29 Nisan 2018 Pazar

Vesaire Vesaire


Hangi konuda olursa olsun, kimi zaman insanı gerçekten zorlayacak bir iş olsa da bir konuda çaba göstermek ve bu çabanın neticesinde olumlu bir dönüt almak gibisi yok bence. Özellikle de, bu konu kişinin gerçekten istediği bir şeyse.

Herkesin her şey hakkında bir fikri var. Ama bu fikir sahipleri kendilerince haklı olsalar dahi, etraflarındakilerce haklı karşılanamayabileceklerini düşünemiyorlar malesef ki. Bahsi geçen bu kişiler çok yakınlarımız da olabilir. Çok çok yakınlarımız, çok çok yakınımız sandıklarımız... Vs. vs. değil mi? Bir yerden sonra bu kısaltma insanın işine çok yarıyor. 

Misal kendimize bir işi yaparken, daha doğrusu o işi yapmak için yola çıkarken bir sürü bahane uydurup bir yerden sonra yorulduğumuzda vs. vs. diyerek bahanelerimizi sıralamayı dahi geçiştirmiyor muyuz? O yüzden, önemli olan bizizdir belki de? Değil mi? Falanca veya filanca değil, yakınımız veya uzağımız değil, biz! Yalnızca biz. Bir yerden sonra aman şu üzülmesin, aman bu ne düşünür gibi düşünceler de o vs. vs. diyerek geçiştirdiğimiz bahane grubunun içinde yer alıyor. 

Belki de bazen insan yüksek sesle konuşmalı. Tabii bu yalnızken yapılsa daha iyi olur. Misal şu cümle gibi:


''Ben bunu istiyorum ve istediğim için başaracağım.''


Tabi bu cümle çeşitli  versiyonlarıyla türetilebilir. Ama ileti değişse bile mesajı gönderdiğimiz kişi değişmez: Biz. 

Hayal kurmanın saçmalığını savunup kendini kandırarak hayatını sürdüren insanlar vardır. İnsan hayal kurmadan yaşayamaz. Realist veya fantastik hiç fark etmez, hayal kurmayan birinin hayatında hedeflerinin olması mümkün olabilir mi? Hedefler olmadan bitiş noktasına varılabilir mi peki? Bilmiyorum, bunlar benim kişisel düşüncelerim sonuçta, belki de doğrusu bu değildir. Hem zaten tek bir doğrunun olduğunu söylemek ne kadar doğru olur ki?

Bu yazı birden aklıma üşüştü. Nedenini ben de tam olarak bilmiyorum aslında. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa buyurun yorumlara :)

Her şeye rağmen insanın kişiliğinin oluşmasında hayallerinin çok büyük bir payı olduğunu düşünüyorum. Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler dilerim :)
6 yorum:

 1. Katılıyorum, insan hayalsiz yaşayamaz. Shakespeare'in de dediği gibi: Önce hayaller ölür, sonra insanlar. :)
  Ayrıca dediğin gibi, insan, mazeretlerini sayarken isteğini gerçekleştirmediğinden dolayı doğan suçluluk duygusunu azaltmaya neden olmak için "vesaire" diyerek bahanelerinin gözünde daha da büyümesini sağlamaya çalışıyor.
  Hey, aklıma bir söz daha geldi. :)
  Benjamin Franklin'e ait: Çok iyi mazeret bulmayı başaran insanların, başka bir şey başarabildikleri nadiren görülür.
  Hayallerimizi gerçekleştirebileceğimiz günler diliyorum! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel alıntılar. Bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim, sevgiler :)

   Sil
 2. emeğine sağlık asla öyle düşünme genel olarak düşünce bu yönde olmalı,küçük hayaller kurmamamız gerekiyor ki küçük kalmayalım :))
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayal kurmak güzel, o hayaller adına çalışıp da başarmak çok daha güzel bence. Yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
 3. Herkesin cani cehenneme diyebilmeli insan bazen. Hatta çoğu zaman diyebilmeli. O yüzden alayinin cani cehenneme. Ne istiyorsa yapabilmeli insan. Kuşlar misali özgürcesine. Bir kanat çırpıp uçabilmeli dilediği yere. O yüzden sende dilediğini yap. Sana bunları söylerken ben de dilediğimi yapamıyorum ama birileri yapmalı bir şeyler. Güzel şeyler hissettiren bu değerli yazin için müteşekkirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de diyebilmeli. Ya da dememeli. Bilmiyorum, odak noktasını değiştirmek de faydalı oluyor. Sanırım bu da aynı kapıya çıkıyor. Tabi daha sinirsiz yoldan :) Yazımı beğenmenize sevindim, teşekkürler :)

   Sil