1 Şubat 2018 Perşembe

Mavi Kanlı Ay ve Diğer Şeyler


Herkese merhaba :) Dün akşam belki siz de izlemişsinizdir süper ay tutulmasını. Bundan haberdar değilseniz bile en azından ayın renginin daha koyu olduğunu belki fark etmişsinizdir. Bu, 152 yıl önce gerçekleşmiş ve sanırım bir daha 152 yıl sonra gerçekleşecek bir ay tutulmasıymış. Benim çektiğim fotoğraf pek başarılı değil ama idare edeceğiz artık. Odağı yaklaştırınca da piksel piksel çıkıyordu fotoğraf, ben de doğal haline bıraktım :)

 Küçüklüğümden beri gökyüzünü izlemeyi çok severim. Bilhassa da geceleri. Yaz mevsimini sevme nedenlerimin en önemlisi de budur zaten. Geceleri rahatça gökyüzünü izleyebilmek. Küçükken baya uçuk hayallerim vardı, sanırım hala biraz var :)
  
Öncelikle şu 'mavi kanlı ay' mevzusuna değinelim. Biliyorum iş işten geçtikten sonra yazısını yazmam saçma oldu. Belki. Ama yazacağım işte :)

Ay tutulması olacağını salı akşamı babam söylemişti bana. Beraber gökyüzünü gözlemlemek en büyük uğraşımız. Neyse, ben de heyecanlandım biraz. Adı pek bir afilli malum. Sonra belli saatlerde bu tutulmanın gözlemlenebileceği yazıyordu gazete haberlerinde. Biz de o haberlere göre belirtilen saatin son beş dakikasında izlemeye başladık. Ama pek bir şey olmadı. Zaten ben de ne bekliyorsam. Neyse, ayın rengi normalden koyuydu. Hatta çekemediğim fotoğraftan da anlaşılacağı üzere ateş topu gibiydi. Ama en iyisi gözlerimle fotoğrafını çekmekti. Ayın en çok dolunay halini seviyorum. Bir de böyle turuncu kocaman bir pinpon topu gökyüzünde asılı kalmış gibi duruyorken o anı yakalamak çok hoştu. Bir de dün akşam hava mevsim normallerine göre çok sıcaktı. Gökyüzü de baya berraktı. Çok hoştu ama bu kadar sıcak olması iyi değil gibime geliyor.

Peki, gelelim ayımızın mavi ve kanlı olarak adlandırılmasının sebebine. Süper kanlı ay 31 Mart 1866 gününde gözlemlenmiş en son. Mavi ay, takvimdeki bir ayda ikinci kez dolunay gerçekleşmesine deniliyormuş. İki buçuk yılda bir bu olay meydana gelse de ayın rengi tam olarak mavi olmuyormuş. Kanlı ay denmesinin sebebiyse, ayın güneşten yansıyan ışıklar aracılığıyla kızıl renkte gözükmesinden dolayıymış. Ben de benim gördüğüm ay mavi değildi diyordum da yazmaya çekindim. Şimdi her şey açıklığa kavuşmuş oldu :) İşte süper mavi kanlı ay tutulması özetle budur :)

Diğer şeyler dedim ama ne diyeceğimi unuttum kendimi mavi kanlı aya kaptırınca. İsmini yazması da, söylemesi de ne yorucu. Hoohh!

Neyse, şimdilik hoşçakalın. Ben hatırladığım zaman yine uzun bir yazıyla gelirim zaten. Musmutlu, güzel günler :)
14 yorum:

 1. Keşke benim de haberim olsaydı :( Bihabermişim bu olaydan. Ne güzel ama kutlarım sen yaşamışsın :) İnsanın ömründe bir kere görebileceği bir şey gerçekten.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de son anlarda haberim oldu aslında. Ama izlemesi gerçekten zevkliydi. Zaten gökyüzü geceleri baya gizemli oluyor :)

   Sil
 2. Benim de aklımdaydı ama sonra izlemeyi unuttum. :) Emeğine sağlık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olsun :) Zaten normal dolunaydan tek farkı rengiydi bence. Gökyüzü her haliyle güzel hem :)

   Sil
 3. Ay tutulması mı hem de Mavi tuhaf oldu bak şimdi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İsmini ilk duyduğumda ben de şaşırmıştım. Ama biraz abartılı bir isim sanki bu :)

   Sil
 4. Takvimde okumuştum ay tutulmasını fakat sonra bakmayı unutmuşum. Sabah pencereden baktığımda görmüştüm ki ay yere yakın ve kocaman görünmüştü gözüme. Hala da ay tutulması olduğu aklıma gelmemişti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz de farkında olmadan izlemişsiniz öyleyse. Evet normalden biraz daha büyük ve koyu renkti ^^

   Sil
 5. dur bakalım ne olacak , malum ay dünyaya yaklaşınca dünya da yerinde duramıyor :D

  YanıtlayınSil
 6. kanlı mavi ay bilmiyodum. gördüm yere yakın kocaman bir ay ama özel bişi olduğunu bilmiyodum. sonra bloglarda okudum yaniii.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce izleyip sonra öğrenmişsiniz siz de. Ama sonuç önemli ya zaten :)

   Sil
 7. Ben de baktığımda kırmızı gördüm.. ancak bizim burada biraz bulut vardı, sis arkasında kalmış gibi oldu.

  YanıtlayınSil

Yukarı çık