2 Haziran 2018 Cumartesi

Geçmişe Yolculuk | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Mayıs ayının son gününde bu kurtarıcı kitap bana eşlik ederek ayı kitapsız bitirmememi sağlamış oldu. Zaten genel olarak Stefan Zweig kitapları kurtarıcı oluyor. Zamanınız mı yok, yoksa şu reading slump illetine mi tutuldunuz; tak bir Zweig kitabı açın, her şey çözülüversin :)


"Issız eski parkta karlar içinde,  
Arıyor geçmişini iki gölge"


Yine diğer Zweig kitapları gibi ince ve bunun yanında su gibi akıp giden bir kitaptı. Yazarın en sevdiğim kitabı olmayı başardı mı derseniz, hayır başaramadı. Ama yine de keyifle okuduğum bir kitap oldu. Zaten o kadar zamandır elime kitap alamamıştım ki, resmen kitabı kana kana okudum. 

Her şey dokuz yıl sonra bir trende bir araya gelen bir kadın ve bir adamın geçmişlerini anımsamaları üzerine kurulu. 


ARKA KAPAK YAZISI

Zweig’ın 1920’li yıllarda yazdığı tahmin edilen bu novellanın el yazması ölümünden sonra oldukça geç bir tarihte, 1970’lerde gün ışığına çıkarıldı. Ve aşkın sınır tanımazlığı üzerine yazılmış en yoğun, en etkileyici metinler arasında yerini aldı.  
Geçmişe Yolculuk, zamana, mekâna ve değişen koşullara direnen yasak ve tutkulu bir aşkın hikâyesidir. Bu çılgın aşk önce okyanusun ve daha sonra da Birinci Dünya Savaşı’nın araya girmesiyle dokuz yıllık bir kesintiye uğrar. Yıllar sonra yeniden buluşan iki sevgilinin hayatları büyük bir değişime uğramıştır. Önlerinde uzanan belirsiz geleceğe, geçmişin sürekli aralarına giren gölgesine rağmen, aşk doludizgin sürmektedir...

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)ALINTILAR

"İnsan yaşlanıyor, ama değişmiyor. "


"Geçmişlerini arayan, artık gerçekte var olmayan geçmişe boğuk sorular yönelten bu gölgeler onların kendisi değil miydi? Gölgeler, canlanmak isteyen ama bunu artık başaramayan gölgeler... Ne kadın eski kadındı ne de adam eski adam... Ama tıpkı ayaklarının dibindeki bu kara hayaletler gibi kendilerini bulmak için boş yere didiniyor, cansız ve güçsüz çabalarla kendilerinden kaçıp, kendilerini yakalamaya çalışıyorlardı."


''Ne çok zaman geçmiş ne çok zaman yitirilmişti, ama tek bir düşünceyle ve tek bir saniyede en başa dönülebiliyordu.''


''İnsan özgürlüğünden kolay kolay vazgeçmez.''


''Sadece anılarla yaşamak insanın doğasına aykırıydı...''
16 yorum:

 1. Okumamıştım bunu... Zweig başka bir dünya

  YanıtlaSil
 2. Nedense Zweig'den kaçınılmalı diye düşünüyorum:).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence peşin hüküm vermeyin. Zira bir kitabını okuduğunuzda ardı geliyor :)

   Sil
 3. zweig okuyom ben de sırayla bütün kitaplarını :) bunu da okurum :) hafif ama derin kitapları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hafif ama düşündürücü. Bir sürü olmaları da ayrıca güzel :)

   Sil
 4. Seviyorum Zweıg okumayı. Hikayeleri ayrı, çabuk bitmesi ayrı tat. Bir iş bitirmişsin hissi veriyor bir solukta bitmesi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Kitap bittiğinde nedenini bilmediğim bir huzur doluyor içime. Bu bahsettiğiniz şey olmalı :)

   Sil
 5. Ben yeni çıkan iki kitabını da henüz okumadım ama Zweig yazdığı için er geç okurum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de elimde birkaç kitabı var. Aralara serpiştirerek okumayı planlıyorum :)

   Sil
 6. Tüm kitapları tamamlayacağım inşallah :)

  YanıtlaSil
 7. Açıkçası zweig in hiç bir kitabını okumadım. Bu aralar çok sık karşılaşır oldum bu yazarla. Sanırım artık bu bir işaret olmalı (:
  Bu güzel anlatımın için teşekkür ederim. Okumaya çalışacağım. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zweig gerçekten sağlam yazarlardan. Her ne kadar kitap güzel olsa da onu okumaya bu kitabıyla başlamanızı önermem. Ben Satranç'ı okumuştum ilk olarak. Ancak en sevdiğim kitabı o da değil :) Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Korku, Olağanüstü Bir Gece gibi kitaplarına göz atabilirsiniz. Tabi ki tercih size kalmış. Şimdiden iyi okumalar dilerim ve yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Tavsiyene dikkat edeceğim. Daha önce Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı kitabı da duymuştum. Sanırım onunla da başlayabilirim zweig okumaya. O teşekkür bana ait . Tekrar teşekkürler (:

   Sil
  3. Ne demek, rica ederim. İyi okumalar :)

   Sil