20 Temmuz 2018 Cuma

La famille Belier (Hayatımın Şarkısı) | Film Yorumu


Herkese merhaba :) Sanırım film izlemek yaz günlerine acayip yakışıyor. İşte tam da bu yüzden oldukça hayattan, sıcacık ve belki biraz da eğlenceli, güzel bir filmin yorumuyla buradayım.Filmimiz bir Fransız filmi. Açıkçası Fransa yapımı filmleri seviyorum. Belki ilginç ama filmleri bana sıcak çikolatayı anımsatıyor.
Bu filmimiz de bir aile filmi esasında. Belier ailesi mandıracılıkla geçinen kendi halinde oldukça tatlı bir aile. Ancak ailede, 16 yaşındaki kızları Paula hariç diğer bireyler sağır ve dilsiz. Yani Paula ailenin hem kulağı, hem dili bir nevi. Ancak bir gün Paula okuldaki koro dersinde müzik öğretmeni tarafından keşfediliyor ve ailesiyle geleceği arasında ikilemde kalmak durumunda kalıyor. 
Her ne kadar zor bir durum olsa veya öyle gözükse de, esasında çözüm baştan beri basitti bence. Ama bunların filmi izlemeyenler için sürpriz olmasını istediğimden detaylara girmeyeceğim. Filme dair sevdiğim bir diğer unsursa; gerek dramın, gerek komedinin, hatta gerekse romantizmin gayet de yerinde olması, aşırıya kaçmamasıydı. Bu durum filmin gerçeklik algısını benim gözümde bir tık arttırmıştı. Aşırılıkları sevmiyorum çünkü.Filmin bir sahnesinde -tam da fotoğraftaki sahneden bahsediyorum- bütün sesler kesiliyordu ve Paula ile partnerinin şarkı söyleyişini Paula'nın ailesinin gözünden izliyor, sessizliği dinliyorduk. Belki bu söyleyeceğim de size garip gelecek olabilir ama tam da o sahnelerde şöyle düşündüm: Sessizlik kulaklarımı tırmalıyor. Bu durum da filmin hanesine benim gözümde bir puan daha kazandırdı. Ve bence güzel bir mesajdı. Yani duyu organlarında herhangi bir engel olan insanların da aslında normal olduğunu, eksikliğin sadece duyu organlarında herhangi bir hasar bulunmayan bazı insanların algılarında olduğuna dair. Böyle sıcacık, güzel bir film izlemek istiyorsanız bence aradığınız film tam olarak burada. 

Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)


6 yorum:

 1. çok sevdiğim ve kızın sahneye çıktığı anda ağladığım film :)

  YanıtlaSil
 2. Bu filme bayılmıştım ben de, şarkıları da çok güzeldi. Telefonumda hala var :D

  YanıtlaSil
 3. Bu filmin şarkısını ilk duyduğumda arka arkaya defalarca dinlemiştim. Sonra netten filmi araştırdım. Genellikle olumlu yorumlar almış. O günden beri izlemek istiyordum, seni okuyunca hatırlamış oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şarkısı da, konusu da çok güzeldi. O zaman şimdiden iyi seyirler dilerim :)

   Sil