26 Ekim 2018 Cuma

O Zaman Göğe Bakalım


Geçen gün suratsız bir şekilde evden çıkmıştım. Genelde modum ne kadar düşük olursa, gülümsemeye o denli çok özen gösteririm. Ama o gün içim dışıma yansımış işte. Bir de negatif enerji insanın elini ayağını bağlıyor. İki saat kapıyı kilitleyemedim. Aldı mı bunun için de bir sinir. Hava da kapalıydı. Kafamı kaldırmamla yüzümde koca bir gülümseme peyda oldu. Hem de zorlama olmadan bir anda. Bir sürü kuş uçuyordu tepemde. Zaten o gün havanın kasvetine aldırmadan bir sürü kuş vardı gökte. Kuşlar ne şanslı! Bazen düşüyormuş gibi yapıp daha da yükseliyorlar göğe.Ama bu fotoğraflar bahsettiğim güne ait değil. Havalar soğudu ya hava daha bir berrak sanki. Soğuk havaları sevmiyorum. Aslında sıcak havaları da sevmiyorum. Canım sonbahar... Hüzünlüsün diye kıymetini bilemedim güzelliğinin. Her şey geçip gidiyor. Ama sanki sonbahar haddinden hızlı çekti gitti gibi. Üşümeyi de sevmiyorum zaten. Ben de iyice huysuz şirine döndüm. Durmadan şikayet ediyorum bir şeylerden.

Bu yazıyı şiirler paylaşmak istediğim için yazmaya başlamıştım aslında. Ama bazen insan kendini anlatmak istiyor. Üstü kapalı bile olsa. 
Okulun fakülte kütüphanesi fazla büyük değil. Evet, güzel kitaplar var ama ana kütüphane daha büyüktür diye tahmin ediyorum. Üşengeçliğimden oraya hala gidemedim de. Ama bir gün gideceğim. Yakın zamanda bir günde. En azından öylesini umuyorum.
Fakülte kütüphanesine her gittiğimde şiir kitaplarını karıştırıyorum ayaküstü. Bu aralar Orhan Veli şiirlerine sardım. Orhan Veli'nin üslubunu hep sevmişimdir zaten. 
Bir de Didem Madak var yine. Geçtiğimiz kış onu anlata anlata bitiremedim zaten blogta da. Onun şiirleri kalbimi acıtıyor her defasında. Onu asla tanıma şansımın olmaması da çok üzücü benim için. 
O zaman lafı bu kadar dolandırdığım yeter. Ne yapsak? En iyisi birkaç şiir okumak beraberce.Aziz Nesin sevdiğim bir yazar. Şairlik yönü hakkında pek bir fikrim yoktu açıkçası. En azından düne kadar.Bu şiiri de çok seviyorum. Orhan Veli'den.Özdemir Asaf..Didem Madak, Ah'lar Ağacı'ndan.Didem Madak, Grapon Kağıtları'ndan.


Ve işte böyle. Hoşçakalın :)
14 yorum:

 1. Havanın hali insanın halini de etkiliyor. Ama yine de başımızı göğe kaldırmakta fayda var.Şiirler de çok güzel.Ruha dokunup geçiyor her biri.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :) O zaman nefes aldığını hissediyor insan bazen.

   Sil
 2. Fakülte kütüphanesinde şiir kitapları karıştırma fikri güzelmiş. Niye benim aklıma gelmedi. Ben de ders çalışmaya gittiğimde şiir kitaplarının yanına oturacağım, ders kitaplarından iyidir. Teşekkürleerr.

  YanıtlaSil
 3. ah ah içim açıldı yazılarda da fotolarda daaaa :)

  YanıtlaSil
 4. Fotoğraflar çok güzel. Şiirle pek aram olmasa da belli başlı şairleri okumayı severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı şairler benim için de özel. Beğenmenize de sevindim, teşekkürler :)

   Sil
 5. Şiir okumak sevmek duygu işi midir? Tam bilemedim ben çok sevmem gençlik yıllarımda hem yazar hem okur hem de severdim. Duygular daha yoğundu sanırım :) Şimdi duygusuzluk ruhsuzluk gelmiş sanki benim üstüme açıp da bi şiir okuyayım demiyorum mesela :/ bi garibim işte ben de böyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım öyle. Duygu işi. Ama bunun yaşa bağlı bir durum olduğunu düşünmüyorum. İnsan her yaşında duygulara sahiptir değil mi? :) Şimdi okuduğumuz bir dizeyi bundan on yıl sonrasında farklı algılayabiliriz. Çünkü her şey gelip geçer ve yerine yenileri gelir. Duygular gibi.

   Sil
 6. Güzel seçimler, şiir yaşamı çok iyi özetliyor. Havanın durumu ruh halimizi çok etkiliyor. Ben yazı daha çok seviyorum, karanlık bana göre değil sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de soğuktan ve özellikle de rüzgardan hiç haz etmiyorum. Bir de karanlık olma mevzusu var ki iyice içim kararıyor. En güzeli bahar.

   Sil
 7. Ben soğuk ve kapalı havaları seviyorum ama dengesiz olmasını sevmiyorum. Sabah soğuk, öğlen sıcak ve gece aşırı soğuk :D Ne giyeceğimi bilemiyorum deliriyorum :D Arada şikayet etmeye de hakkımız var bence, içinden geliyorsa et gitsin :)) Şiirler de çok güzel :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte o dengesizlik durumunu İzmir'de dibine kadar yaşıyorum. Dört mevsim mübarek :) Hasta oldum bu yüzden. Şiirleri beğenmene de sevindim :)

   Sil