10 Mart 2018 Cumartesi

Körlük | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Körlük, gerçekten uzun bir zamandır okumayı beklediğim bir kitaptı. Hatta her Kütüphane Güncesi yazımda Körlük'ü kütüphanede bulamayışımdan dem vurmuş olabilirim. Biraz daha bulamasaydım kendim alacaktım muhtemelen. Ama sonunda kitabı bulup okuduğum için mutluyum. Gerçi kitabı okuma sürecimde olaylı oldu ama önce kitabımızdan bahsedelim bakalım.


''Bakabiliyorsan, gör. 
Görebiliyorsan fark et.''


Kitabın oldukça yaratıcı bir konusu var. Yazarın konuyu işleyiş biçimi de bir hayli özgün. Yazarın üslubu hem okuyucuyu yormuyor, sıkmıyor hem de dolu dolu bir şeyler okuduğunuzu hissediyorsunuz. 

Her şey trafikte ilerlerken kör olan bir sürücüyle başlıyor. Kör olan bu adamın körlüğü yavaş yavaş iletişimde bulunduğu herkese bulaşıyor. Evet evet, körlük bulaşıyor insanlara. Kör olmayan tek kişiyse, kör olan adamın iyileşmek için gittiği göz doktorunun karısı. Ama o da er ya da geç kör olacağını düşündüğü için kör olduğunu söyleyerek kocasının peşinden körler için ayrılmış  binaya gidiyor.

Başlarda insanlar birbirlerine yardımcı olmaya çalışsalar da zamanla körlüğün bulaşıcılığı onları birbirlerinden uzaklaştırıyor. Hatta bir süre sonra insanların içindeki kin, vahşilik, kötülük gün yüzüne çıkıyor ve güçlü olanlar güçsüz olanlar üzerinde hakimiyet kurmaya çalışıyor. Hırsızlık, tecavüz ve daha nice eylemde bulunuyor körler. Bunları gören tek kişiyse körler içinde kör olmayan tek kişi olan doktorun karısı oluyor.

Karakterlerin belli bir ismi yoktu. En güzeli de buydu zaten. Onları ayırıcı lakapları vardı sadece. Sadece yazarın karaktere hitabı söz konusuydu. 
Kitabın sonunu elbette söylemeyeceğim ama sonu da kitabın tamamı kadar çarpıcıydı. 

Kitabı olaylı oluşuma gelirsek... Kitabı kütüphaneden aldığımı söylemiştim. Kütüphane de taşınıyormuş. Hatta bütün kitapları kolilemişler bile. Ki kütüphanenin taşınması da beni gerçekten üzdü. Yeni adreslerini sorsam da yerini pek anlamadım doğrusu. Gerçi bir şekilde öğrenilir orası ama sanki kütüphane anılarımla beraber taşınıyor gibi geldi. Küçüklüğümden beri kütüphaneye giderim. Küçüklüğümden kastım ortaokul yıllarım. Ama orada güzel anılarım var. Kitaplara bu denli bağlandığım yıllar o dönemlere rastlıyor. O yüzden ne bileyim işte duygulandım istemsizce. 

Neyse, kütüphane taşınacağı için kitap verilmiyordu. Ben de Körlük'ü henüz bitirememiştim. Ama iade sürem zaten halihazırda geçtiğinden el mecbur kitapları teslim etmek durumundaydım artık. Benim düşüncem kitabı ikinci kez almaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı. O yüzden ben de kitabın sonunu PDF olarak okumaya çalıştım. Çalıştım diyorum çünkü PDF olarak kitap okumakta zorlanıyorum. Zaten kitabın aslını okurken aldığım keyfi de almadım. Üstüne üstlük puntoların acayipliği gözümü yordu. Sanki kitabı okumamam için türlü komplolar içindeydim baksanıza. Ama sonunda azmin zaferiyle okudum ve mutluyum mesudum.

Size de kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap Körlük. Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)


ALINTILAR

''Hiçbir mutluluk sonsuza kadar sürmediği gibi, mutsuzluk da geçicidir.''


''Göz, belki de insan bedeninin içinde ruh barındıran tek kısımdır.''


"Korku, insanı kör eder"


''Biz şimdiden yarı yarıya ölüyüz, dedi doktor, Hayır, yarı yarıya canlıyız, diye karşılık verdi karısı.''


''...İnsan iyi olmadığı, hatta ölecek durumda olduğu halde bunu yiğitliğe dışkı sürmemek için itiraf etmek istemediğinde söylendiği gibi, İyiyim, demişti, olayları onun yaptığı gibi bilinçsiz olarak tersine döndürmek yalnızca insan türüne özgü bir davranıştı.''


''Sonradan kör olmadığımızı düşünüyorum, biz zaten kördük, gören körler mi gördüğü halde görmeyen körler.''
22 yorum:

 1. Benim de çok fazla merak ettiğim bir roman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman umarım en kısa sürede okuyabilirsiniz :)

   Sil
 2. Benim de okumayı beklediğim bir kitap, umarım en kısa sürede okuyabilirim.

  Sana bir öneride bulunabilir miyim? Blogunda otomatik olarak açılan bir müzikçalar kullanman acaba okuyucularını etkiliyor olabilir mi? Mesela o sırada zaten hali hazırda müzik dinleyebilirler veya bilgisayarlarında sesin açık olduğunu fark etmeyip kütüphane gibi bir ortamda senin bloguna girdiklerinde aniden başlayan müzik onları zor duruma sokabilir. Müzikler gerçekten güzel, ama bunu okuyucunun tercihine bırakmak daha iyi olabilir. Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneri için teşekkürler. Haklısınız, önerinizi dikkate alıp işleme de koydum :) Artık okuyucular müziği istediklerinde dinleyebilecekler. Sevgiler :)

   Sil
  2. Gerçekten sevindim, çünkü buraya sık geliyorum, arada cidden müzik beni yerimden hoplatıyordu :) Şimdi bu güzel olayı kutlamak için sayfanın üstündeki "oynat" tuşuna bastım ve şarkıyı dinliyorum :))

   Sil
  3. Ne güzel :) Her zaman öneride bulunabilirsiniz. Önerilere açığım. Güzel günler :)

   Sil
 3. Yorumunu okuyunca daha da ilgimi çekti, Görmek Körlük hep okuma listemde. Çok severim gibi bir his geldi ama bakalım ne zaman okurum 😊

  Ne üzücü taşınması ama umarım daha yakındır sana en azından.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da seversin gibi geldi şimdi. Umarım severek okursun sen de yakın süreçte :) Bana yine aynı mesafede gibi. Taşındığı yeri seviyordum ben. Hem merkeziydi hem de orada başka işlerim de olduğundan gitmesi kolaydı benim için. Yeni yerine de alışacağız artık :)

   Sil
 4. Konusu ilgimi çekiyor ama yanlış hatırlamıyorsam düz yazı gibi giden bir kitaptı satır başı paragraf gibi şeyleri olmadan uzun gelir sıkılıp okuyamazsam diye çekiniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğin gibi düz cümleler halinde yazılmış. Aynı cümlenin içinde virgüllerle ayrılarak diyaloglar da yer alıyor. O bakımdan kafa karıştırıcı gibi görünebilir ama okudukça alışıyorsun ben rahatsız olmamıştım :)

   Sil
 5. Bu kitap çok sık çıkıyor karşıma :) Okumak istiyorum :) Birde sıra gelse. :))

  YanıtlaSil
 6. Kitabı okumak için büyük uğraş ermişsin :-) Yıllar önce filmini izlemiş ve çok sevmiştim. O günden beri okuma listemde. Okumak için sabırsızlanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet, hem de ne uğraş -,- Filmi de benim listemde :)

   Sil
 7. Ya ben bu kitabı uzun zamandır okumak istiyordum sende böyle yazına acayip merak ettim . Alışveriş listemde duruyor öylece alayıım bariiii

  YanıtlaSil
 8. jose saramago'nun, dehşetle karşı karşıya kalan insanın, özündeki vahşete dönüşünü anlatan kitabının adı. insan zaman zaman gözünü kapatıp başını kitaptan başka tarafa çevirme isteği duyuyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Sindirilerek okunulması gereken, zaten başka türlü de - kanaatimce - okunulamayacak olan kitap. Beğenerek okumuştum. Belki üzerinden zaman geçtikten sonra bir kez daha okurum. Ama ondan önce Görmek'i de okumak istiyorum.

   Sil
 9. Saramago, karakter olarak ve eserleriyle çok beğendiğim bir insandı. Onu ilk Körlük kitabıyla tanıdım. Sonra Görmek ve Mağara kitaplarını okudum. Körlük kitabı kurgusuyla, vermek istediği mesajıyla, yazım tarzıyla oldukça orijinal bir kitap. Bu kitabın filmi de var. Belkide başka türlü anlatılamadığı içindir, körlük içinde müstehcen ifadeler bazı yerlerde rahatsız edici düzeyde olsa kitabın değerine gölge düşürmüyor. "Kitaplara Kaçanlar" a da beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimdeki kitapları bitirmeden kitap almak istemediğim için Körlük'ü kütüphanede baya bir aramıştım. Körlük'ten önce yazarın Kabil isimli kitabını okumaya başlasam da devamını getirmemiştim. Kabil'de yazarın kendi düşüncelerini baskın bir şekilde okuyucuya aktarması hoşuma gitmemişti. Aktardığı düşünce tam tersi şekilde olsaydı da hoşuma gitmezdi. Yani o kitaptaki tavrını sevmemiştim genel olarak. Ama Körlük gerek konusuyla, gerekse yazarın anlatımıyla beğendiğim bir kitap oldu. Görmek'i de okumak istiyorum aslında. Ve tabi ki bloğunuza uğrarım :)

   Sil