12 Ocak 2019 Cumartesi

Vahşetin Çağrısı | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Yıla güzel bir kitapla başlamak uğurlu geldi sanırım. Ondan sonrasında başladığım iki kitabı da beğendim. Bu kitaplardan ilk bitirdiğim de Vahşetin Çağrısı oldu. 
Vahşetin Çağrısı uzun zamandır okumak istediğim ve bir süredir kütüphanemde okunmayı bekleyen bir kitaptı. 


"Ya sahip olacak ya da sahiplenilecekti, affetmek zayıflıktı, ilkel yaşamda affetmeye yer yoktu. Yanlış anlaşılıyor, korku olduğu sanılıyordu ve bu tür yanlış anlamalar ölümle sonuçlanıyordu. Öldür ya da öl, ye ya da yem ol, kanun buydu ve Buck da zamanın derinliklerinden gelen bu emre itaat ediyordu."


Jack London'dan ilk kez Martin Eden'i okuyup çok sevmiştim. Yazarın bakış açısını ve üslubunu seviyorum. Bir şekilde okuyucuyu eserinin içine çekebiliyor. En azından Vahşetin Çağrısı'nı ben bu etkiyle okudum. 
Kitap Buck isimli bir köpeğin yaşamını ilahi bakış açısı ile ele alıyor. Buck'un güneyin sıcak iklimli ve güvenli ortamından, kuzeyin sert ve acımasız hayatına gelişi ve zamanla özünü, kökenlerini anımsayışını anlatıyor. Buck evcil bir köpekken bir anda bambaşka bir ortamda alışık olmadığı muamelelere maruz kalıyor. Kitabı okurken Buck'un iç dünyasında geçirdiği değişim adeta bana da geçmişti.


''Merakla cesetleri kokladı. Çok kolay ölmüşlerdi. Bir haskiyi öldürmek, onları öldürmekten çok daha zordu. Hele de okları, mızrakları ve sopaları olmasa, karşılaştırılamazdı bile. Artık ellerinde okları, mızrakları ve sopaları olmadıkça insanlardan korkmayacaktı.''


Bence kitabın en vurucu kısmı bu cümlelerdi. Kendimizi insan ırkı olarak o denli güçlü görüyor, o denli büyütüyoruz ki, dünyada başka varlıklara yer yokmuş gibi davranıyoruz kimi zaman. Hatta çoğu zaman. 
Başka varlıkları geçmek öyle kolay olmasa da benim için, bu kısmı geçsek bile, daha bir insan başka bir insana insanca davranamıyor içinde bulunduğumuz 'Bilgi, İletişim ve Teknoloji Çağı'nda.'

İnce ama dolu dolu bir kitaptı Vahşetin Çağrısı. Ben beğeniyle okudum. Dolayısıyla sizlere de önerebileceğim bir kitap.
Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)

12 yorum:

 1. Öğrencilik yıllarımda okumuştum. Muhtemelen tekrar okurum. Tavsiye ve tanıtımınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir tanıtım yazısı olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim, beğenmenize sevindim :)

   Sil
 3. Harika bir tanıtım yazısı olmuş eline saglik

  YanıtlaSil
 4. Yazarın Beyaz Diş kitabı da çok güzeldir. Bunu sevdiysen ona bayılırsın bence :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumak istediğim bir kitap. Şimdi iyice meraklandım :)

   Sil
 5. ay martin eden en güzeli bi de demir ökçe. bak bunun da filmi var, beyaz diş in dee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Martin Eden'i beğenmiştim. Demir Ökçe kitaplıkta. Uygun modumu bulunca okuyacağım :) Vahşetin Çağrısı'nın filmi olduğunu bilmiyordum, teşekkürler bakarım bir ara :)

   Sil
 6. Jack London bir tanedir, gönlümün efendisidir :D Okumadıysan hemen ardından Beyaz Diş'i okumanı öneririm. İkisi bir anlamda birbirini tamamlayan eserler bana göre. :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz Dişi okumadım ama okumayı istiyorum baya. Zaten artık kesinleşti ki, Jack London da yazdıklarını gözü kapalı beğeneceğim yazarlardan. Ama kitap elimde değil. Elime geçince okuyacağım hemen :)

   Sil