12 Mart 2018 Pazartesi

Sinema Radyo Televizyon Bölümü?


Herkese merhaba. Bu sefer gülen surat yok. Yine bloğuma içimi dökmek için geldim. Ve tabi ki sizden yorum almak için. Çünkü buna ihtiyacım var. Sanırım? Neyse, başlıktan da anlayacağınız üzere konumuz sinema radyo televizyon bölümü.

Daha öncesin kafa karışıklığımı anlattığım bir yazı yazmış ve yorumlarınızı almıştım. Bu arada yeri gelmişken, fikrini belirten herkese çok teşekkür ederim. Şimdi, ben asla tembel biri değilim burada anlaşalım. Çünkü 'sözel bölümlere tembeller gider' önermesinin yanlışlığı beni sinirlendirmeye başladı. Ki ne bölümü okuyacağımı da bilmiyorum henüz. Muhtemelen tercih döneminde asıl kararımı vereceğim. Tek yapmam gereken şey çalışmak şu an için bunu da biliyorum. Elimden geldiğince de bunu yapmaya çalışıyorum. Ama konumuz bu değil. Neyse. 

Belki biliyorsunuzdur, öyle veya böyle bloğa kendi yazılarımı da ekliyorum. Tabi bazılarını. Şiir, hikaye kesitleri, düşünce yazıları, yorum yazıları vs. vs. Çünkü yazmayı seviyorum. Hep sevdim. Ve cidden buradaki hep kelimesi uzun bir zaman dilimini kapsıyor. Bazı hayallerim var. Belki uçuk, belki olabilirliği olan hayaller. Tabi bunları açıklamayacağım. Hayat şartları cesaretimi kırıyor ama. 

Sözün özü şu ki, bölüm hakkında bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum. Ayrıca bölümü İstanbul dışında bir şehirde okumak -mesela İzmir gibi- iş imkanını düşürür mü? Yoksa zaten iş imkanı diye bir şey yok mu? Fazla mı polyanna olmak lazım? Yoksa hepsi rivayetlerden ibaret mi? Aklımda bir ton soru var. Ve dediğim gibi hala sınav sürecindeyim. Yani illa bu bölümü okuyacağım demiyorum.

 Gerçi medya - televizyon sektörü bu kadar ön plandayken iş imkanın kısıtlı olması da beni düşündürüyor nasıl olabilir diye. Belki bunun da mantıklı bir açıklaması vardır, bilemiyorum. Yalnızca boş beleş 4 yıllık bir fakülte okuyayım da diplomam olsun düşüncesinde asla değilim. Ayrıca gerçekten bu alanda yetkin olmak isteyen kişiler için bölümün boş beleş bir bölüm olduğu kanaatinde hiç hiç değilim. İşte böyle. RTS uzun süredir aklımın bir köşesinde uykuya yatmış şimdilerde kıpırdanan bir bölüm. Bu da sadece bir öneri alma yazısı o kadar. Yorumlarınızı bekliyorum. 

Güzel günler dilerim :)
6 yorum:

 1. Sözel puan türüyle öğrenci kabul eden bölümlerin bu tercihleri "aptal"ları toplamak adına değil, sözel becerileri yüksek olanları davet etmek adınadır. Zaten sen bunun farkındasın. Bu bağlamda dış çevrenin söylediklerini çok umursamaman lazım. Maalesef böyle yanlış bir algılayış var. Sözel eğilimli bir insan da olsan pek âlâ çalışarak sayısal bir bölüme girebilirsin. Ama burada asıl soru şu? Bu durum seni mutlu eder mi? Meslek, özellikle günümüzün yoğun çalışma koşullarında "hayat tarzı" demek. İş koşulları kadar kişisel mutluluğunu da düşünmelisin. Medya sektörünün ivme kaybedeceğini pek sanmıyorum, ama dönüştüğü kesin. 10 sene önce televizyondan uygulamalar aracılığıyla program izlemek ne kadar yaygındı? Çağı yakalayabilmek gerekiyor. Hangi mesleği ele alırsak alalım kişinin boşta/işsiz kalabilme potansiyeli vardır. Okul iş vermez, işi kişi bulur. Senin dört sene boyunca (belki beş, altı.../seçeceğin bölüme ve okuldaki performansına bağlı) okuldaki müfredatı tamamlamanın yanında kendini geliştirmen gerekiyor. Düşündüğünü ifade ettiğin alana yabancı biri olarak, o bölümü isteseydim şunları düşünürdüm: Bu alanda on sene önce neler yapılıyordu? Beş sene önce neler yapılıyordu? Bugün neler yapılıyor? Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da bugün neler yapılıyor? Alana dair gelecek perspektifi çizen Türkçe ve yabancı kaynaklardan yazılar okurdum. İşin hangi şehirler özelinde daha etkin olduğuna bakardım. Televizyon kanalları, film şirketleri nerede? Ayrıca seni okul dışında besleyebilecek konferanslar, çalıştaylar nerede yapılıyor? Alanına dair kaynak taraması yapabileceğin yerler nerede yoğunlaşıyor? Bu söylediklerim seni yönlendirebilecek güçte şeyler değil, sadece sesli düşünüyorum :) Başarılar dilerim :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
 2. Herkes mühendis eczacı vb olmak zorunda değil... Sen ne olmak istiyorsun ve bunun için ne kadar çaba harcayıp kendini ne kadar geliştirirsin önemli olan bu..

  YanıtlaSil
 3. Radyo televizyon benim de istediğim bir bölümdü bazı şartlardan dolayı gidemedim. Sana söyleyeceğim şey hayallerinden asla vazgeçme. Bu konuda her ne kadar etrafımızdaki insanlar cesaretimizi kırsa da. Sonuçta başkaları için değil kendimiz için yaşıyoruz. Bir şeye tutku ile bağlandıysan onun peşinden git. Mesela bu bölümü sen çok mu istiyorsun -ilgi alanı olarak-, yoksa bölümleri düşünürken bu bölüm cazip geldiği için - iş imkanı vs- olarak mı ? İlerde kendini nerede görüyorsun? Nasıl bir meslekte kendini gösterebilecek, yeteneklerini konuşturabilecek, o alanda en iyisi olabilecek ve en önemlisi bu işi yaparken kendini mutlu hissedeceksin ? Kendine- başka kimseye değil- bu soruların cevabını vermeye çalış. Bu sana herkesin söyleyeceği şeylerden daha iyi yol gösterecektir. Yani yine kendin sana en iyi yolu gösterecek. Çünkü seni en iyi sen tanıyorsun. Konudan biraz koptum galiba, bölüme dönecek olursak. İş imkanı konusunda da mutlu anlar koleksiyoncusuna katılıyorum. :) Eğer bir bölümü çok istiyorsan iş imkanına vs. bakma bunlar bir şekilde hallolur. Özellikle bu sektörde İşsiz kalınmaz yani:D Bölüm bana kalırsa çok güzel bir bölüm, harika bir bölüm. Ve İstanbul mu başka şehir mi diye sormuştun sanırım. Kesinlikle bu bölüm için İstanbul’da olmalısın. Çünkü orada kendini daha çok geliştirebilirsin bu alanda ve iş bulman daha kolay olur. :)
  Başarılar dilerim cınım :)

  YanıtlaSil
 4. Ben bu bölüm mezunuyum. Tek tercih girdim çünkü başka bir bölümde okumayı düşünemiyordum bile. Ama dışarıdan görünen taraf ve gerçek birebir örtüşmeyebiliyor. Öncelikle medya sektöründe çalışmak istiyorsan yönünü iyi belirlemen lazım -ki adımlarını ona göre atasın. Televizyona, gazete kapağı atayıp nasılda gider diye düşünme. Kimi zaman yer değiştirme ve çok kolay olmuyor. Çalışma saatleri çok uzun, tatil yok ve belirli koltuktakiler dışında öyle ahım şahım paralar kazanılmıyor.

  Bir de bu meslekte diplomaya çok bakılmıyor. Herkese pırıltılı geldiği için tanıdık ve torpilli çalışan çok fazla. Düşündüğün kadar fazla değil iş imkanı. Benim bu alanda iş bulamamış çok arkadaşım var

  Ama iyi tarafı, bu mesleği seviyorsan manevi tatmini çok fazla. Ve eğer vazgeçmeden hedefine kitlenirsen maddi manevi olarak memnun olabilirsin.

  Sevgiler ve başarılar :)

  YanıtlaSil
 5. radyo televizyon sinema, sanırım bir dönem herkesin kafasını şööyle bir kurcalıyor :) bölüm hakkında pek bilgim yok, fakat sözel bölümleri aşağılama eğilimindekilerle ilgili şunu söyleyebilirim, eğitimde bireysel farklar diye bir şey var ve herkesin aynı şeye ilgisi olmadığını, olamayacağını, sosyoloji ve psikoloji olmadan nasıl ki toplumlar ve insanlar anlaşılamaz ve herhangi bir teknolojik icat ortaya konulamazsa matematik ve istatistik olmadan da sosyoloji ve psikoloji eksik kalır. böyle bağnaz insanların 21. yüzyılda halen daha varlıklarını sürdürüyor olmasını anlamlandıramıyorum

  YanıtlaSil
 6. Bu bölümü okumak istersen gecenin gündüzünün de olmayacağını hesaba katmalısın bence. Sonuçta haber olduğunda saate bakmaksızın haber peşinde koşacaksın. İş koşullarından önce tüm hayatım boyunca yoğun tempoya ne kadar dayanıklıyım diye düşünmek bana kalırsa daha doğru bir soru olacaktır. Yolun açık olsun.

  YanıtlaSil