10 Mart 2018 Cumartesi

Bir Genç Kızın Gizli Defteri | Seri Yorumu (İlk 6 Kitap)


Herkese merhaba :) Çoğu kişinin aksine ben seriyle o kadar da erken tanışmadım. Hatta seriye başlamam  da anlık olarak gelişmişti. Gerek ilkokulda gerekse orta okuldayken öğretmenlerim tarafından önerilen, orada burada karşıma çıkan bir seri olmasına karşın, popüler şeylere olan önyargım çok eskilere dayandığından seriye başlamamıştım. Ama geçtiğimiz yaz, kardeşimin serinin ilk kitabını masanın üstünde unutmasıyla kitaba başlamam bir oldu :)


''Bu güzel ve mutlu anıları, içinde binbir rengin yanıp söndüğü minik kristalleri toparlamışçasına, ipe dizerek bir gerdanlık oluşturuyorum sanki.''


Adı üstünde, seri boyunca bir genç kızın gizli defterini yani günlüğünü okuyoruz. Kitapları ayrı ayrı yorumlamadım. Aslında bunun belli bir nedeni de yok. 6. kitap serinin sonu değil ayrıca. Ama sanırım Serra'nın gizli defterinin sonu. Yani bundan sonra onun kızının günlükleriyle baş başa kalacağız. Ama sanırım diyorum çünkü serinin devamını okumadım. 

Oldukça akıcı ve içten bir dile sahip tüm kitaplar. Ama bir o kadar da gençler için mesajlarla dolu. Mesajlarla dolu dediğime bakmayın. Evet, içinde çok güzel, yol gösterici mesajlar bulunuyor ama bu mesajlar bas bas bağırmıyor. Yani yapmacıklıktan tamamiyle uzak. En çok da seriye dair bu detayı seviyorum zaten. Bunun yanında sanki Serra diye biri gerçekten varmış da sanki onun günlüğünü okuyormuşum gibi hissettim seri boyunca. Bu oldukça eğlenceliydi. 

Tabi, Serra büyüdükçe sorunları da büyüdü. Serinin ilk kitaplarında 14-15 yaşlarında bir kızken, 6. kitapta 25 yaşında genç bir kadın oldu ve bu garip hissettirdi açıkçası. Serinin kitaplarını kısa bir süreçte okuyup da karakterleri bu kadar benimsediğim için olsa gerek. 

Her yaştan okuyucuya hitap edebilecek bir seri olduğunu düşünüyorum. Yani küçük büyük herkese önerimdir. Sevip sevmemek size kalmış tabi ama benim önerimdir :)

Bu arada, SPOİLER!

Oktay mı, Özgür mü? Seriyi okuyanların cevaplarını bekliyorum. 
Bence Özgür :)


SPOİLER BİTTİ!


Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)
8 yorum:

 1. 4 ve 6. kitapları okumadım ama okuduğum kadarıyla çok sevdiğim bir seridir. :) Yanlış hatırlamıyorsam 7 ve 8. kitaplarda da tamamen Serra'nın günlüğünü okuyoruz. :)
  Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa güzel o zaman :) Kitabın arkasında da serinin sonu demesine rağmen seri devam ettiği için Serra'nın kızının günlükleri olacağını düşünmüştüm çok da emin olmamakla beraber. Kütüphanede bulursam devam edeceğim :)

   Sil
 2. Bende ortaokul zamanlarımda okumuştum. Az çok hatırlıyorum. Özgürcüydüm ����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oktay'ı başından beri sevemeyip sonunda sinir olarak veda ettim ben de :)

   Sil
 3. Ben de Özgürcüyüm. Hatta birçok yerde Serra'dan daha çok sevdiğim bile söylenebilir :-)

  Serinin 7,8,10. kitaplarında da Serra yazıyor. 9.kitap ara kitap diyebilirim. Serra'lara misafirliğe gelen bir kızın ağzından Atatürk'le ilgili bir kitap. 11 ve 12'yi kızı yazıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirme için teşekkürler :) Oktay'a başından beri ısınamamıştım ama özellikle son kısımlardaki kararsız hallerine sinir oldum :D

   Sil
 4. Bu kitapları okuyalı üstünden nerdeyse bi 10 sene felan geçti sanırım . Şuan 10 senee geçtiğini hesaplayınca kendimi bir tuhaf hissettiimm :D
  O zamanlar ilkokuldum . Sahilde arkadaşlarımla otururken bir arkadaşımın elinde bu kitabı gördüm ve şöyle açıp bir kısmını okudum . Hatta 2 veya 3.kitabıydı sanırım . Sonrasında harçlığımı biriktirip biriktirip kitabı almaya ve okumaya başladım . Serra üzüldüğünde bende ağlıyor mutlu olduğunda kahkahalar atarak okuyordum . Ve o zaman kendime bir yemin etmiştim . İlerde bir kızım olursa bu kitapları okutacağım diye ..
  Oktay mı Özgür mü soruna cevap veremeyeceğim , çünkü hatırlamıyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyan herkesin gönlünde yer etmiş bir seri yorumlara göre. Ben de dediğim sebeplerden ötürü küçükken okumamıştım. Ama şimdi de çok severek okudum :)

   Sil