3 Kasım 2018 Cumartesi

Müslüm | Film Yorumu


Herkese merhaba :) Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarla birlikte spontane bir kararla Müslüm filmine gittik. Yani planlı bir durum değildi. Dolayısıyla filme dair beklenti içine girecek vaktim dahi olmadı. Ancak beklenti içinde olsaydım dahi, beklentilerimi aşan bir film olduğunu söylerdim.

Aslına bakarsanız filmin bu denli patlama yaratması beni biraz şaşırttı. Filmin kalitesiyle alakalı değil bu yorumum, daha farklı bir konuda. Bir filmi beğenip beğenmemek kendi tekelinde değerlendirilecek bir durum olmasına karşın yine de filmin, Müslüm Gürses şarkılarına 'ay arabesk mi' gibi nidalarla burun kıvıran insanların dahi dilinden düşmemesi bana biraz garip geldi. Ama tabi başta da söylediğim gibi filmi kendi başına değerlendiriyor bu kesim demek ki. Yine de ne bileyim, sanki biraz garip.Filmimiz Müslüm Gürses'in hayatını konu alıyor. Aslına bakarsanız Müslüm Gürses'in hayatının bu denli zor geçtiğini bilmiyordum. Onun şarkılarını dinlemeyi seviyorum. Filmi izledikten sonra da bir şarkısını dinledim ve fark ettim ki, öncesinde şarkının sözlerini kendi hayatımı baz alarak algılıyormuşum. Yani bir nevi kendi yaşantıma uydurarak. Ancak filmden çıktıktan sonra sözleri daha geniş bir pencereden bakarak değerlendirdiğimi fark ettim. Belki de izlediklerimin ışığında hayatı zorlu geçmiş olan birinin penceresinden.

Müslüm Gürses değerli bir sanatçı bu tartışmasız. Müslüm Gürses'in yetişkinlik halini canlandıran Timuçin Esen de elinden geleni yapmış bence. Ama yine de zayıf kaçmış. Buna rağmen bu konuda olumsuz eleştiri yapmayacağım. Çünkü ne şekilde olsaydı daha güçlü bir oyunculuk izlerdim bilmiyorum. Bu yüzden beğendiğimi söyleyebilirim sanırım.
Müslüm Gürses şarkılarını ara ara dinlediğimi söyledim. Hatta belki bazı favoriler yazımda da sizlerle paylaşmışımdır. Ancak koyu hayranlarından değilim. O yüzden katı bir değerlendirme yapmıyorum oyunculuk konusunda. 

Olay akışı anlamında da filmi gayet başarılı buldum. En azından daha öncesinde izlediğim yerli filmlerdeki sıradanlık bu filmde yoktu. Sanırım en çok sevdiğim nokta da bu. Ancak zamanda ileri-geri sıçramalar bazı konularda yer yer kafamı karıştırmıştı. Ama filmin sonuna kadar her şey sırasıyla yerli yerine oturdu. Film, Müslüm Gürses'in çocukluğundan ölümüne dek uzanan bir olay akışına sahip. Bu olaylar arasında Müslüm Gürses'in  Muhterem Nur'la olan aşkını da izliyoruz. Bu kısımları da sevdiğimi söyleyebilirim.

Yani benim için geçer not alan güzel ve acıklı bir filmdi. Yerli yapımlarda da biyografik filmler çekildiğini görmek güzel bir şey ayrıca. Allah rahmet eylesin.Bir Müslüm Gürses şarkısıyla yazımızı noktalayalım o halde.Şimdilik hoşçakalın.
20 yorum:

 1. Hakkında hep olumlu yorumlar duyduğum bu filmi ben de izlemek istiyorum.İyice merak ettim. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hiç olumsuz yoruma rastlamadım açıkçası. Şans verilebilir :)

   Sil
 2. Evet bu film çok büyük bir patlama yaptı, dün de bizim komşu gitmiş izlemeye :D
  Ben izlemeyi düşünmüyorum ama ilgi çekici bir film gibi görünüyor.
  Emeğinize sağlık ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de izlemeyi düşünmüyordum, yani özel olarak sinemada izlemek gibi bir planım yoktu ancak izlediğim için memnunum :)

   Sil
 3. Müslüm hayranı olmayanlarla dahi ilgi ile izledi. Yaa çok beğendiler ya da popüler akıma ayak uydurdular. Ben Müslüm çok dinlemem. Nişanlanınca dinlemeye başladım o da nişanlım sayesinde. Tam bir Müslüö hayranı. Senelerce dinler. Popüleriden çıkma değil yani. Millet bir film izliyor herkes sadece bir süreliğine Müslüm Babacı oluyor. Garip aslında. Sonra herkes pop müziğe falan dönüyor. Her neyse lafı çok uzattım. Ben de çok merak ediyorum. Gitmek isterim elbet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de büyük hayranı olduğumu söyleyemem. Benim kızdığım nokta popüler akıma koşulsuz şartsız uyan insanlar. Daha doğrusu genelin yorumuna koşulsuz şartsız katılan insanlar. Bir şeyi sevip sevmeyeceğine bireysel olarak karar vermek çok da zor olmamalı diye düşünüyorum. Onun dışında isteyen istediği filmi tabi ki izler, buna ben dahil kim karışabilir ki? Şimdiden iyi seyirler dilerim :)

   Sil
 4. Şahsen ben böyle bir film olacağını tahmin etmeden gittim ve önyargım paramparça oldu. Bende ayy arabeks diyenlerdendim ama hayatına türkü ile başlamış olması beni Müslüm Gürses hayranlarında biri yaptı açıkçası. Yorumlarınız içinde teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önyargılı olmak bazen sevebileceğimiz şeyler konusunda bizi engelleyebiliyor. Filmi ve yorumumu beğenmenize sevindim, teşekkürler :)

   Sil
 5. Filmi izledim. Fırsat bulursam ben de daha detaylı bir yazı yazmak istiyorum bu konu hakkında inşallah 😊🤚

  YanıtlaSil
 6. Bu film çok beğenildi. Artık izlemem gerek galiba ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vizyondaki filmler içinde en çok göze çarpan diyebilirim. Şimdiden iyi seyirler diyelim o halde :)

   Sil
 7. eh sen de sevmişsin izliycem o zaman ben deee :)

  YanıtlaSil
 8. henüz gitmedim ve gidip gitmemekte de kararsızım aslında.. Yaşadığı müddet boyunca hiç dinlemediğim, hiç izlemediğim ve işin açıkçası hayatını da merak etmediğim bir sanatçının vefatından sonra hayatını izlemek istiyor muyum emin değilim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında film bazında değerlendirildiğinde -sanatçının hayranı olunmasa bile- güzel bir film. Ama tabii ilgi çekmesi faktörü de önemli. Benim eleştirdiğim nokta da buydu aslında. Sadece popülerlik kazandığı için bir şeyleri uygulamak. Ama izleyip izlememek bireysel bir tercih sonuçta :)

   Sil
 9. Ben Müslüm Gürses dinlemeye son 1-2 senede başladım. Öncesinde hiç dinlemezdim. Bana fazla arabesk gelirdi. Şimdi seviyorum ama. İnsanın zamanla zevkleri değişiyor.

  Film çok beğeniliyor. Eğer sinemada izlemeye fırsat bulamazsam evde mutlaka izleyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla zevklerin değiştiği doğru. Bunu ben de yaşadım. Filmi izlediğim için pişman değilim. Önerebileceğim bir film.

   Sil
 10. İnsanların yaşamlarında dönemleri vardır. Ben de genel olarsk arabesk dinleyicisi olmadım. Sadece ilk gençlik yıllarında, ilk aşk acısında bir dönem dinledim. Özel radyoların hızla arttığı dönemde arabesk yayın yapan radyo kanalu walkman imde sürekli açık olurdu. Muhterem Nur aşkını o yıllarda bir yerlerde okumuştum. Açıkçası ben merak ediyorum filmi, gideceğim. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Açıkçası ben de daimi bir arabesk dinleyicisi değilim. Filmi tabi ki arabesk dinleyen dinlemeyen herkes izleyebilir. Kaldı ki bu konuda birine izle veya izleme demek benim üzerime vazife değil. Ancak bir şeylerin popülerleştikten sonra değerleşmesi durumunu sevmiyorum. Şimdiden iyi seyirler dilerim bu arada :)

   Sil