22 Ocak 2019 Salı

Çiçero | Film Yorumu


Herkese merhaba :) Belki biliyorsunuzdur, son dönemde film yorumlarımı toplu yazılar dahilinde paylaşıyorum. Ancak hem vizyonda yer aldığı, hem de beğenerek izlediğim için Çiçero'nun yorumunu ayrıca bir yazıyla yazmak istedim.Çiçero kod adıyla bilinen İlyas Bazna (Erdal Beşikçioğlu) 2. Dünya Savaşı yıllarında yaşamış ve savaşın kaderini değiştirmiş bir casustur. Farklı alanlarda kendini yetiştirmiş olan İlyas Bazna, İngiliz Büyükelçiliği'nde uşak olarak çalışmaya başlar ancak bunun yanı sıra aynı zamanda Almanlar için casusluk yapmaktadır. 
Aynı zamanda filmde, Almanların uyguladığı T4 adıyla bilinen saf ırkı koruma yani diğer bir deyişle engellileri ortadan kaldırma operasyonu sahneye yansıtılmıştı.Filmin fragmanını ilk gördüğümde (fragman için TIK TIK! ) ortaya güzel bir iş çıkabileceğini düşünmüştüm, ki yanılmadığımı gördüm de. Film Ayla filminin yapımcısından, Serdar Akar'ın yönetmenliğinde ortaya çıkmış bir yapım. Başrollerini ise Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik paylaşıyor. Erdal Beşikcioğlu gerçekten iyi bir aktör. Rolünün hakkını da verdiğini düşünüyorum. Aynı şekilde Burcu Biricik de öyle. Özellikle de mimiklerini kullanışını çok sevdim Burcu Biricik'in.

Filme olumsuz eleştiri olarak da şunu söyleyebilirim ki, filmde bazı sahnelerde hangi dilin kullanılacağının tam olarak kararlaştırılamaması karmaşıklık yaratmış. Eğer yabancı birini canlandıran bir oyuncu konuşmasına İngilizce veya Almanca başlıyorsa cümle ortasında ne hikmetse sular seller gibi Türkçe konuşmaya devam ediyordu. Açıkçası bu durumdan hoşlanmadım. Aynı şekilde bazı sahneler de gerçek dışı bir abartıya sahipti ancak bu durumdan da rahatsız olmadım. Filme yakışmıştı.

Filmi sinemada izlemek de çok güzeldi. Çünkü bazen bazı filmleri evde izlemekle sinemada izlemek arasında fark olabiliyor. Sanırım ambiyans da önemli bir ayrıntı.
Eğer vizyondaki filmler arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız veya filmi merak ediyorsanız, sizlere nacizane tavsiyemdir. Ben beğendim.
Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)26 yorum:

 1. Çok met ediliyor..İigili çok yazı okudum bloglarda beklentim yükseliyor öyle olunca hayal kırıklığı da yaşıyorum bazen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genel olarak güzel bir filmdi ama tabi beklentinin yükselmesi de iyi olmayabiliyor. Umarım siz de beğenirsiniz, şimdiden iyi seyirler :)

   Sil
 2. Bu filmi çok merak ediyorum, genel bakıldığında aman aman olmasa da güzel diye yorumlar yapılıyor. Erdal beşikçioğlu zaten efsane bir oyuncu en kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum ... Selam ve Dua ile ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakın zamanda çıkan Türk filmleri içerisinde -gördüğüm kadarıyla- en iyilerinden biriydi diyebilirim. İyi seyirler dilerim.

   Sil
 3. Çok kişi çok sever ama ben erdal besikcioglunu bir türlü sevemedin ya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası ben de çok fazla filmini izlemedim ama izlemek istiyorum. Sanırım en çok yaydığı enerjiyi sevdim bu filmde.

   Sil
 4. Dün sinemaya gittim arkadaşımla. Fazlasıyla çelişki yaşadık hangisine gireceğinize dair. Bu hafta tekrar gidersek bakacağım bu filme :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne tesadüf biz de aynı gün aynı çelişkileri yaşamışız. Bu aralar vizyonda güzel filmler var. Yakın zamanda yine sinemaya gidersen tercihlerinden biri olabilir belki :)

   Sil
 5. İzlenebilir güzel bir yorumlama olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Ses getirecek filmlere benziyor. Tanıtım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de ses getirebilir. Bence artık aile komedisi adı altında çekilen yerli filmlerin dışına çıkmalıyız da zaten.

   Sil
 7. Ben de merak ediyorum bu filmi. Tanıtım için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, izlerseniz umarım beğenirsiniz. İyi seyirler :)

   Sil
 8. Fragmanını izledim. Büyük bir prodüksüyon. İlk hafta 160 bin kişi izlemiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gişe sayısından haberim yoktu ancak emek verildiği belli.

   Sil
 9. Filmi merak ettim doğrusu...

  YanıtlaSil
 10. Bu filmi çok merak ediyorum. Özellikle filmde Erdal Beşikçioğlu olması ayrıca ilgimi çekiyor. Yakında izlerim umarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erdal Beşikçioğlu'nu rolüne yakıştırdım ben. Filmi de genel bazda sevdim. Umarım siz de beğenirsiniz :)

   Sil
 11. izlemişsiin sevmişsiin hımm aklımda izlemeyi düşünüyorum ben deee :)

  YanıtlaSil
 12. Sen izledisysen bend2 izlerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım beğenirsiniz, şimdiden iyi seyirler :)

   Sil
 13. Freddy Mercury' nin hayatını izlerken reklam arasinda gördum bu filmi.. ilgimi cekti. Tavsiyenize de kulak vereceģim. 😊 teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir reklam arasında görmüştüm filmin fragmanını. Genel olarak beğendiğim bir film oldu. Size de şimdiden iyi seyirler dilerim :)

   Sil