarı katlarda olduğundan kitaplara bakarken bir yandan da sokağı izlemeyi seviyorum. Ayrıca tam cam kenarında devasa bir ağaç var. Çok güzel.Arkadaki uzun bina Hilton.Kütüphanenin bu kısmı çok iyi. Nobel ödüllü yazarların kitapları yer alıyor. Arka tarafı da var.İsimler muhtemelen okunmuyor ama bu da ödüllü yazarların listesi ve ödül aldıkları yıllar.Bunlar da kütüphaneden aldığım kitaplar. Yeri gelmişken aradan çıkartayım :)
Ocak ayında Tarkovksi'nin Nostalghia isimli filmini izlemiştim. Aslında Tarkovski filmlerini izlemeyi bir süredir istiyordum ancak anlamayacağımı düşünüyordum. Hala tam olarak anladım mı emin değilim ama çok derin bir film olduğunu söyleyebilirim. Filmi izlerken fark edemediğim detayları film bittikten sonra anlamlandırmıştım.
 Ama oldukça durağan bir film, onu baştan söyleyeyim. Zaten şiirsel sinema diye geçiyor Tarkovski filmleri. Bunun dışında filmi çok beğenmiştim ben. Sanki, sanki yönetmenin iç dünyasını görüyor gibi hissetmiştim. Tablo gibi sahnelere sahipti.
Dolayısıyla Tarkovski'nin görüşleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istedim ve Mühürlenmiş Zaman'ı aldım. Diğer iki kitap da ödüllü yazarların kitaplarının yer aldığı bölümden. Sonra Konak'a gittim. Yakın zaten. Her kütüphaneye gidişimde muhakkak deniz havası alırım. Gerçi yolum oralara bu aralar fazlasıyla düştü. Ama halimden memnunum. O kadar güzeldi, o kadar güzel ki..Denize bakınca bazen similasyondaymışım gibi hissediyorum. Özellikle de önümde böyle çarşaf gibi uzandığında.... Daha sonra Remzi Kitabevi'ni dolaştım. Dergi aldım bir tane. Deeptone'un son yazısında görmüştüm: Milliyet Sanat :)Çok güzeller ama pahalılar. Konak Meydanı çok kalabalıktı. Gerçi sahil kısmı da kalabalıklaşmaya başlamıştı. Tam da düşündüğüm gibi. Hava güzelse kalabalık da çoktur zaten. En güzel zamanlar sabah saatleri bence.Hala var, var olmasına ama ben küçükken kenar kısımlarda her taraf çiçekmiş Konak Meydanı'nında. Çiçeklerin arasında birkaç tane fotoğrafım var. Ne güzeldi..Güzel kupalar vardı. Geçen gün kardeşime Slytherin'lisini almıştım. Gerçi ben de kullanıyorum :)Özellikle yazın uzun kolyeleri seviyorum. Kamera da -telefon- güzel netlemiş :)...Bi kedi gördüm sanki, evet evet gördüm gördüm :)


Şimdilik hoşaçakalın. Musmutlu, güzel günler dilerim :)


16 yorum:

 1. Izmiri hep merak etmisimdir.Deni ahh nasıl özledim.Kutuphanede zaman geçirmek harika birşey.
  Yarın ki yazımızda görüşmek üzere:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yarın geldi bile :) Bugünün konusunu da çok sevdim hemencecik yazdım günün başında :) İzmir güzeldir, çok güzeldir :)

   Sil
 2. Memleketimden güzel manzaralar için yürekten teşekkür ederim objektifine saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için de keyifliydi. Hem gezmek ve etrafı fotoğraflamak, hem de sizlerle paylaşmak :) Yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
 3. ayyyyy oleeeey memleketiim :) konak çankaya anladııım. remzi ivit pierdeki herhaldesiiiii :) oooo tarkovskyyy, sinema öğretmeniii. ne güzel günmüş amaaa. hava güzeldi demekkisideee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen aynen, Pier :) Tarkovski çok başka biri bence. Daha iyi anlamak istiyorum düşüncelerini. İlginç bir bakış açısı var. İlginç ve objektif. Umarım kitap da tatmin eder beni :)

   Sil
  2. tarkovski belgelesi var kendi anlatıyoooo :)

   Sil
  3. Tamamdır, bakarım muhakkak. Teşekkürler :))

   Sil
 4. Ah be İzmir dedin, beni benden aldın..
  Canım memleketim benim, yalnız epey yağmur yağmıştı geçenlerde iyi olmuş biraz güneş açması.. Remzi'nin yerini seviyorum, manzarası güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz de İzmirliydiniz yanlış hatırlamıyorsam. Yağmur baya yağdı. Hem de gök gürültülü fırtınalısından. Ama iyi de oldu yağması. Yoksa iyi değil hep sıcak olunca da. Remzi Kitabevi'ni ben de seviyorum. Hem manzarası, hem de ortamı güzel. Kalabalık da olmuyor çok fazla.

   Sil
 5. İzmir'e gitmek istedim :(. Bir kere gittim ama bir tesiste kaldığım için gezemedim. Senin fotoğraflarına bayıldım, gittiğin yerlere de :). Tarkovski ben de severim. Mühürlenmiş Zaman okuma listemde ama önce elimdeki kitabını okumayı istiyorum. Süper kitaplar seçmişsin ama kütüphaneniz de çok güzelmiş :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kütüphaneyi ben de çok seviyorum. Önceden her şey karman çormandı. Şimdi aradığım kitapları daha rahat bulabiliyorum. Beğenmene çok sevindim. Umarım bir gün yine yolun düşer, sevgiyle :)

   Sil
 6. Adana'da güzel bir kütüphane bulamadığım için senin kütüphane günlüklerini imrenerek takip ediyorum. Nobel köşesine bayıldım. Çok güzel kitaplar almışsın. Umarım severek okursun.

  Uzun zamandır yürüyüş yapmıyorum. Havalar biraz güzelleşmeye başladı. Sayende canım uzun uzun yürümek istedi :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kirpinin Zarafeti'ne başladım. Yazım dilini beğendim. İlginç de aslında. Ama karamsar baya. Gerçi başındayım daha ama.
   O zaman sevindim :))

   Sil