14 Temmuz 2018 Cumartesi

Strong Woman Do Bong Soon | Dizi Yorumu


Waooov! Zaman makinesine falan binmiş olmalıyım. Veya bir uzay aracına? Çünkü bir anda üç gün sonrasına ışınlandım baksanıza. Resmen zaman kavramım şaştı. 
Ama her şeyden önce.. Herkese merhaba :)Öncelikle dizimizin konusundan bahsetmekle başlayalım. Dizimize halihazırda ismini de veren ana karakterimiz Do Bong Soon özel bir kızdır. Do Bong Soon'un ailesindeki doğan bütün kız çocukları beraberinde özel bir güç getirirler. Güçlü olmak. Hem de kelimenin tam anlamıyla güçlü olmaktan bahsediyoruz.
Ancak bu güçlerini masum birine zarar vermekte veya kendi kişisel menfaatleri uğruna kötü amaçla kullanmaları sonucunda işledikleri suçun boyutuna göre güçlerini kaybetmekten tutun da ölümcül hastalıklara yakalanmaya kadar ciddi cezalara çarptırılabilirler. Bu yüzden de Do Bong Soon güçlerini kullanma konusunda oldukça dikkatli. Tabii, olabildiğince desek daha yerinde olur.

Ancak bir gün güçlerini kontrol edemeyeceği bir manzarayla karşılaşması sonucunda bir grup zorba mafya kılıklı adamı döver. İşte bütün hikayede burada başlar. Yani olaylara bir şahidin karışmasıyla. O şahit de Ahn Min- Hyuk'tur. An Min Hyuk -ki yazının devamında ona başkan diyeceğim bilginize- Boon Soon'u koruma olarak işe alır.

Bir diğer cephede de mahalleye dadanan bir sapık \ katil vardır. Aslında dizide pek çok olay vardı. Bong Soon'un platonik aşkından tutun da, dövüp başına sardığı insanlara kadar ooo.. 
Sanırım diziyi bu kadar çok sevmemdeki ana etken de buydu. Yani olay çeşitliliği. Olaylar aşk temasının üzerine kurulu değildi bir kere. Tabi aşk teması da dizide bolca işlenmişti ancak dizinin asıl anlatmaya çalıştığı şey, güçlünün güçsüz üzerindeki zorbalık derecesindeki hükmü ve bu hükme boyun eğmemekti. Böyle yazınca diziyi bir kere daha sevdim.

Açıkçası tam bu noktada size bir itirafta bulunacağım. Tatilime başladığımdan beri Kore dizileri izliyorum. Ve ilk dizi arayışımdan beri bu dizi inatla karşıma çıkıyordu. Ancak -işte itiraf geliyor- dizinin afişi bana pek ümit vaad etmemişti. Ah benim aklıma! Böyle olacağını bilseydim ilk izleyeceğim dizi bu olurdu. Ama durun, belki böylesi daha iyidir. Yoksa izlediğim diğer diziler sönük kalacaktı muhtemelen.

Dizinin konusu ve karakterleri dışında diziye dair sevdiğim teknik bir ayrıntı vardı. Belki siz de benim gibi düşünüyor olabilirsiniz. Hani karakterler geçmişi hatırladığında kendilerini de görürler ya. Sanki gerçek hayatta bir olayı hatırlarken kendimizi dışarıdan izliyormuşuz gibi.. Ah! Bence çok ama çok saçma bir şey bu. Ama bu dizide karakterler geçmişi hatırlarken karşılarındaki insanı görüyorlardı, kendilerini değil. İşte dizinin hanesine bir puan daha.


Eveeet, şimdi size küçük bir uyarıda, daha doğrusu bilgilendirmede bulunacağım. Diziyle ilgili temel bilgilendirme kısmı bu kadardı. Yazının devamında diziden repliklere, kişisel yorumlarıma ve en fenası bolca hayranlığıma yer vereceğim. O yüzden yazıya devam edecekler kemerlerini bağlasın!
Ah bu arada, bahsettiğim replikleri kolaj haline ben getirdim. O yüzden kocaman Kağıttan Dünyam yazıyor üzerlerinde.Şimdi, şu konuda baştan anlaşalım. Ben de Gook-Du'yu sevdim. Hatta dizinin sonlarına doğru baya sevdim. Yeri geldiğinde içim acıdı, üzüldüm, ah dedim vah dedim ama... Ahn Min - Hyuk yani Başkanım dururken onu tutamazdım. Üzgünüm. Veya değilim. Boşverin. Devam!Başkanla Bong Soon'un dalaşmaları her ne kadar eğlenceli olsa ve gülsem de, Bong Soon'a başlarda gıcık oluyordum. ( Bakınız ikinci bir Oh My Ghost vakası)Sanırım Bong Soon'u tamamiyle sevdiğim sahne buydu. İşte bu kızım!Başkan üzülünce ben de üzülüyordum. Çünkü çok didindi, çok üzüldü :'(Çok sevdi :')Yeri geldiğinde çocuk gibiydi :)Yeri geldiğinde fedakar...:)Ama hep şapşal :) 

( Sizi baştan uyarmıştım.)Gook - Du da çok iyiydi kabul ediyorum. Ama... 
Neymiş? Zamanlama!Çok samimi söylüyorum, dizide en sevdiğim sahne buydu. Cidden, tartışmasız şu ana bayıldım!Cool'luktan ölüyorlar mübarek.Keşke dizide de şöyle görebilseydim şu ikisini. Neyse...Bong Gi için de aklımda güzel bir ship vardı ama olmadı malesef. Oysa son ana kadar beklemiştim. Olsun.Bong Gi de bir tane :):')Oyun yaratıcısı olan başkana bayıldım! :) 
Dizide çift rol canlandırdı ve canlandırdığı iki role de çok güldüm. Hatta daha önce bir dizide bu kadar gülmüş müydüm hatırlamıyorum. İşte bu yüzden bu kadar tantana :)Yüz ifadesi :) Şöyle bol gülmeliBiraz da romantik (ama en saf olanından yanlış olmasın!)Güzel bir dizi izlemek istiyorsanızDurmayın, açın izleyin! Derim :)

Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler.


Hah unutmadan, dünyada yumruk gücünden daha önemli şeyler olduğunu aklınızdan asla çıkarmayın. Asla!Bu fotoğraf da burada kalsın. Tam bir aşık modeli Park Hyung-sik. Gerçekten tam bir aşık.

12 yorum:

 1. O kadr çok Kore dizisi izleyen var ki sonunda ben de başlayacağım

  YanıtlaSil
 2. Bu diziyi kardeşim çıktığından beri şiddetle tavsiye ediyor ama ben de senin gibi afişina bakıp yargıladığım için çok absürt bir diziymiş gibi geliyor :D Ama madem beğendin sen de o zaman bir şans vereceğim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ön yargı bazen keşke dedirtebiliyor. Bana dedirtti :D Eğlenceli bir diziydi, umarım sen de benim kadar seversin :)

   Sil
 3. ay ben de geçen yaz idi di mi sanki ikim kez başladım devam edemedim ama çok sempati duyuyom çok sevceğimi biliyom yanii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncesinde benim de ara ara izlediğim dizileri vardı ancak ben de özellikle son dönemde daha sık izlemeye başladım Kore dizilerini. Açıkçası gerek işledikleri konular gerekse o konuların işleniş biçimi hoşuma gidiyor. Böyle kafa dağıtmalık, masum, sempatik. Güzel yani bence, bir şans daha verebilirsiniz belki :)

   Sil
 4. En sediğim dizilerden biridir. İzlerken aşırı mutlu ve tasasızdım. Başrolleri de aşırı yakıştırıp günlük hayatta bile sevgili olsunlar istemiştim o derece :D Keşke böyle diziler tekrar çekilse diyorum. Fazlaca mutlu eden dizilere ihtiyaç var :) Yazınla birlikte izlediğim zaman döndüm ben de harika bir yazı olmuş zevkle okudum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha, ben de aynıyım desem :D Hatta filmin müziklerini ararken iki başrolün bir hayran buluşması videosuna denk geldim. Birbirlerine gerçek hayatta bakışları da çok güzel. Veya ben çıkarımda bulunmuş da olabilirim, bilemiyorum :) Ayrıca yazımı beğenmene çok sevindim :)

   Sil
 5. Geçen sene ilk Kore dizimi izleyeceğim dmeiştim ama izlememiştim :-( Belki bu yaz Kore dünyasına giriş yaparım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlersen yorumlarını bekliyor olacağım Şule abla :)

   Sil
 6. Bu dizi çok güzeldi, izlerken büyük keyif almıştım :) Park Hyung Sik Hwarang dizisinde de izlemiştim ve Hwarang dizisi de baya güzel tavsiye ederim izlemediysen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu dizideki karakterine bayılmıştım :) Önerin için de teşekkürler, bir ara izleyeceğim :)

   Sil