15 Nisan 2018 Pazar

6 Kitap 6 Alıntı | Pazar 6'lısı


Herkese merhaba :) Nisan geldi çattı ama bana bahar gelmedi. Hala çok yoğunum. Hem de çok çok çok! Ama canınızı bunlarla sıkmak istemiyorum. Bu haftanın Pazar 6'lısı temalarına göz atmak istiyorsanız TIK TIK!
O zaman ben nazlanmaya başlamadan alıntılarımıza geçelim :)..nerede olurlarsa olsunlar geçmişin bir yalan olduğunu, anıların dönüşü bulunmadığını, geçip giden hiçbir baharın yeniden ele geçirilemeyeceğini, aşkların en çılgınca ve en vazgeçilmez olanının ömrün sonundaki bir anlık gerçek olduğunu akıllarından çıkarmamalarını öğütlemeye başladı.

Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez "Kuşlar tutsak yaşayamazlarmış. Ya çocuklar, İnci? Onlar tutsak yaşayabilirler mi?"

Uçurtmayı Vurmasınlar - Feride Çiçekoğlu"Gökyüzü öyle yıldızlı, öyle berraktı ki, onu gören kendine sormadan edemezdi: Nasıl oluyor da böyle bir göğün altında türlü türlü suratsız, kaprisli insan yaşayabiliyor? " 

Beyaz Geceler - Dostoyevski"Sevgi nedir? Dünyada bana sevgi kadar anlaşılmaz gelen hiçbir şey yoktur; ne insan ne Şeytan ne de başka bir şey, çünkü sevgi her şeyden daha çok işler ruha. Yüreği böylesine kaplayan, böylesine bağlayan hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, onu yöneten silahlar olmayınca, ruh, derin bir uçuruma atılırcasına sevgiye atılır."

Gülün Adı - Umberto Eco"Üç dil birbirine karışıyordu. Rusça, Almanca ve mermice..."

Kitap Hırsızı - Markus ZusakKüçük Prens yine konuşmaya başladı:
"İnsanlar nerede? Çölde biraz yalnızlık duyuyor kişi..."
"İnsanların arasında da yalnızlık duyulur," dedi yılan.

Küçük Prens, Antoine De Saint-ExupéryUmarım sizin de hoşunuza giden alıntılar olmuştur. Ayrıca yazımda geçen kitapları okumanızı öneririm. 
Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)
14 yorum:

 1. Nasıl oluyor da böyle bir göğün altında türlü türlü suratsız, kaprisli insan yaşayabiliyor
  Bence de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın pek çok yerinde çok güzel alıntılar var. Kesinlikle önereceğim bir kitap :)

   Sil
 2. Hepsi birbirinden güzel alıntılar seçmişsin İlkay, özellikle Beyaz Geceler çok hoşuma gitti :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen de çok güzel temalar bulmuşsun yine :) Beğenmene çok sevindim :)

   Sil
 3. Küçük Prens’ten seçtiğin alıntı en çok hoşuma giden ama diğerleri de çok güzel 😊. Gülün adı akıcı bir kitap mı, nedense çekiniyorum kitaptan 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Küçük Prens başlı başına çok güzel ama bu kısmı ayrıca seviyorum :) Gülün Adı yalın bir anlatıma sahip diyebiliriz. Yani dili ağır değil ama okunması kolay bir kitap da değil bence. Anlamsal derinliği olan, yer yer insanın içini kasvetleyen bir kitap. En azından ben okurken ara verme ihtiyacı hissediyordum. Ama okuduğum için de gerçekten memnunum. Yazar alanında oldukça yetkin birisi. Kitabı okurken orta çağı gerçekten yaşıyor gibi hissetmiştim. Abartıyor muyum bilmiyorum ama böyle işte :)

   Sil
 4. Alıntıları hepsi birbirinden güzel 😍

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel alıntılar. Seçtiğin kitaplar ya okuduklarım ya da okumak istediklerim. Özellikle Beyaz Geceler'i sende gördükçe merakım artıyor. En kısa zamanda okumak istiyorum.

  Bunlar da benim seçimlerim: https://suleuzundere.blogspot.com.tr/2018/04/pazar-6ls-6-kitap-6-alnt.html?showComment=1523909929190#c2167881688702241993

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz Geceler favori kitaplarımdan biri. Ben çok severek okumuştum. Umarım sen de severek okursun Şule Abla :) Senin seçtiklerine de bakacağım :)

   Sil
 6. Güzel kitaplardan güzel alıntılar... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında paylaşmak istediğim çok alıntı varmış, onu da bu yazı sayesinde fark ettim. Beğenmenize sevindim :)

   Sil
 7. Ah uçurtmayı vurmasınlar... Çok severim filmini.. Yüzyıllık Yalnızlık hep aklımda olan ama bir türlü okuyamadığım kitap :)

  Çok güzel alıntılar,sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Marquez sevdiğim bir yazar. Yüzyıllık Yalnızlık'ı da beğenmiştim, öneririm. Sevgiler :)

   Sil