15 Mayıs 2018 Salı

Güzel Şeyler... Deniz, Okyanus?


Nedendir bilmiyorum, fazla güzel şeylere bakarken hep ağlayasım gelir. Buradaki güzellik göreceli bir kavram. Tabi ağlama kısmı da. Ama biz ayrıntılara pek fazla takılmayalım en iyisi.
 Aslında söyleyeceğim pek fazla bir şey olmamasına karşın, nedense birazdan anlatacağım durumu anlatmak istedim. Belki siz de sonrasında bir şeyler anlatmak isterseniz, bilmiyorum. Bazen bazı şeyleri bilmeden yapmak istersiniz. Veya sadece anlatmak. 

Denizi hep çok sevmişimdir. Keza okyanus da çok büyüleyici geliyor bana. Her ne kadar hiç görmesem, görmek için delirsem ama belki de göremeyecek olsam da -belki de görürüm ama bu da başka bir ayrıntı, boşverin- okyanusu da seviyorum. Somut olarak görmediğin bir şeyi sevdiğini söylemek hem saçma, hem de ilginç aslında. Neyse bugün, hatta az evvel tam güneşin batmaya yüz tuttuğu, o gökyüzünün kızıllaştığı zamanda, deniz öyle berrak, öyle güzel görünüyordu ki, -bu biraz utandırıcı olsa da söyleyeceğim- ağlamak istedim. Bazen insan ortada somut bir neden olmadan farklı hislere kapılabiliyor işte. Misal, okyanusu sevmem gibi.

Bir de şunu düşündüm: 'neden?' Evet, sadece bunu düşündüm: neden? 
Neden, denizin bu kadar güzel olduğunu düşünmek ve öyle kalması için çaba göstermek yerine, ona sahip olmak için bu denli gözü dönüyor insanoğlunun? Neden?
Tabi, buradaki deniz sadece bir örnek. Veya bir mecaz diyelim. Ama örnek değişse de veya gerçek mecazlaştırılsa da soru değişmiyor ki: neden?

Aslında bu soruya pek çoğumuz pek çok farklı cevap verebilir. Ben de kendi cevaplarımı bilmesine biliyorum ama tıpkı hiç görmediğim bir yeri sevmem gibi saçma geliyor bana tüm seçenekler. Yani insanların, ne olduğunu dahi bilmedikleri şeyleri, sadece güzel olduğu veya sahip olunulması gerektiğini düşündükleri için bu denli büyük bir hırsla istemesi gibi. Ama tabi, benim okyanusu sevmem sadece masumca bir benzetme. Çok çok masumca, inanın.

İşte böyle. Dediğim gibi, sadece denizin ne kadar güzel olduğunu yazmak istemiştim. Yarın Ramazan ayının ilk günü. Şimdiden hayırlı ramazanlar dilerim. Kendinize çok iyi bakın. Musmutlu, güzel günler :)
4 yorum:

 1. Sevgi somutsal olmadığından soyutsal varlıklar dizisine de hitap eder. Bu yüzden takma kafana! ^_^
  Bu arada seni mimledim, beyin sinyallerine bildirilir! ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Ama her nasıl olursa olsun veya sevginin tanımı kişilerce nasıl farklılık gösterirse göstersin temelde bazı şeylerin aynı kaldığını, en azından kendimce aynı kalması gerektiğini düşünüyorum: Zarar vermemek.

   Bu arada çok teşekkür ederim. Ne güzel bir sonla devamını bana bırakmışsın. Gerçekten bayıldım. Kalemine sağlık senin de, sevgiler :)

   Sil
 2. Deniz 😍❤️❤️❤️

  Seni mimledim haberin ola 😊

  YanıtlaSil