18 Mart 2018 Pazar

Kitap Okurken / Alırken Dikkat Ettiğiniz 6 Şey | Pazar 6'lısı


Herkese merhaba :) Öyle veya böyle bir haftanın daha sonuna geldik. Bir an için hafta hiç bitmeyecek sanmıştım. Ruh halimin dalgalanmalara uğradığı, sevimsiz bir haftaydı benim için. Bir de üstüne haftanın sonlarına doğru iyice sinirlerim gerildi. Neyse, geçti gitti. Haftanın tek güzel olayı Alex'in - yani Alexander Rybak - yeni şarkısını keşfetmem olmuş olabilir. 
Bu hatanın teması gereğince bazı yayınevlerine taş atmak durumunda kalacağım. Tabi isim vermeden. Ama anlaşılacaktır diye düşünüyorum. Neyse başlayalım.


1. Kitap Kapağı

Aslında her şey dış görünüşten ibaret değil. Ama kitap kapaklarının ilgi çekici olması kitabın incelenmesi için okuyucuları çekiyor sonuçta. Ben de eskiden bunu daha çok yapıyordum. Kapağına aldanıp da hayalkırıklığına uğradığım veya kapağı yüzünden okumayı erteleyip de çok sevdiğim kitaplar vardır.

Çıkarılacak ders: Her şey dış görünüş değildir.

Atılan Taş: Yayınevlerinin bu konuda daha özenli olmasını bekliyorum, bekliyoruz.


2. Kitabın Konusu

Bazen bazı kitapların arka kapaklarında kitabın içindeki olayların hemen hemen hepsini en can alıcı noktalarıyla anlattıkları için artık çok nadir olarak kitabın arka kapağını sonuna dek okuyorum. Hatta böylesi daha iyi bile oluyor doğrusu. Kitap sürpriz oluyor. Kitabı okurken olayları öğrenmek sanki hediye paketi açmak gibi hissettiriyor.
Ama konudan saptık. Demem o ki, kitabın konusu da kitabı okumaya karar vermem adına bir etken.


3. Kitap Yorumları

Aslında yorumlar pek de yol gösterici değiller. Yani kimi zaman için diyelim. Çünkü A kişisinin beğenmediği bir şeyi B kişisi beğenebilir. Yani zevkler ve renkler mevzusu. Ama bazı nokta atışları var ki - mesela olayların işlenişine dair yorumlar, yazarın üslubuna dair yorumlar - kitabı alıp almamam konusundaki kendi içimde yaptığım tartışmada yol gösterici oluyor.


4. Kitabın Puntosu

Evet itiraf ediyorum, puntosundan korktuğum için okumayı ertelediğim kitaplar var. Çünkü küçücük puntolar gözlerimi yoruyor. Ne var sanki yazılar az daha büyük basılsalar.


5. Kitabın Yazarı

 Her zaman için almak istediğim kitap sayısı bir hayli kalabalık olduğundan bazen sevdiğim yazarların kitaplarına öncelik veriyorum. Kimi zaman hüsrana uğrayıp kendi çapımda yazara kırılıyorum ama olsun. Zaten bir yazar eğer favori yazarım olmuşsa bunlar gelip geçici oluyor.


6. Kitabın Popüler Olmaması

En azından çok popüler olmaması diyelim. Sadece kitaplar için de değil, popüler olan şeylere alerjim var benim. Sırf herkesin elinde, dilinde olduğu için okumayı ertelediğim kitaplar var. Er ya da geç okuyorum o kitapları orası ayrı ama patlama yaşadığı dönemlerde okumak için elim varmıyor açıkçası. Bir de böyle bir anda patlama yaşayan kitapların yorumları da genelde pek de objektif olmuyor. Çünkü insanlar - en azından çoğunluğu - herkes tarafından kabul gören görüşe katılmasalar bile aksini söylemiyorlar. Söylendiğinde de tepki alıyorsun. Bu da ayrı saçmalık ya neyse.


BONUS!

Kitabın Fiyatı

Bazen bazı kitapların fiyatı o denli uçuk oluyor ki alamıyorsun. Yani alamıyorum. O noktada kimi zaman kütüphaneler imdadıma koşsa da kimi zaman istediğim kitaplara oradan da ulaşamıyorum. Bu durum sinir bozucu.


Benim dikkat ettiğim 6 madde bu şekildeydi. İçlerinden ortak maddelerimiz veya eklemek istedikleriniz varsa buyurun yorumlara :)
Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)
14 yorum:

 1. Ben de gerçekten bunlara dikkat ediyorum ama kitabın kapağından dolayı okumadığım kitapları okuyup beğenince de çok kızıyorum kendime 🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen kapağından hoşlanmadığım kitapları ters bir şekilde koyuyorum insan içindeysem. Ama kapağını beğenmediğim halde çok sevdiğim kitaplar da oluyor :)

   Sil
 2. Benim aklıma ilk gelen fiyatı oldu, hahaha :). Daha çok kitap okumak için ben de her yerden bakarım fiyatına, kütüphaneler ve sahaflar da sağ olsun :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında benim de o oldu da :D Keşke biraz daha ucuz olsalar.

   Sil
 3. Fiyat ve konu tamamsa geri kalanı teferruat benim için. Popüler olma konusunda katılıyorum. Zira sırf bunun için, bedava kitap almak adına açılan bloglara kitaplar gönderiliyor. Onlarda güya yorumluyor. Takipçi sayısı yüksek olduğundan dolayı da kitap hemen patlıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok sinir bozucu. Herkesin öve öve bitiremediği ama benim gram sevmediğim kitaplar da var.

   Sil
 4. kapak maalesef bir kitabın değerini artırdığı gibi onu dibe de batırabiliyor, istesek de istemesek de bu böyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapağı güzel olunca insanı kendine çekiyor. Tabi kapağı güzel olup içi fos çıkan kitaplar da var. Veya tam tersi de. İkisi bir arada oldu mu da tadından yenmiyor :)

   Sil
 5. Yazar, konu ve güncellik benim sıralamam. Fiyata bakmıyorum genelde. Bazen kitap kapakları da ilgimi çeker.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için hepsi bir bütün sanırım. Öncelik sıralaması yapamıyorum :)

   Sil
 6. Ben parasına acımıyorum ama bazen de (özellikle sıkışık zamanlarımda) ya bir kitap bu kadar pahalı olabilir mi diye isyan ettiğim olmuyor değil :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstediğim bir kitapsa ben de öyle ya da böyle alıyorum ama bazen gecikmeli oluyor :)

   Sil
 7. Senin arka kapak konusundaki şikayetini ben kitapların önsözleri için yapacağım. Özellikle İş Bankası Yayınları Hasan ali Yücel klasiklerinin önsözünde bütün kitabı özetliyor. Tamam, klasik olduğu için spoiler riski olmadığını düşünüyor olabilir ama ben kitabı okumadan bütün detaylarını bilmek istemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yüzden önsözleri kitabı bitirdikten sonra okuyorum yoksa olmuyor :)

   Sil