2 Kasım 2018 Cuma

Favoriler | Ekim 2018


Herkese merhaba :) Belki de yılın en sevdiğim ayı olan ekimi geride bıraktık. Artık sahiden de kış geliyor galiba. Kışı pek sevmiyorum. Aslında yazı da pek sevmiyorum. En sevdiğim sonbahar. Ama işte o da geçti gitti. Her şey ne çabuk geçip gidiyor.

Bu ay pek fazla kitap okuyamadım. İki buçuk kitap bitirmeme karşın şu an okuduğum Dr. Jekyll ile Bay Hyde'ı bitirmeme çok az kaldığı için onu da ekim ayında okuyup bitirmiş gibi kabul edeceğim. Yani ekimde üç kitap bitirdim diyebilirim. Kasım ayından da pek umutlu değilim doğrusu. Sınavlarım başlayacak çünkü. Bir sürü ölü vaktim olmasına karşın ekim ayını değerlendiremediğim için üzülüyorum.

Semerkant | Amin Maalouf
Dr. Jekyll ile Bay Hyde | Robert Louis Stevenson


Zaten okuduklarımın yorumunu da girmemişim bloğa. Üçünü de severek okudum. Murakami gerçekten farklı bir yazar. Gerek üslup, gerekse içerik yönünden farklı kitaplar yazıyor. Sahilde Kafka'yı da beğenmiştim.
Semerkant da farklı bir kitaptı. Doğu kültürüne dair bir şeyler okumak benim için farklı bir deneyimdi.
Dr. Jekyll ile Bay Hyde da yine farklı bir kitaptı. Kitabı okurken yer yer gerilmiş, hatta birazcık korkmuştum. Bu arada son otuz sayfasını hala okumadım ama muhtemelen bu yazıyı yayınladıktan kısa bir süre sonra onu da bitiririm.
 Şimdi fark ettim de, bu ay birbirinden olabildiğince uzak ve bir hayli farklı kitaplar okumuşum. Bu güzel bir şey.Bu ay bir Kore dizisi bitirdim. Zaten bunun hakkında da çok sevdiğimi yeterince belli eden bir yazı yazmıştım. Bazen çok sevdiğim şeyleri anlatırken duygu seline kapılıyorum. Böylesi objektif oluyor mu tartışılır tabi ama elimde değil.


Bunun yanı sıra koca ayda yalnızca tek bir film izledim. Yorumunu bloğa girmemiştim çünkü seriyi izlemedim. Arkadaşlarımla günler sonra yeniden bir araya gelebildiğimizde beraber izlemiştik. Olaylara başlangıçta Fransız kalsam da bağlantı kurmak çok da zor olmadı benim için. Bu kadar açıklamadan sonra artık filmin ismini de söylemeliyim sanırım. Ölümcül Deney 2 filminden bahsediyorum. Zombi temalı filmler arasında özgün bulduğum bir film oldu. Öneririm. Ama tabii, siz önce ilk filmi izlemeden 2.'ye geçmeyin.

Bunlar da ay boyunca cıfkını çıkartarak dinlediğim şarkılar. Alizee'nin şarkılarını çok önceden, çok dinliyordum. Lolita isimli şarkısını mp3'ümde bir kez dinlemem bu döngüyü yeniden başlattı :)Son olarak da bir şiirle yazımı noktalamak istiyorum. Aslında bu şiir için farklı bir yazı yazmayı düşünmüştüm ama sonuçta nerede paylaştığımın ne önemi var ki? 
Neyse, şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel geçecek, yeni bir ay dilerim :)


Seni Günlere Böldüm

Seni günlere böldüm, seni aylara
Daha yıllara, yüzyıllara böleceğim
Ve her zaman söyleyeceğim ki beni anla
Böyle eskitilmiş de olsa bu kalbi
Minesi çatlamış bir diş gibi durduracağım karşısında.

Şiirler söylenir, şiirler biter
Biz bu sevdayı neresine sakladıktı sen ona bak da
Kahverengi avuçlarına mı gözlerinin
Tam oradan mı kahverengi yağan bir aydınlığa.

Bütün günler yenileşir her bekleyişte
Ve bütün dünler, bütün geçmişler
Kapını açarsın ki bir de, hiç kimseler yok
Çaresiz, benim sana gelişim de hep böyle.

Dün akşama doğru turuncu bir bulut geçti
Sonra bütün bulutlar hep birden geçti
Anılar, anılar, belki hepsi bir kelime

Edip CANSEVER
10 yorum:

 1. Bazen oluyor öyle, ben de en yoğun olduğum zamanlarda daha fazla şey yapıyormuşum gibi hissediyorum :) Ama 3 kitap hiç yoktan iyidir diyorum.. Kasım bomba gibi geçsin senin için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah diyelim :) Ben de güzel bir ay diliyorum :)

   Sil
 2. From Now On tam böyle yolculukta tarlaların içinden geçerken korkuluklara el sallayarak dinlenecek harika bir şarkı değil mi *-* Kasım ayı çok daha güzel bir ay olur umarım senin için ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, tam yolculuk şarkısı. Umarım, teşekkürler hem iyi dilekler hem de yorumun için :)

   Sil
 3. Çok keyifli bir favoriler yazısı olmuş, özellikle bu şiiri çok severim ben.. :)

  YanıtlaSil
 4. heeeey nefis bir yazı buuuu. öncelikle sınavlarında başarılaaar :) okuduğun kitaplar çok iyi. murakami bütün kitaplarını okumayı düşünüyorum. o diziyi listeye aldım :) şarkılar için de saooool :) şarkı önerileri bayılırıım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çoook sevindim, teşekkürler :)

   Sil
 5. Güzel bir kitap yazısı olmuş, notlarımı aldı. Bir ayda üç kitap kötü değil, hatta iyi. Emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önceden sayıyı biraz dert ediyordum aslında. Ancak sayıdan ziyade içeriğin önemli olduğunu düşünüyorum şimdi. Hem üç kitap da fena değil gibi :)

   Sil