5 Ocak 2019 Cumartesi

Theo'ya Mektuplar | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Yılın ilk kitabının yorumuyla karşınızdayım. Açıkçası yıla beğendiğim bir kitapla başlamak güzel oldu. Umarım yılın geri kalanı için de uğur getirir.


''Kısacası, öyle bir aşamaya varmak istiyorum ki,eserimi gören, bu adam derinden duyuyor, bu adamın ince bir duyuşu var, desin.''


Kitap, Vincent Van Gogh'un kardeşi ve destekçisi Theo'ya yazdığı mektuplardan oluşuyor. Bu mektuplarda her ne kadar kardeşine hitap etse de, aslında bir yerde içindekileri aktarma ihtiyacını gidermeye çalıştığını görüyoruz Van Gogh'un.
Hayatı yoksulluk ve yalnızlık içinde geçmiş bu başarılı ressamın kişiliği beni her zaman etkilemiştir. Açıkçası onunla ilgili kulaktan dolma bilgilerden fazlasına erişmek benim için memnuniyet vericiydi. Ancak her ne kadar okuduğum kitaptan, Van Gogh'un resimlerinin yanı sıra kaleminden de, etkilensem bile gerek kitabın derlemesini gerekse çevirisini yetersiz buldum. Aslına bakılırsa çeviri namına detaylı bir yorumda bulunamam ancak okurken bazı eklerin eksikliğinden kaynaklı cümle düşüklüğü yaşanmıştı. Şimdi yorum yazısını yazarken bazı alıntılara göz atınca bunun farkına daha iyi vardım. Ancak duru ve anlaşılır bir dile sahipti kitap. O konuda bir şey söyleyemem. 
Bunun yanı sıra mektuplar eksik gibi gelmişti bana. Kitaba dair ufak bir araştırma yaptığımda bazı yorumlarda bu tahminimi teyit ettim. Yani bazı mektuplar gerçekten de kitapta yer almıyor. Ancak bunlara karşın, demin de bahsettiğim üzere kitabın dili oldukça akıcı ve yalın, içeriği ise oldukça derin ve merak uyandırıcıydı. Bu yüzden bazı olumsuzluklara rağmen kitabı okumaktan keyif aldım.


''Ama diyeceksin: 'Canlarına kıyan insanlar da vardır.' Ben de derim ki: 'Ben bu çeşit eğilimleri olan bir adam değilim sanıyorum.''


Van Gogh gerçekten de derin ve yaşama bağlı bir insanmış. Bunu mektuplarını okuyunca kavrayabildim. Çünkü medyadan bize yansıtılan Van Gogh imajı oldukça depresif biriydi. Evet, farklı ve çalkantılı bir ruh haline sahip olduğu doğru -tabi bunu mektuplarından çıkardığım sonuca dayanarak söylüyorum- ama aynı zamanda intiharı aklına getirmeyen, geleceğe dair hayal kuran biriymiş. 


''Tuhaf değil mi ki bütün sanatçılar, şair, müzisyen ya da ressam olsun, hepsi paradan yana bathsızdırlar -bahtlı olanları bile- para sıkıntısı içindedirler.''


Kendisi de içinde bulunduğu durumu biliyordu. Yani sanatçılara, özellikle de maddi imkansızlıklarla baş etmeye çalışan sanatçılara kimsenin destek çıkmadığını, biliyordu. Ancak buna rağmen hayal kurmaktan ve kurduğu hayallere ulaşmak adına çalışmaktan asla yılmadı. Ölene değin.
Mektupları okuyunca fark ettim ki, Van Gogh kendisi olmaktan olabildiğince memnun olsa -veya olmaya çalışsa da- içinde bir yerlerde diğer insanlar gibi olma arzusu da yatıyordu. Yani gezgin bir ressam olmaktansa, düzenli geliri olan bir baba olmayı acaba düşler miydi? Çünkü yer yer yaşamı izleyip resmetmektense, yaşamın içine girmenin daha güzel olabileceğinden bahsediyordu. 
Zaten Van Gogh aynı zamanda bir aşıktı. Aşkına karşılık bulamayan ama asla vazgeçmeyen bir aşık. Sanırım yalnızlığını perçinleyen faktörlerden biri de bu aşktı. Sonrasında bütün aşkı sanatı olmuştu sanıyorum ki.

Özetle, benim keyif alarak okuduğum, derin bir kitaptı. Zaten bu tarz yaşama dayanan kitap ve filmleri severim. Ama dediğim gibi kitabın derlemesinde eksiklikler mevcuttu. Yine de Van Gogh'un yaşamına merak salmış okurlara tavsiyemdir :)

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, güzel günler :)
20 yorum:

 1. Bu yıl hep seveceğimiz kitaplar okuruz umarım

  YanıtlaSil
 2. Mektuplardan bir kitap ilgimi cekti

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem bu tip kitaplar kısa bölümlerden oluştuğu için çabuk okunuyor, sıkmıyor.

   Sil
 3. Yazını okurken gözümün önüne "Vincent'tan Sevgilerle" filmi geldi.
  Çok etkileyiciydi.

  Bu kitabı da not aldım. Teşekkürler paylaşımın için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O filmi merak ediyorum. Ne zamandır izleyeceğim ama izleyemedim bir türlü. Sınavlardan sonra artık izleyeyim bari :) Ayrıca rica ederim, şimdiden iyi okumalar :)

   Sil
 4. Zorlu yaşam mücadelesini anlatan kitapları çok severim. Faydalı bir tanıtım yazısı oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası, her ne kadar Van Gogh zorlu bir yaşam geçirmiş olsa da buradaki zorluk bir anlamda göreceli diyebiliriz. Yani bu kitapta o anlamda tam olarak aradığınızı bulabilir misiniz emin değilim. Ama gerçekten dolu dolu bir kitaptı. En azından ben ilgiyle okudum.

   Sil
 5. Sanki herkesin yaşamı dört dörtlükmüş hiç sıkıntısı yokmuş gibi yani kendini görmez başkalarına laf söyler vangogh da buna uğramış teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu doğru anladım mı emin değilim ancak doğru anlamışsam şayet, herkes bir anlamda bahsettiğiniz durumda değil mi? Herkesin derdi, acısı kendine büyüktür. Sanırım insanlık olarak genel anlamda benciliz. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 6. En sevdiğim kitaplardan biridir. Van Gogh hayranıyım ben. Seneler önce keyifle okumuştum. Yazınız sayesinde de yeniden hatırladım kitabı yeniden çok sevdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın dil ve içerik yönünden benim gözümde de hiçbir sıkıntısı yoktu ancak derlemesini beğenmedim. Yine de post-it'lerimi bitiren, bolca yeri işaretlediğim ve ileride bir kez daha okumak istediğim bir kitap oldu :)

   Sil
 7. çok çok iyi bi kitap buuuu :)

  YanıtlaSil
 8. Hmm, ilgi çekici bir kitap :)

  YanıtlaSil
 9. Onca değerli yazar, ressam, sanatçı önceden hiç kazanamıyormuş. Şimdi olsalar da kıymetleri daha çok bilinse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah keşke! Ama şu da var ki, yine bilinmezdi. Bir şeyleri yitirince değerini anlıyoruz çünkü. Yoksa kıymet bilinmiyor. Beni en çok da Van Goggh'un intiharının üzerinden çok zaman geçmeden ünlü olmaya başlaması üzmüştü. Onca çaba harcadığı hayalini gerçekleştirdiğini göremeden ölmesi. Ama bizler bir anlamda şanslıyız. Tarih boyunca nice değerli sanatçı gelmiş geçmiş ki, şimdi onların bıraktığı eserlere sahibiz. Bence ölümsüzlük bununla bağlantılı olmalı. İz bırakabilmek, yıllar sonra bile kendini anlatabilmek.
   Yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
 10. Okuyacağım kitaplar listemde bulunuyor^^ elimdeki kitabı bitirince buna başlayacağım. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, umarım beğenirsin. Şimdiden iyi okumalar :)

   Sil