25 Temmuz 2018 Çarşamba

Kedi Beşiği | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :)  Favorilerim arasına giren, oldukça farklı bir kitabın yorumuyla karşınızdayım. Şükür ki karşınızdayım. Bilmiyorum benimle aynı sorunu yaşayanlar oldu mu ama dün akşamdan bugün öğlene kadar blogspot uzantılı hiçbir siteye, hiçbir cihazla giriş yapamadım. Sorunun ana nedenini bilmiyorum ama bir nedeninin de kullandığım İnternet olduğunu düşünüyorum. Bu tatsız durum çok uzun sürmeden sona erdiği için tabi ki memnunum. Zira benim gibi olabildiğince evhamlı biriyseniz, sevdiğiniz bir şeyi kaybetme düşüncesi karabasan gibi üzerinize çökebiliyor.
Ama şimdi bunları boşverelim ve kitabımıza dönelim.


''Yeni bilgi, dünyadaki paraya çevrilebilir en değerli maldır.''


Normalde sevmeyeceğimi düşüneceğim kadar farklı, hatta belki biraz da absürd bir kitaptı. Ama kitabı çok sevdim. Özellikle de yazarın üslubuna alıştıktan ve kitabın içine girebildikten sonraki ikinci yarısını. Hatta öyle ki, hiç adetim olmamasına rağmen bu kitapla ilgili bookstagram hesabımda paylaştığım bir postta alıntının yanı sıra bir paragraf da kendi düşüncelerimden bahsettim. Bu arada instagramdaki  Kağıttan Dünyam için TIK TIK!
(Reklam, reklam,reklam!)Aslına bakarsanız kitabı nereden anlatmaya başlasam, neresinden tutsam da devam etsem bilemiyorum. Bir başlasam derya deniz anlatabileceğim şey var kitap hakkında ama...
Kitabımız temelinde varolan sistemi, değerleri, dini, toplumu mizahi bir dille ve bir kurgu dahilinde eleştiriyor.

Dünyanın sonu hakkında bir kitap yazmak isteyen ve bu amaçla araştırma yapan bir yazar olan Jonah, Hiroşima'ya atom bombası atıldığı gün yaşananları öğrenmek üzere atom bombasının babalarından olan Amerikalı Profesör Hoenikker ile görüşmeye çalışıyor. Ancak profesör öldüğü için çocuklarıyla iletişim kuruyor. Bu arada profesörün hayatı ve çocukları gayet farklı özellikte. Yazarın yolu bu uğurda 'Bokononculuk' diniyle tanışacağı San Lorenzo adasına değin uzanıyor.  Jonah bu yolculukta aileyle ilgili de önemli bilgiler elde ediyor. Bunlardan biri de profesörün ölmeden önce çok tehlikeli, hatta dünyanın sonunu getirebilecek bir buluşuyla ilgili: Buz-Dokuz.

Şimdi daha iyi fark ettim de, kitabın kurgu kısmı da derya deniz. O yüzden ana hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Biraz da kitapta Bokononculuk olarak geçen bu uydurma dinden bahsetmek istiyorum. Bu din temelinde insanları meşgul etmek amacıyla San Lorenzo adındaki hayali ülkenin kurucusu McCabe ve dine de adını veren Bokonon tarafından kurulmuş. Dinin temelinde iyi ile kötünün çatışması yatıyor denilebilir. Bu arada Bokononculuk yasaklı bir din. Dini yasaklayanlar ise yine dinin kurucuları. Çünkü amaç en temelinde olduğu gibi insanları meşgul etmek.Bu arada kitaba ismini de veren Kedi Beşiği bir oyun. Bunu bilmiyor olabilirsiniz, çünkü ben de bilmiyordum. Belki bu benim cahilliğim de olabilir.

Kitapta kedi beşiği isimli bu oyun bir simgeydi. Bunun gibi:

''Çocukların delirmesine şaşmamak lazım. Kedi beşiği dediğiniz, bir insanın ellerinin arasındaki x harflerinden başka bir şey değildir ve çocuklar bu x'lere bakar durur...''

''Ve?''

''Ne kedi görürler, ne beşik...''


Burada temelde her şeyin anlamsızlığından ve bu anlamsızlıktaki tek anlamın insanlık olduğundan bahsettiğini düşünüyorum. Çünkü bir kısımda da Bokononculuk'un değer verdiği yegane şeyin insan olduğundan bahsediliyordu. 
Bokononculuk felsefesinde beğendiğim noktalar olmasının yanı sıra, her şeyin anlamsızlığını dayandırdığı uç noktaya pek katılmıyorum doğrusu. Misal, bilimin de Bokononculuk gibi temelinde yalnızca kendimizi meşgul ettiğimiz bir olgu olduğunu söylüyordu. İşte buna katılmıyorum. Bu bana biraz uç boyutlarda ve insana verilen değer düşünülünce biraz çelişkili geliyor.  Ama insanların menfaatleri uğruna bir şeyleri süslü isimlerle anıp kendilerini onurlandırmaları kısmını çok sevdim. Yazarın bahsettiği meşguliyet kısmındaki görüşüne bu pencereden bakarsam bir nebze katılabiliyorum. 

Kitap arka kapağında da bahsettiği gibi tam olarak bir kara mizah. Bu yüzden kitabı herkes sever mi cidden bilemiyorum. Çünkü farklı bir konu, farklı bir bakış açısı, farklı bir üslup vesaire. Ancak en başta da söylediğim üzere, ben kitabı beğeniyle okudum. Ve açıkçası yazarın başka kitaplarını okumayı da çok istiyorum. Bana önerebileceğiniz kitapları varsa da, önerilerinize her zaman açığım biliyorsunuz :)

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler dilerim :)ALINTILAR

"San Lorenzo'nun yüz evladına gerçekten samimi saygılarımızı sunmak istiyorsak, bugün yapabileceğimiz en iyi şey, onları öldürenden, tüm insanlığın aptallığından ve kötülüğünden nefret etmektir."


''Son Bir Milyon Yılın Deneyimleri Göz Önüne Alındığında Aklı Başında Bir İnsan İnsanlık İçin Ne Umut Besleyebilir?
On Dördüncü Kitap'ı okumak pek uzun sürmez. Yalnızca bir kelime ve bir noktadan ibarettir:
'HİÇ.''


''Çok düşünen insanlardan nefret ediyordu. O an gözüme neredeyse tüm insanoğlunun ideal temsilcisi gibi göründü.''


''Haksızlıklardan midem bulanıyor.''


''İşe yarayan şeyleri severim. İşe yarayan pek fazla şey yoktur,malum.''


''Karıncalar neden bu kadar başarılı biliyor musun?'' diye sordu bana bininci kez. ''İş-bir-li-ği yapıyorlar da ondan.''


''Hobi hanesine 'Yaşamak' yazmıştı.
Mesleği hanesineyse 'Ölmek' yazmıştı.''


''Hiçbir yeni kitap, yeni oyun, yeni şiir üretilmese insanların nasıl sarsılacağını düşünmeden edemiyorum.''


"Kaplan avlamak zorunda,
Kuş uçmak zorunda;
İnsansa oturup düşünmek zorunda,
'Niye, niye, niye? '
Kaplan uyumak zorunda,
Kuş konmak zorunda;
İnsansa kendi kendine anladım demek zorunda. "

16 yorum:

 1. Blogspot dün gece Türksat ve Türk Telekom da çalışmadı. Aynı saatlerde Turkcell de çalışıyordu. Çok tedirgin olmuştum. Allahtan öğlene doğru düzeldi.
  Kitabı ilk kez görüyorum. Birde instagram hesabınıza bakalım o zaman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışıp çalışmama ikiliği beni de endişelendirmişti. Genel bir engel olsa herkeste sorun olurdu diye düşünüyordum. Korktum baya yani :) Instagrama da beklerim tabi :)

   Sil
 2. Oldukça eleştirel bir kitap anladığım kadarıyla. Konusu müthiş ilgimi çekti. Mutlaka okuyacağım.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaba başladığımda hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Ancak yorumuna güvendiğim biri tavsiye etmişti. Oldukça farklı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Muhtemelen yıl sonundaki favoriler yazımda da yer alacak. Sevgiler :)

   Sil
 3. çok ilginç bir kitap okumuşsun aklımda olsuuun :)

  YanıtlaSil
 4. Bu kitabı da senden öğrenmiş oldum. Emeğine sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel o zaman :) Teşekkür ederim güzel yorumunuz için :)

   Sil
 5. Değişik bir kitapmış, dikkatimi çekti. Okuyayım ben bunu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenme garantisi vermiyorum tabi ama ben beğenmiştim :) İyi okumalar şimdiden :)

   Sil
 6. Kitabı ben de ilk kez duyuyorum ama sanırım o fotoğraftaki oyunu biliyorum, küçükken annemle oynuyorduk sanki :D Kara mizah olduğu için sever miyim bilemedim ama karşıma çıkarsa inceleyeceğim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğrafını görünce ben de anımsadım gibi oldum ama açıkçası kitapta okuduğumda kafamda bir şey canlanmamıştı :D Sanki seversin gibime geliyor ama bilemiyorum da :)

   Sil
 7. İlk kez duyduğum bir kitap. Okunacaklarımıza ekleyeyim bakalım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım beğenirsin. Farklı bir kitap, baştan uyarımı yapayım da :)

   Sil
 8. Bu kitabı hiç görmemiştim. Benim gibi görmeyenler için iyi ki yazmışsın. Şimdi karşıma çıktığında Kağıttan Dünyam bunu sevmişti diye hatırlayacağım :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim en sevdiğim şeylerden biri de blogları okurken yeni bir şeyler keşfetmek. Bunu eğer ben de başarabildiysem o zaman ne mutlu :)

   Sil