8 Kasım 2018 Perşembe

Eskiler mi güzeldi, eskiyenler mi güzelleşti?


Herkese merhaba :) Yine amaçsız, spontane gelişen bir sohbet yazısıyla klavye başındayım. Biraz konuşuruz belki, belki bazı güzel şarkıları dinleriz beraberce. Fena olmaz ha, ne dersiniz?
Eski şeyleri daha güzel buluyorum. Eski binaları, eski sokakları, eski elbiseleri, eski arabaları, eski dostlukları, eski şarkıları...

Bu aralar eski şarkıları dinliyorum. Muhtemelen pek çoğunu sizin de bildiğiniz, bence harika parçalar.
Birazdan sizlerle paylaşacağım. Siz de benimle kendi sevdiğiniz müzikleri paylaşır mısınız? 
Paylaşmak güzeldir. Ancak malesef günümüzde pek az şeyi birbirimizle paylaşıyoruz. Belki paylaştıkça eksileceğimizi düşünüyoruz, belki de eksildikçe paylaşmaktan soğumuşuzdur. 

En iyisi müzik dinleyelim. Bazen bazı şeyler insanın kendini yalnız hissetmesini önleyebiliyor. Mesela gün içerisinde oradan oraya koşuştururken en azından otobüs durağında gökyüzüne bakıp -kirli veya temiz havayla- nefes almak veya eski bir şarkıya ritim tutarak eşlik etmek gibi şeyler dünyanın öbür ucundaki insanla bile ortak yapabileceğimiz aktiviteler. Veya birinin halini hatrını sormak, selam vermek. Veya en güzeli dolu dolu gülümsemek. Bence gülümsemek dünyanın en kolay işi. Hatta ağlamaktan bile daha kolay. Veya kızmaktan. Kaşlarını çatıp birbirine gözünü kulağını kapatıp bar bar bağırmaktan. Birinin kalbini kırmaktan. Çok daha kolay bir eylem gülümsemek. Gülümsemeni karşındakiyle paylaşmak. Bakın bu eylemi de dünyanın öbür ucundaki insanla aynı anda yapabilirsiniz. Zaman ve mekan kavramları çok ilginç. Her şeyin geçip gitmesi. Zaman da aynı benim sohbet yazılarımın konudan konuya atladığı hızla geçip gidiyor gibi, değil mi? :)
Bazıları çok eski değil biliyorum ama hepsi çok güzel bence. Gerçi biraz seçmece yaptım ama olsun. Diğer şarkıları da başka yazılarda dinleriz.
 O zamann, şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler dilerim. Şarkıları şimdi bir kez daha kısa kısa dinleyince modum yükseldi, bence size de aynı etkiyi yapacaklardır :)8 yorum:

 1. Ben de eski şarkılara taktım bu sıralar, özelikle Manga.. dinleyip duruyorum. Güzel şey ara ara da olsa açıp eskileri yad etmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen bazı şarkıları bıkana kadar dinleyip uzun bir ara verdikten sonra bu döngüyü tekrar başlatmayı seviyorum :)

   Sil
 2. heeey saooool baksanaaa radyo kırkbeşlik diye bir radyo var sürekli eskileri çalıyoooo çok güzeeel. kırkbeşlik diye bir dergi de var onda da eskiler var yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O dergiyi galiba senin bloğunda görüp kafama yazmıştım ama kafaya yazılan şeyler unutulabiliyormuş. Hatırlatma ve öneri için teşekkürler :)

   Sil
 3. Nilüfer..Sesi ve bütün şarkıları efsanedir bana göre. Unutmuştuk uzun zamandır. Tekrar hatırlamış olduk yazı sayesinde :)

  YanıtlaSil
 4. Eskiler bizdeki anıları canlandırdığı için güzeldir. İnsan anılarını hatırlamak ister. Geçmişle bağını koparmak istemez. Eski müzikler, eski eşyalar eskiye dair ne varsa geçmişte kalan günlerimize dokunuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Eskiye bağlanmak tehlikeli olsa da anımsamak güzeldir. Yorum için teşekkür ederim :)

   Sil