22 Şubat 2018 Perşembe

Yolda | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Aslında Yolda'yı okumak aklımda yoktu. Daha öncesinde Buket Uzuner'in herhangi bir kitabını okumasam da okumak istiyordum. Zülfü Livaneli kitaplarını ararken nasıl oldu da Buket Uzuner'in kitaplarının olduğu rafa geldim inanın bilmiyorum. Kütüphanede karmaşık bir düzen var gerçekten. Veya kütüphanelerde ben karmaşıklaşıyorum bilemedim şimdi. Ama kitabı okuduğum için memnunum.


''Kendimi bildim bileli en iyi hissettiğim ruh durumum hep yolda oldu.''


Yolda, Buket Uzuner'in seyahatlarinde tanıştığı yol arkadaşlarının hayat hikayelerini içeren 7 hikayeden oluşuyor. Aynı zamanda her hikayenin sonunda, hikayenin geçtiği yere özgü bir yemeğin tarifi var. Bu fikir bana bir hayli orijinal geldi. Sizce de öyle değil mi? :)

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, bir ara yazara gerçekten gıpta ettim. Hem bambaşka bir bölümü okumasına karşın hayalini gerçekleştirip bir yazar olmasını, hem de yolda olmasını. Seyahat etmeyi ben de çok severim. Her ne kadar çok seyahat etmesem de tabi. Ama olsun. Yakın mesafe yolculuklarını bile -rahatsa- severim ben. Bir yere varmaktan ziyade o yere vararkenki süreç daha çok hoşuma gidiyor garip bir şekilde. Neyse.

Sonuç olarak, Yolda ilgiyle okuduğum ve beğendiğim bir kitap oldu. Zaten farklı hikayelerden oluşması da kitabı akıcı kılmıştı.Hikayeler arasındaki tek bağıntı Buket Uzuner'in kendisi olsa gerek. Yani sıralamaya uymadan bile okuyabilirsiniz bence. 

Neyse, şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)16 yorum:

 1. Buket Uzuner'in tarzını seviyorum ben ama bu kitabını okuyamadım henüz. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın tarzını da seviyorsanız şans verebilirsiniz bence. Kolay okunan, güzel bir kitaptı. Genel olarak beğendim ben :)

   Sil
 2. Kitap içeriğin'den bahsetseydin merak ettik şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın yolculuklarında yol arkadaşları tarafından dinlediği 7 hikaye ve yemek tariflerinden oluşuyor kitap. Bir de uzun uzun hikayeleri anlatsaydım sürprizi kaçmaz mıydı :) Okuyun efendim :))

   Sil
 3. Buket Uzuner ismini sıklıkla duymama rağmen hiç kitabı yok. Listeme ekliyorum. Yolculuk yapmayı seven biri olarak özellikle okumak istedim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akıcı bir kitaptı. Aslında tam yolda okumalık :)

   Sil
 4. Yazarın Kumral Ada Mavi Tuna'sı da çok güzeldi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır, kütüphanede karşıma çıkarsa onu da okuyacağım :) Öneri için teşekkürler :))

   Sil
 5. Ben sadece bir kitabını okumuştum. Güzeldi ama devamı gelmedi. :) Karşıma çıkarsa okurum artık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de karşıma çıkarsa okumayı düşünüyorum :)

   Sil
 6. hımmm buket uzuner okuyom seviyom beş altı kitabını okudum. çok iyi kitapları var. kumral ada, susamuru, ikisi de iyi mesela. ivit o hep yollardaymış bunu okumadımdı okurum severim sanırımsaam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bu da benim önerim olsun :) Ayrıca sizin önerileriniz de aklımda, teşekkürler :)

   Sil
 7. Buket Uzuner kitapları okumuşluğum var ama bunu okumamıştım. Listeme ekledim. Teşekkür ederim.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, rica ederim :) Umarım severek okursunuz, sevgiler :)

   Sil
 8. Buket Uzuner'i okuamdım hiç ama yemek tarifi vermesi çok orijinalll :)
  Bu arada seyahat etmeyi yeni yerler görmeyi bende çok severimm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtiraf etmek gerekirse orada yer alan tarifler şu anda aklımda değil. Kitabı okumamın üzerinden çok zaman geçmemesine rağmen. Benim için kalıcı olmasa da orijinal bir fikirdi :)

   Sil