11 Mayıs 2018 Cuma

Bir Ters Bir Düz Müydü?


Bazen her şey üst üste geliyor. Bir iyi, bir kötüsün. Bir iyi, iki kötüsün. Bir iyi üç beş on.. Kötüsün. Bu işte bir terslik yok mu? En kötü ihtimalle bir ters bir düz gitmemeli miydi? O kısmı kaçırdım mı yoksa? Zaten hep işin can alıcı kısmını kaçırıyorum.

 Ne demiş şair:

Bir ters bir yüz kazaklar ördüm 
Haroşa bir hayat bırakmak için. 
Bırakmak o kadar kolay olmasa gerek diye düşünmüştüm.


 Sizce kim? Eveet, bilseniz de bilmeseniz de söyleyeceğim. Didem Madak. Sanırım okuyucu olmanın güzel yanlarından biri de bu. Hiç tanımadığın, belki de ölmüş biriyle çok yakın arkadaş olabilirsin. Hem de mesafesizce, çok çok yakın işte.

Yazı yazmak da öyle. İçimde bir sıkıntı var. Belki de havanın da payı vardır bunda, bilmiyorum. Zaten artık bir şeylerin nedenini çok da irdelememeye karar verdim. En azından şimdilik. Aslında pek çok şeye karar verdim, vermiştim, hep veriyorum zaten. Neden daha disiplinli değilim ki? Ah şu aksilikler! Hepsi aksiliklerin suçu gerçekten. Hepsi şu gereksiz aksiliklerin suçu.

Siz bana bakmayın. Deminden beri kendimi iğneliyorum işte. Bu yazının da bir amacı var mı veya var olacak mı inanın ben de bilmiyorum. Diyorum ya, içim sıkılıyor. Bu iyi hissettirmiyor, gerçekten. Bu sıkıntıyı dışarı akıtmak için de yazmalıyım. Anlamlı veya anlamsız. Yazmalıyım işte.  
Siz neler yapıyorsunuz böyle durumlarda? Belki biraz sohbet ederiz. Sohbet etmek de rahatlatıyor çünkü. 

Bir de sanırım ben çoğu zaman çoğu şeyi yanlış anlıyorum. Veya doğru anlıyorum da anlamak istemiyorum. Son dönemde yapmak istediğim tek şey kitaplarımla yatağıma uzanmak. Başka hiçbir şey istemiyorum. Cidden istemiyorum. Her şey çabucak geçip gidiyor. Zaman, hayat, insanlar... Biz de geçip gidiyoruz. Duygular, düşünceler, umutlar... Karamsar değilim. Cidden değilim. Belki şu an için biraz. Arada oluyor, size olmaz mı? Bir anda sinir bozucu bir düşünce kümesi, vesveseler beyninize öyle bir kuruluyor ki, adeta seslerini duyuyorsunuz:

''Burada grev var. Umutlarını almadan gitmeyeceğiz!''

'O zaman gitmezseniz gitmeyin' demek isterseniz. Ama onlar orada kalmaya devam ettikleri müddetçe zaten istediklerini alırlar. Şu an bir şey düşünmüyorum, bir şey hissetmiyorum. Sanırım yazım amacına birazcık ulaştı. Zaten geçer. Hep geçmiyor mu? Her şey yani.

Şimdilik hoşçakalın. Yazımı sonuna dek okuduysanız üzgünüm, içinizi darlamış olabilirim. Kendinize çok iyi bakın, musmutlu kalın :)
10 yorum:

 1. Arada oluyor böyle şeyler. Böylesi zamanlarda bulunduğum mekanı, yaptığım işi değiştiririm. Hiçbir şey yapamazsam çeşmeyi açar içimde ne hissediyorsam anlatırım. Çeşmeyi kapadığımda bütün sıkıntıların suyla birlikte akıp gittiğini düşünür, rahatlarım. Musmutlu kal:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişiklik yapmak bende de işe yarayan bir yöntem. Teşekkür ederim yorumunuz için. Sevgiler :)

   Sil
 2. Burada içini dökmek kadar rahatlatan birşey yok.:)) bende kendimi kötü hissettiğim zaman hemen yazarım. Çünkü hep olumlu cevaplar alacağım güzel insanlar ile dolu..:)) böyle yazıp paylaştığın çok iyi olmuş.:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldusunu bittisini düşünmeden kendini anlatabilmek güzel. Tabi yorum bırakan güzel insanlar da. Teşekkür ederim yorumunuz için. Sevgiler :)

   Sil
 3. "Burada grev var. Umutlarını almadan gitmeyeceğiz!" Bu öyküleştirmene bayıldım doğrusu! ^_^

  Karamsar olduğun zamanlarda lütfen şunu hatırla: Üzülmek hiçbir devinim gerçekleştirmiyor, sadece zaman kaybı. Bu yüzden üzülmek yerine harekete geçmeliyim.
  Evet, düşünsel yıldızımızda bu yazıyor: Üzülme, harekete geç!

  Sana keyfini getirecek bir şarkı önermek istiyorum: Hoşçakal- Winx. Youtube'da rahatlıkla bulabilirsin. :) Dinledikten sonra fikrini yazarsan çok mutlu edersin beni. :)
  Bu arada grev yapmaya gelenlere belki de dememiz gereken tek söylem şudur: Hoşçakal! ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir anda yazıverdim aslında. Ama sevmene sevindim :) Kötü düşünce ve hisler gerçekten sadece zaman kaybı ve bütün o kayıplara değmiyor. Ama bunları bilmekle uygulamak aynı şey değil sanırım. Veya bildiğim şeyleri uygulamak konusunda bazı eksikliklerim var :) Şarkı ve bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim :) Bütün negatifliklere hoşçakal demeli gerçekten de.

   Sil
 4. "Burada grev var.Umutlarını almadan gitmeyeceğiz" diyene lokavt uygulamak lazım :)
  Ha şu aralar örgüye merak salan biri olarak haroşa konusuna açıklama getirmek isterim.Bir ters bir düz ilmek örünce lastik ya da pirinç örgü oluyor. Haroşa da her sıra düz örülür. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha, kesinlikle :D Örgü konusunda hiç bilgim yok malesef. Sadece bir şiiri alıntılamıştım ama öyle değilse de üzgünüm :) Bilgi ve yorumunuz için teşekkür ederim, sevgiler :)

   Sil
 5. heey oluyo bazen öyle iştee :)

  YanıtlaSil