1 Mart 2018 Perşembe

Favoriler | Şubat 2018


Herkese merhaba :) Bir ayın daha sonuna geldik. Artık her  zamanki gibi ayın ne kadar hızlı geçtiğini söylemeyeceğim. Çünkü zaman yerinde durmuyor baksanıza. O yüzden biz çabucak favorilerimize bakalım :)



Bu ayı 5 kitapla sonlandırdım. Şubattan marta sarkan 2 yarım kitabı da şu anda okuyorum. Onları da mart ayına dahil edeceğim. Okuduğum kitapları genel olarak beğensem de favorilerim Uçurtmayı Vurmasınlar ve Gülün Adı oldu. Okuyunuz, okutturunuz :)




İzlediğim filmleri de genel olarak sevdim desem yeridir :) İçlerinden Once ve Whisper of the Heart favorilerim oldu. Animasyon filmlerini genel olarak sevsem de, Japon animasyonlarını ayrı bir seviyorum. İyi hissetiriyorlar insana kendini.




Bir de Black Mirror'dan yalnızca bir bölümcük izledim, yani yanlış görmediniz. Ama film izlemek benim kendime verdiğim ödüldü. Black Mirror'da da her bölümde farklı konular işlendiği için rastgele bir bölüm açmıştım. Ve böylece dizinin hem ne kadar gerçek, hem de ne kadar korkutucu olduğunu gördüm.

Bölümde işlenen konuyu rastgeldiğim bir magazin haberinde de görmem üzerine yazıma ekleme ihtiyacı hissettim. Bahsettiğim bölümde insanlar sosyal paylaşım sitelerindeki takipçi ve beğenilerine göre sınıflara ayrılıyordu ve bu gerçekten korkunçtu. Rastgeldiğim haberdeyse herhangi bir x kişisi, hem sanal ortamdan dert yanıp hem de artık devrin değiştiğini, sosyal paylaşım sitesi olmadan olamayacağını söylüyordu. İnsanın kendini böyle sınırlaması kendini tutsak gibi hissettiriyor, en azından bana öyle hissettiriyor diyelim. Tabi bu durum bahsi geçen kişinin konumuyla da alakalı. Ama çok da göz önünde olmayan halktan bir x kişisinin de aynı fikirde olması işleri değiştiriyor bence. Bir de şey vardı, bir reklamdı yanılmıyorsam ki muhtemelen öyleydi. Bir kadın doğum günü pastasını üflemeden önce önündeki sayısız kameraya poz veriyordu ve sonunda hiç mutlu değildi. Her şey tek bir anı yansıtan o fotoğraf karesinden ibaret olmamalı bence.

Gerçi artık günümüzde sosyal medya hesabı olmayan insanlar sanki medeniyetten bihabermiş gibi karşılanıyorlar. Bana kalırsa en iyisi blog yazmak. Hem baksanıza böylece hem yazıyor, hem de bir şeyler okuyorsunuz, fena mı? :)

Neyse, şimdilik hoşçakalın. Siz de yazımda varolan veya varolmayan favorilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Musmutlu, güzel günler :)





10 yorum:

 1. Black Mirror’ın hangi bölümü bahsettiğin? İzlemek isterim :)) Ben de artık sosyal medya kullanmayı bıraktım, pişman değilim :D Bu ay güzel kitaplar okumuşsun :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3. sezon 1. bölüm. Muhtemelen daha çarpıcı bölümleri de vardır ama bölümde işlenenlerin gerçekliğinden etkilendim sanırım :) Çok doğru bir karar vermişsin bence de. Ben de ara sıra giriyorum hala. Hem motivasyon hesaplarındaki notlar da işime yarıyor :D

   Sil
 2. Ne güzel, izlediğin ve okuduğun şeyleri hemencecik yorumlamışsın. Benim de buna ihtiyacım var ama önce kitabı da okumak lazım tabi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap ve film günlüğü tutmak gibi yorumlamak. O yüzden arayı açmadan yorumlamaya çalışıyorum :) Sen de okuyorsun ya deme öyle :D

   Sil
 3. Black Mirror'da ben son sezonu izlemedim galiba, ama izlediklerimi çok severim. Bu aralar hiç dizi izlemiyorum, sadece film.

  Uçurmayı Vurmasınlar hem kitabını hem de filmini merak ediyorum :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de film izlemeyi dizi izlemeye tercih ediyorum. Çok uzatılmadığı için belki de. Uçurtmayı Vurmasınlar'ın filmini ben de izlemedim ama merak ediyorum. Kitap bir çocuğun ağzından anlatıldığı için dili basit olsa da çarpıcıydı :)

   Sil
 4. Dün İnstagram ve Facebook hesabımı dondurdum. Bunun üstüne yazını okuyunca gülümsedim :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa artık ınstagramda yok musunuz? Olsun, blog candır o yeter bence :)

   Sil
 5. Hey bir ortak noktamızı keşfettim! Ben de 5 kitap okudum ve yarım kalan 2 kitabımı da marta dahil edeceğim. :)
  Bence de en güzeli blog, katılıyorum. ^_^
  Emeğine sağlık, çok keyifli bir yazıydı!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin yazını bekliyorum o halde :) Beğenmene sevindim, sevgiler :)

   Sil