15 Nisan 2018 Pazar

23. İzmir Tüyap Kitap Fuarı (Ganimetler #1) | Kitap Alışverişi #2 | 2018


Fuarlar konusunda artık deneyim kazandığımı düşünüyorum. Tabii, olabildiğince. Çünkü her ne kadar kafamda planlar yapsam da, o planların büyük bir kısmını uygulayamıyorum. Hele ki konu kitaplar olunca. BAM! Bir adet çıldırmış İlkay meydana geliyor. Ama böyle bir çılgınlık yok yani. İşte hem tüm bu tüketim çılgınlığına son vermek, hem de gerçekten okumak istediğim kitapları almak adına işi bir boyut öteye götürüp almak istediğim kitapları bir kağıda yazdım. Hem böylece işim çabuk bitti, hem de fazla kitap almamış oldum. Tamam peki kabul, yine fazla aldım ama bilinçli bir alıştı bu. Yani. Neyse :)

Bu arada yazımın başındaki fotoğrafı şuradan buldum ve açıkçası fuar tarihlerinin yazdığı mavi afişten çok daha fazla hoşuma gitti. Bu arada fuar 14 - 22 Nisan tarihleri arasında olacak. Fuara dün ve bugün olmak üzere iki gün gittim. Aslında bugün de gitmek aklımda olan bir şey değildi ama dün fuara dershane çıkışında gittiğimden ve aşırı kalabalıktan hiçbir şey anlayamamıştım. Hatta nerdeyim ben modunda falandım. Dolayısıyla içim rahat etmediği için ve tabi fuar bitmeden bir daha gidemem falan diye de içime dert edindiğimden erkenden fuara gittim. Erken gitmekle çok da iyi yaptım çünkü gittiğimde fuar yine kalabalık olsa da katlanılabilir bir kalabalığı vardı. Ama ben fuardan çıkarken çok daha yoğundu. Onun dışında, ortamın havasını solumak her yerde kitapların olması güzeldi.İşte bunlar da bir daha gidip de bir şeyler daha almazsam 2018 fuar ganimetlerim. Sizden kitap önerisi istediğimi biliyorum, ki önerilerinizi de severek okudum ve çok teşekkür ediyorum. Ama öneriler çoğaldığında ben alacaklarımı belirlemiştim. Dolayısıyla onları da yoğun dönemlerimi atlatınca inşallah, kütüphaneye de yeniden gitmeye başlarsam elimden geldiğince okuyacağım. Yani hepsi aklımdalar.

Aldığım kitaplara dönersek, aldıklarımdan memnunum açıkçası. Çünkü başta da dediğim gibi bilinçli bir coşma halindeydim bu yılki fuarda. Kraliçe ve Kalp ve Beyin kitapları kardeşime aitler. Fuarda waoov diyebileceğim bir indirim yoktu bunu söyleyeyim. Ki zaten hangi yıl oluyor ki? Her yıl aynı şey. Ama yine de bu kadar şikayet edipte her yıl aynısı olan bu 'şeye' ben de dahil oluyorum. Gerçi halimden memnunum ama kitap fuarlarının biraz daha farklı olmasını isterdim. 

Bunun dışında stand görevlileri de düne nazaran bugün daha ilgililerdi. En azından benim muhattap olduğum görevliler. Sanırım bu biraz da şans işi. Neyse, düne nazaran diyorum çünkü dün hem yorgundum hem de saçma -afedersiniz ama öyle insanlar da vardı- görevlilerle karşılaştım. Bugünden daha çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Şu anki baş ağrımı saymazsak. Ve tabi soru çözmem gerektiği gerçeğini de hesaba katmazsak. Bu acı verici.

Bir de İthaki stand görevlilerinden birisiyle Kralkatili Güncesi'nin akıbeti hakkında kısa bir konuşma geçti aramızda. Kendisi 3. kitabın 2020 gibi çıkacağını öngördü. Ki ben de ona katılıyorum çünkü serinin diğer iki kitabını alırken bir stand görevlisi son kitabının yakında çıkacağını söyleyerek büyük bir atışta bulunmuştu. Ki bahsettiğim kitapları 2015 yılında aldığımı da hesaplarsak yakın zamanda son kitabın çıkacağını söyleyen görevlinin zaman ve ölçü kavramları biraz farklı diye düşünüyorum. Ama olsun, onun önerisiyle harika bir seriye başlamıştım. 

Bir de Acı Çikolata isimli kitapla ilgili bir olay yaşadım. Aslında almak için ölüp bittiğim bir kitap değildi açıkça söyleyeyim . Görevliler beni Can Çocuk Yayınları'na yönlendirdiler kitap orada diye. Ama ben içten içe kitabın orada olmadığını biliyordum çünkü neden orada olsun? Bence onlar da bahsettiğim kitabı başka kitapla karıştırdılar ama yine de gittim sordum, sonuçta ne olacak? Oradaki görevli de baya ilgilendi, baya ardını aradı çok sağolsun ama kitabın baskısı tükenmiş. İşte bu son durum üzücü olsa da bu olayı anlatmamın asıl sebebi yazımı okumayacak olsa bile o stand görevlisine bir şekilde buradan da bana yardımcı olduğu için teşekkür etmeyi istemem. Gerçi yüzüne de söyledim ama olsun işte. Ne olacak ki? :)

İşte benim fuar maceram bu şekildeydi. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur. Aldıklarım arasında okuduklarınız veya okumak istedikleriniz varsa buyurun yorumlara:)

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)
20 yorum:

 1. Keyifle okuyun kitaplarınızı.
  Kitap satın alma çılgınlığı bende hat safhada, şu sitede kargo bedava, buradaki indirimim devam etsin, facebookta baskısı olmayan kitap buldum, arkadaşım satıyor ayıp olmasın gibi almak için çılgın sebepler üretiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında en çok da o indirimler insanın kafasını karıştırıyor ama olsun varsın kitap alalım :) Ayrıca çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Yaşasın kitap alışverişi yeni kitaplar hepsini keyifle bir çırpıda okuman dileğiyle:D

  YanıtlaSil
 3. Keyifli okumalar diliyorum. Barış Bıçakçı'nın kitaplarını merak ediyorum ben de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Ben de ne zamandır merak ediyorum bakalım artık :)

   Sil
 4. Dediğin gibi wow dedirtecek indirim yok artık :D Aldıkların da çok güzel görünüyorlar, hepsini keyifle okursun umarım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında indirim oranları aynı aynı olmasına da kitapların etiket fiyatlarında bir uçuş olduğu için indirim pek etki etmiyor. Bu arada attığım taş Pegasus Yayınları'naydı. Ama artık o yayıneviyle ilişkimiz biraz limoni. Zira 50 liraya kitap bastığını bile gördüm. Hem de bugün bir internet sitesinde. Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. Ama çok teşekkür ediyorum :D

   Sil
 5. dinozoru okudum çok iyi tabii, amerikan tanrılarını okuycam işallah ben dee :) bulgakov köpek kalbi okudum. fotoda bunları seçebildim yanii. fuar deneyimin de hoşmuş. kitap fuarları sevilmez miiiii :) o ilk foto da evet ne hoşmuş m:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok ya biraz ışıklı çıkmış kabul ama okunuyor bence :P Ayrıca çok teşekkür ederim. Köpek Kalbi'ni de merak ediyorum aslında ama bir seçim yapmam gerekti ve kazanan Usta ile Margarita oldu. O da başka bahara :)

   Sil
 6. Kitap fuarlarından alışveriş yapmayı çok istesem de gezmek daha mantıklı geliyor. Çünkü fuarlara uygun fiyat bulmak neredeyse imkansız. Neden aynı kitaba fazla para ödeyeyim ki. Üstelik bir de nakliye kısmı sıkıntı. Fuar mı gezeceğim yoksa hammaliye mi?yapacağım. Keyifle oku canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediklerinizde haklısınız ama kitap siparişi vermek benim için biraz sıkıntılı oluyor. Çünkü evde kargoyu bekleyecek tek kişi benim. Aksilikler falan da muhakkak çıktığı için sinir oluyorum. Fuarlarda kendimi tutamadığım doğru. Ama aldığım kitaplardan pişman olmuyorum genelde. Bu seneki fuarda listeme bağlı kalarak bir ilki başardım benim için :) Ayrıca çok teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Sanırım bu İthaki/Yabancı Yayınları'nda bir şey var. Seninkinde biri "Kitap yakında çıkacak" diyerek klasik stand görevlisi cevabını vermiş. Benimkinde sorduğum kitabın çıktığını bilmeyen biri vardı. 😀 Gerçi o kişi yayın evinde yeni çalışmaya başlamış biri olabilir o yüzden fazla yorum yapmıyorum. Umarım aldığın bütün kitaplar sende olumlu izlenimler bırakır ☺

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de klasik bir tavır bu. Çok teşekkür ederim ayrıca, sevgiler :)

   Sil
 8. Kitap fuarlarını çok seviyorum, genelde ben de almanın dibine vuruyorum ama sonuçta kitaba para harcıyoruz üzülecek bir durum yok :D Amerikan Tanrıları ve Ruhlar Evi benim de okuyacaklarımın arasında. Adam ve Kız'ı umarım beğenirsin :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kez de test kitabı bakmaya ve kardeşimi gezdirmeye gideceğim fuara. En azından planım bu şekilde. Belki gitmişken kardeşime kitap aldırtırım bilmiyorum :D Adam ve Kız'ı senin bloğunda görüp listeme eklemiştim. Hepsini merak ediyorum ama anca yaza :((

   Sil
 9. Damızlık Kızın Öyküsü'nü okumayı çok istiyorum. Kan ve Gül'ü geçen aylarda okudum. Güzel kitaptı, seversin bence. Burada yorumumu yazmıştım: https://suleuzundere.blogspot.com.tr/2017/12/alper-caniguz-kan-ve-gul.html

  Hepsini iyi günlerde severek okursun umarım. Okudukça yorumlarını bekliyorum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır, yorumunu boş bir anımda okuyacağım Şule abla :) Ayrıca çok teşekkür ederim.

   Sil
 10. Fuar yazıları okumaya bayılıyorum, sen de çok güzel kitaplar almışsın. Güle güle oku hepsini. İndiirimler niye cazip değil hiç anlamıyorum, yap yüzde elli yap beş liralık kitap bölümü 😂.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi ama ya :D Bir de hazır okuyucu bulmuşsun. Ah ah!

   Sil