4 Kasım 2018 Pazar

Dr. Jekyll ile Bay Hyde | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Dr. Jekyll ile Bay Hyde bayadır merak ettiğim bir kitaptı. Orada burada sık sık gözüme çarpmasından kaynaklı bu durum sanırım. Sonunda okuyabildiğim için mutluyum.


"Böylece, beni ben yapan, kusurlarımın azalması değil tutkularımın dayatıcılığı oldu; bu da, insanın iki yönlü doğasını bölen ve birleştiren iyilik ve kötülük dünyalarının bende insanların çoğundakinden de derin bir uçurum açmasına neden oldu."


Kitap, Dr. Jekyll'ın hayatını dahi riske atarak gerçekleştirdiği bir dizi deney sonucunda içinde barındırdığı birbirine zıt iki karakteri iki farklı bedene ayırmasını ve bunun etrafında gelişen olayları konu ediniyor.
Dr. Jekyll'a göre her insanın iyi ve kötü olmak üzere iki karakteri mevcut. Onun bu karakterleri farklı bedenlere ayırmaya karar vermesindeki en büyük etkense vicdanı. Yaptıklarından sorumlu tutulmamak, bir nevi kaçmak adına iki farklı vücuda bürünebiliyor deneyler sonucunda. Her şeyi açık seçik anlattım farkındayım ama kitabın daha ilk sayfalarında bile okuyucu olayları kavrayabilir diye düşünüyorum. Kitap benim için zerre gizemli değildi doğrusu. Çünkü her şey açık seçik ortadaydı. Ancak bir hayli ilginç bir kitap olduğunu da söylemeliyim. Zaten psikoloji ilgimi çeken bir alan. Kitapta da genel olarak kişilik bölünmesi konu edinilmiş diyebiliriz sanırım. 

Aslına bakılırsa, metaforlarla anlatılan olayları gerçekliğe uyarladığımızda biz insanlar da Dr. Jekyll karakterinden çok da farklı değiliz. Bence insanlar içlerinde ikiden fazla karakter bulunduruyor. Aslına bakarsanız karakter kelimesi bunu nitelendirmek için doğru bir kelime değil sanıyorum ki. Ancak insan bünyesinden çeşitli tutkuların ve hırsların bulunduğu bir gerçek. Yalnızca biz insanlar Dr. Jekyll'dan farklı olarak bu farklı yönlerimizi farklı bedenlere bölmek yerine farklı bahanelere paylaştırıp bunların ardına saklanıyoruz. Belki böylece de vicdanımızı rahatlatıyoruz. 

Kitabı okurken yer yer gerildim, hatta bazen de korktum. Oysa kitap okurken okuduğum şeyden korkan biri de değilimdir ama bu kitap bunu başarabildi. Bana farklı bir duygu hissettirmesi de kitaba benim gözümde artık bir puan ekledi diyebilirim.

Yani ilginç bir kitap okumak istiyorsanız bir şans vermenizi öneririm. Zaten ince bir kitap.
Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)ALINTILAR

''Yok, hafiflemiyor çekilen azap ancak, katılaşıyor ruhumuz, katlanıyor.''


"İşte bu yüzden, elimdeki yeni güç bana o kadar çekici geldi ki, sonunda onun kölesi oldum."


"Hayatın tüm gerçeklerini bilseydik, ölümden bu kadar korkmazdık."


8 yorum:

 1. Benimde yakın zamanda okuyup beğendiğim bir kitaptı. Kitap tanıtım yazısı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç bir kitaptı. Sanırım en çok ilginçliğini sevdim ben. Yorum için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 2. çok sevdiğim bir kitap buuuuu veee çok eski bir filmi var siyah beyaz onu izle noluuur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu aralar izleyebileceğimi sanmıyorum ama öneri için teşekkürler :)

   Sil
 3. filmi kitaptan daha korkutucu :) ama sevdiğim bir kitaptır benim de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım biraz da bu yüzden izlemekte tereddütlüyüm. Korkunç filmleri en azından tek başıma izleyemiyorum :)

   Sil
 4. Okumadığım, ancak bu yazı ile ilgimi fazlasıyla çeken bir kitap oldu. İylik ve kötülük. Yaşam tezatlarıyla yaşanır, ayırmak dengeleri yıkar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denge buradaki anahtar sözcük sanırım. Evet ilginç bir kitaptı. Hatta ilk kez bir kitabı okurken bu kadar gerildim. Nedenini ben de bilmiyorum :)

   Sil