25 Ağustos 2018 Cumartesi

Kan ve Gül | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Bayram da ha geldi, ha gelecek derken geçti gitti. Bayram sonrasındaysa sizlerle paylaşmak istediğim bir kitap yorumu kaldı.
Yazardan okuyup bitirdiğim ikinci kitap Kan ve Gül oldu. Bitirdiğim diyorum çünkü sınav döneminde başladığım bir kitap olduğu için çok fazla ilerleyememiştim, ki bu durum kitapla alakalı bile değildi. Ama kısa bir aradan sonra tekrardan yolumuz kesişti ve kitabı keyifle okuyup bu sefer bitirebildim.


"Ben bu anı daha önce de yaşamamıştım sanki."


Yine yazarın olayları birbirine kattığı fantastik bir cinayet hikayesiyle karşı karşıyayız. Ana karakterimiz olan Aziz, bir yangın sırasında bilincini yitirmesinin ardından gözlerini 1994 yılında açıyor. Her şey tıpkı 20 yıl öncesinde bıraktığı gibi. Eşiyle harika bir beraberliği var ve hala genç. Öğrenci ve hayalleri henüz yıkılmamış. Ve en önemlisi, ortada çözmesi gereken gizemli bir cinayet var.
Kitabın konusu oldukça yaratıcı olsa da genel bir değerlendirme yaptığımda, Oğullar ve Rencide Ruhlar'ı ( TIK TIK! ) bir iki tık daha fazla sevdiğimi söyleyebilirim. Ama yine akıcı ve ilginç bir kitaptı Kan ve Gül de. Ayrıca kitabın başlarında Alper isimli bir karakterle karşılaşıyordu ana karakterimiz olan Aziz. Alper'in olaylar üzerinde en ufak bir etkisi bulunmasa da benim hoşuma giden bir ayrıntı oldu, ki olaylar üzerinde etkisinin bulunmaması da ayrıca hoşuma gitti. Bana göre işin mizahi yanı da burada çünkü. Yazarın Oğullar ve Rencide Ruhlar isimli kitabının ana karakteri de Alper'di. Yani yazarla adaş karakterler. Şimdi yine yazarın ismiyle bir anlığına karşılaşınca sanki okuyucularına selam veriyormuş gibi bir izlenime kapıldım. Bilemiyorum bu izlenimimin ne kadar doğruluk payı vardır.

'Öyle değildir bence' diye diye kitabın sonunu en başlarda tahmin etmeye başlamış, hatta tahminimi on ikiden vurmuştum. Bilmiyorum belki kitabı okuyan başkaları da tahmin edebilmiştir sonunu ve bu büyük bir başarı değildir. Ama tahmin konularında pek iyi olduğumu düşünmediğimden birazcık gururlandığım da doğrudur.

Yazarın kitaplarıyla tanışmamış olanların da rahatlıkla bu kitabıyla başlangıç yapabileceğini söyleyebilirim. Benim yine yazardan keyifle okuduğum bir kitaptı ve başka kitaplarını da okumayı istiyorum.
Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)ALINTILAR

"Sevmek ne kadar çok çaba gerektirmekteydi ve buna karşılık nefret için neredeyse hiçbir şeye ihtiyaç yoktu."


"Othello'nun dediği gibi, soyguna uğramış bir insan, kendisinden ne çalındığını bilmediği sürece, soyulmamış demekti."


" Belki de, hayatın kontrolsüz bir düşüş olduğunu kabul edip ona mutlu bir son aramak yerine, iyi bir hikaye olmasına gayret etmeliydim."


''Pişmanlık kadar manasız bir duygu yoktur.''


''Mühim olan işini iyi yapmak. Memleketin problemi bu zaten. Muslukçuysan da, tetikçiysen de, en iyisi olacaksın!''


''İnsan, çok matah biri sayılamayacağının farkında bile olsa, hep kendini diğerlerinden farklı bir yere koyma eğiliminde ve ben kulunuz da aynen böyleyim.''

12 yorum:

 1. ben de bir kitabını okuduydum hafif ve keyifli yazıyo. saol bu da iyimiş demekkisi :)

  YanıtlaSil
 2. Hiç okumadım ben ama madem tanışın diyorsun tanışalım o halde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenir misiniz bilemiyorum ama yazarın dili kendini sevdiriyor. Şimdiden iyi okumalar o halde :)

   Sil
 3. Yazarı daha önce okumadım ve kitabın adını görünce başta bir ön yargı oldu bende. Şimdi okumayı düşünüyorum. Teşekkür ederiim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım sevecek misin, iyi okumalar şimdiden :)

   Sil
 4. İlk defa duydum bu yazarı. Kitabın konusu ilgi çekici. Bakayım bir buna. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazar ilginç konular buluyor bana kalırsa. Dili de keyifli. Okunmaya değer bence :)

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Beklentiyi yükseltmek istemem ama okuması keyifli bir kitaptı :)

   Sil
 6. Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabını çok merak ediyorum ben de :D Ama okumama daha zaman var gibi çünkü kitabı daha almadım bile :D Bir de umarım istediğin üniversite olmuştur :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben o kitabını daha çok sevmiştim açıkçası. Ama ikisini okumak da keyifliydi :) Uzuun bir yazıyla her şeyi özetledim :D

   Sil