24 Mart 2018 Cumartesi

Kitap Blogları vs Bookstagram


Herkese merhaba :) Yine bir tartışma ve sohbetimsi yazımla buradayım. Mevzu basit aslında. Yazıma geçmeden önce soracağım soruya cevap vermenizi istiyorum.
Sizce, kitap blogları mı yoksa ınstagramdaki kitap yorumu yapan hesaplar (bookstagram hesapları) mı daha özel veya daha yararlı veya daha tercih edilebilir? 
Cevaplarınızı bekliyorum. Ve yazıma geçiş yapıyorum :)

Bloğumu açtığımda hiçbir şey bilmiyordum. Hatta blog nasıl açılır onu dahi bilmiyordum. Zaten bloğumu açtıktan sonra bir süre hiçbir şey yazmadım. Şu an ismini hatırlayamasam da bloğumun ismi de farklıydı. Gerçekten rezil zamanlarımdı. Bir de şu anda adını vermemin hiçbir manası olmayan, kızgın veya kırgın olmadığım birisi, daha doğrusu birileri yardım isteğimi geri çevirmişti. Üstelik o dönemlerde revaçta olan birisiydi. Bu durum da bana ayrı samimiyetsizlik gibi geliyor ya neyse. Yardım edip etmemek kendi kararıydı tabi ama o zaman sinir olduğumu hatırlıyorum. Ki istediğim tek şey blog konusunda birkaç bilgiydi. Sadece buydu yani. Dediğim gibi, neyse.

Sonra sonra, kurcalaya kurcalaya bloğum bugünkü şeklini aldı. Ki hala daha şu bireysel tema yapma işlerinden anlamam. Ama tam da bu yüzden, yani bloğumu emek vererek, keşfederek oluşturduğum için çok daha kıymetli. 

Ayrıca arkadaşımın verdiği cesaretle yaklaşık iki yıl önce falan bookstagram hesabı açmıştım. Hala da hesabım kullanımda ama aktif değilim. Çünkü hevesimin kaçmasının yanı sıra, o ortamın çok da samimi olduğuna inanmıyorum kimse kusura bakmasın. Bu söylediğim ve söyleyeceklerim herkes için geçerli olmasa da, geçerli olan bir kesim de yok değil. Sanki bazı insanlar kitap okuyarak bireysel popülaritelerini arttırmaya çalışıyorlar gibi geliyor bana. Aman efendim daha çok takipçim olsun, daha çok yorum gelsin vs. vs. Yorum konusu bende de var. Ama şöyle ki, yorum gelmesi (bloğuma) hoşuma gidiyor. Bunun sebebiyse yazdığım konu hakkında birileriyle konuşabiliyor olmamdan kaynaklı. Bahsettiğim popülariteyle alakasız yani.
Dediğim gibi bu durumu samimiyetsiz buluyorum. Ama herkes istediğini yapmakta özgür tabi ki. Zaten böyle hesaplar beğenimi ve ilgimi kazanamıyorlar.

 Bookstagram ortamının güzel yanları da var tabi. Mesela yeni kitaplar, yeni yazarlar, şiirler, filmler keşfetmek adına güzel. Tabi bu durum kitap blogları için de geçerli. Hatta bir tık daha öndeler benim için diyebilirim. Çünkü blog ortamında yazmak zorundasınız. Bloğun amacı bu. Yazmak. Ve sevmeyen birisi kişisel çıkarları için bu kadar emek vermez. Bu yüzden de blog ortamı bana daha samimi geliyor. Bu durum sadece kitap bloglarına özel de değil. Pek çok konuda yazılara sahip pek çok blog var. Yeni blogları keşfetmek gibisi de yok. 

Bir de şimdi aklıma geldi. Bookstagram hesaplarında yüzeysel cevaplar alıyorsunuz. Ama bloglara yorum bıraktığınızda bu iletişim daha sağlam oluyor gibi geliyor bana. Bilmem yanılıyor muyum?

Ama dediğim gibi hesaptan hesaba, insandan insana fark var. Gerçekten emek veren bookstagram hesapları da var. Yerden yere vurmuş gibi görünmek de istemem. Yine de başta sorduğum soru için benim kişisel cevabım kitap blogları olacak.

Bu konuda bir şeyler yazmak aklımda olsa da beni harekete geçiren Kitapların Senfonisi bloğunun şu yazısı oldu.

Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)
24 yorum:

 1. Dediğin gibi, bloglarda gerçekten de daha fazla emek var ve genellikle buradaki iletişim daha samimi. Bu yüzden ben de tercihimi bloglardan yana yapacağım. ^_^

  YanıtlaSil
 2. Ben de az önce blog direnişini duyururken böyle bir not ekledim postuma :D Çok haklı olduğunu düşünüyorum, bookstagram olayı da bana sevimsiz geliyor artık. Ayrıca itiraf edeyim, genelde orada yazılan yorumları okumazdım ki okuduklarımda da sanki herkes her kitabı beğeniyor gibi bir izlenim edinmiştim. :D Blogger kesinlikle açık ara farkla önde bence :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyleydim desem :) Şimdi artık yorum yazan da az gibi zaten. Blog yazmanın daha fazla emek istediğini düşünüyorum. Burada resmen kendine bir ev inşa ediyorsun temasıydı osuydu busuydu derken. Ama instagram pratikliğe odaklı. Sanırım en çok da bu cazip geliyor insanlara. Oysa işin keyfi nerede kalıyor öyle olunca bilemiyorum. O yüzden blogger :)

   Sil
 3. blog her zaman iyidir. Bookstagram olayı bana göre değil :)

  YanıtlaSil
 4. Bookstagram hesapları ile çok içli dışlı olmadığım için yorum yapamıyorum . Bu yüzden de bende blog tabi ki diyorum !
  İlk blog açma maceralarını çok iyi anlıyorum ki benim ki daha yakın bir tarih . Bana da yardım eden , mesajlarıma geri dönen olmamıştı . Araştıra araştıra inat ettim açtım . Blog ayarlarını günlerce denedim yapamadım hazır tema yükledim . Gerçekten dediğin gibi bir şeyler böyle iken daha değerli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorluklar bizi yıldıramaz işte bu yüzden yine blogger :)

   Sil
 5. Blog yazmak emek ister.O yüzden blog yazarlarının bende yeri ayrıdır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Emek verdiğin ölçüde de keyifli oluyor :)

   Sil
 6. Her zaman blogu Instagram'a tercih ederim. Yapılan yorumların çoğu kitap konusu üzerine oluyor. Kişinin kendi duygu düşüncesini anca 1-2 cümleye sığdırıyor. Ayrıca ben biraz uzun yazmayı severim. Instagram o konuda beni kaldıramaz :D Şu kişisel blog sayfası oluşturma sorunu bende de var. Hala çözebilmiş değilim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de aynı sebeple instagramı bıraktım. Sadece keşfette karşıma güzel şeyler çıkıyor diye duruyor hesabım. Üşengeçlikten biraz da. Bir de okunmuyor oradaki yorumlar. En azından ben yazamıyordum da sonuna kadar okuyamıyordum da :D

   Sil
 7. Blogların tadı bambaşka bence de...
  kitaplar... :)
  ben de beklerim bloguma, sevgiler! :)

  YanıtlaSil
 8. İkisini de kullanıyorum. Blog tercihim ama bookstagram da fena değil bana. :)) blogum için çektiğim görselleri paylaşıyorum, blogumda yazdıklarımdan kısaca bahsediyorum. Blog çok daha fazla emek istiyor bu nedenle yeri ayrı :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerek paylaşımlarını gerekse verdiği emeği sevdiğim bookstagram hesapları da var ama yazımda bahsettiğim kişiler de olunca biraz kurunun yanında yaşı da yakmışım kusura bakmayın :) Ama blog yazmanın yeri başka :)

   Sil
 9. Kesinlikle blog..
  İnstagramda ki boogstagram hesapları süslü fotoğraf çekip eklemek için var gibi geliyor bana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında o da bir emek. Fotoğraflarını sevdiğim hesaplar da var ama.. İşin ama boyutunu uzun uzun anlattım yazımda zaten :) Blog benim için de özel :)

   Sil
 10. Bende kitap bloglarını tercih eden tayfadanım daha samimi daha güzel geliyor.Bir kitap için yorumuna bakacağımda da nette bloglara ve kitap yurdu yorumlarına bakarım.Bookstagram ortamı dediğin gibi zaman zaman samimiyetsiz ve yarış halinde gibi dediğin bazı şeylerden dolayı.Bookstagramı da kullanıyorum üşenmediğim zamanlarda fotoğraf çekmeyi sevdiğimden onda da ayrı yorum yazmıyorum bloga yazdıklarımı kopyalıyorum :) Blog takip etmek yorumlara bakmak diğer yazıları okumak vakit alabiliyor ama kıyısından köşesinden yakalıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediklerine ekleyecek bir şeyim yok :) Ben de fotoğraf çekmeyi sevdiğim için bookstagram hesabımı kullanıyordum ama zamanla oradaki aktifliğim de azaldı. Oysa hala blog yazıyorum.

   Sil
 11. Blog açık ara farkla önde benim için de. Instagram daha pratik, daha kolay ama instagramda kurulan ilişkiler de buradaki kadar sağlam değil. Bu ortamdaki kişileri daha yakından tanıyormuşum gibi geliyor. Okumak ve yazmak için blogta daha çok emek verildiğinden sanırım burası daha bir kıymetli geliyor bana :))
  Instagram için fotoğraf çekmeyi de seviyorum gerçi. Fotoğraflarımın yan yana görüntüsü bana mutluluk veriyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Intagramdaki iletişimim yorumlarla sınırlı kalıyor. Tamam burada da yorum bırakıyoruz ama daha bir samimi, daha bir ardı arkası var. Daha güzel bu yüzden de :) Ama ınstagramın da hoş yanları yok değil. Sonuç olarak blog candır :D

   Sil
 12. Ben de blog ortamını daha samimi bulanlardanım. Booktagram dediğiniz o her neyse birkaç yerde gördüm, kitap hakkında üç beş bilinen cümle yazmış ve gerisini alıntı yaparak kitap hakkında güya bilgi sunuyormuş, eğer insanlar oralardan kitap hakkında bilgi alıyorlarsa benim kitap önerilerimi okuduklarında kitabı hatmetmiş olurlar. Bunu kendimi övmek için söylemiyorum, verilen emeği daha net ortaya çıkarmak için söylüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazmak kesinlikle çok daha fazla emek gerektiren bir iş. Bookstagramda da gerçekten emek verenler var ama dediğim gibi bence de blog yazmak başka. Bookstagram daha çok işin ambalajı gibi geliyor bana. Belki bu söylediğim bookstagram sahiplerini sinirlendirebilir bir nebze ama benim fikrim bu. Yani fotoğraf çekmeye ilgisi olanların özenerek yaptığı ve popülerlik elde etmekten ziyade asıl odak noktası olan kitaplara odaklandığında o ortamı da güzel bulduğumu söyleyebilirim. Ama blog başkadır :)

   Sil