14 Şubat 2018 Çarşamba

Kütüphane Güncesi #1 | 2018


Herkese merhaba :) Aslına bakarsanız kitap okumaya zaman bulamamaktan yakınıp yine de kütüphaneden eli boş dönmemem biraz komik ama kitap dolu bir mekana girdiğimde elim boş dönemiyorum. Aslında edebiyat dersi için de bana yarar sağlaması adına Türk edebiyatından kitaplar almayı düşünüyordum ama değişken bir psikolojim olduğundan o an istediğim kitapları alıp eve döndüm. Muhtemelen bana okumam için tanınmış iki haftalık süreyi aşıp bu süreyi uzatmak adına kütüphaneyi aramam gerekecek ama olsun. Kütüphanede planladığım kitaplar yerine spontane kararlarla hareket etmeme neden olan kitap Körlük oldu. Körlük gerçekten uzun zamandır okumayı istediğim ama okuyamadığım bir kitaptı. Kütüphanede sanırım ikinci kitabı olan Görmek'e hep rastgelsem de Körlük'ü bulamamak beni bazen sinirlendiriyordu. Bu yüzden alışveriş sepetime de sayısız kere ekleyip çıkardığım bir kitap olmuştu. Aslında hiç umudum olmasa da en alt rafa dahi eğilip yine de bir umut yazarın kitaplarına göz gezdirirken Körlük'ü görmek beni hem şaşırttı, hem de sevindirdi doğrusu. 

Buket Uzuner daha önce kitaplarını okuduğum bir yazar değil. Aslında herhangi bir kitabını almak da aklımda yoktu. Başka bir kitap ararken aradığım kitabı bulamayışım ve kitabın ilgimi çekmesi sonucunda Yolda'yı da okumak için aldım.

İpek Ongun'un Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisini her ne kadar çoğu kişiye göre geç okumaya başlasam da en sevdiğim seriler arasında yer alıyor. Aslında daha öncesinde internette kitap adına spoiler arayışına dahi girmiştim. Çünkü serinin devamı kütüphanede yoktu ve almak istediğim başka kitaplar olduğundan kitabı alamamıştım. Bile isteye aldığım spoiler neticesinde Serra'nın kiminle evleneceğini bilsem de içindeki hayata dair küçük mesajları, Serra'nın seçim yaparkenki yaşadığı süreci okumak zevkli olacak diye düşünüyorum. Hatta kitaba başladım bile.

Benim son kütüphane ziyaretim bu şekildeydi. Gerçekten hoş bir ziyaret oldu benim için. Güzel kitaplarla eve döndüm günün sonunda. Kütüphaneleri seviyorum. Hatta çok seviyorum. İmkanınız varsa bence kütüphaneleri muhakkak bir ziyaret edin derim.
Ayrıca bahsettiğim kitaplardan okuduklarınız veya okumak istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)
22 yorum:

 1. Kütüphaneleri ve kitapları ben de çok severim :)
  Hatta bugün gittim okuldaki kütüphaneye ve ödevimi yaptım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okuldaki kütüphaneyi de seviyorum ben. Ama dolu oluyor genelde :)

   Sil
 2. Kitap cenneti gibi kütüphaneler... Ben de bugün uğrayıp iki kitap almıştım. Güzel oluyor kitap kokusunu içime çekmek.:) Keyifli okumalar dilerim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi tesadüf olmuş o zaman. Size de keyifli okumalar :)

   Sil
 3. Kizim dogmadan önce hep kutüphaneden alirdim kitaplarimi. :) Yada esime aldirirdim. Güzel gercekten. Keyifle oku :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiimm :) Kütüphane hem maddi anlamda avantajlı, hem de ambiyansı hoş gerçekten :)

   Sil
 4. sen here kütüphaneden kitap aldığında elimde 250 ye yakın okunacak kitap olduğu halde kütüphaneden kitap almak istiyorum , sanırım senin bu özelliğini acayip kıskanıyorum :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha :D Benim de okuyacak bir sürü bir sürü kitabım var desem -,- Sanırım gözüm doymadığından kütüphanelere sarıyorum :)

   Sil
 5. buket uzuner iyi tabiii. oku işte bütün kitapları okunur kiii. kendisi çok gezen bir edebiyatçııııı, aslı erdoğan gibiii :) hep yolda yazıyoooo :) ne güzel bişi yaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitaba bugün başladım - evet aynı anda yine bir sürü kitabım yarım- beğendim de. Aslında daha ince diye çantama sokmuştum :D

   Sil
 6. Kütüphaneye gitmeyeli 2 sene oluyor. Eskişehir'deki kütüphaneyi yıktılar. Yenisinin yeri bana göre terste kalıyor ve oğlumla elimizdeki kitapları bitirmek niyetinde olduğumuz içinde açıkçası bir de kütüphaneyi devreye sokmayı istemiyoruz. Körlük yorumunu merak ediyorum. Zira benim de çok istediğim bir kitap :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kötü olmuş sizin için. Körlük'ü ben de merak ediyorum. Sonunda temin edebilmişken umarım beğenerek okurum :)

   Sil
 7. Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisinin sadece 4 ve 6. kitaplarını okumadım, gerçekten benim de çok sevdiğim bir seridir. :)
  Kitaplar konusunda spontane davranmak güzel ölçüde gizemli oluyor, çünkü hangi kitabın seni çok etkileyeceğini asla bilemezsin. ^_^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, yeni kitaplar keşfetmek adına güzel oluyor :)

   Sil
 8. Yine iyisin, okuyamasan da kitap seçebiliyorsun. Ben de o bile yok :D

  YanıtlayınSil
 9. Bende en son gittiğimde kütüphaneye "Genç Werther'in ıstırapları" kitabını aldım.Tabi her akşam azar azar okuduğum için 144 sayfalık kitap hala elimde kaldı:)) Kütüphaneler iyiki varlar.✌️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki varlar :) O kitabın içimi karattığını hatırlıyorum ama çoğu sayfasına post-it yapıştırmışımdır. Umarım siz de beğenirsiniz :)

   Sil
 10. Bundan önce okuduğum blogdaki yazı da "Körlük" üzerine bir incelemeydi. Üçüncü kez bu kitaba rastlarsam bir dahaki kütüphane ziyaretimde onu ödünç alacağım, bulursam tabii :) Neşeli sevgilerle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında güzel tesadüfler, umarım kütüphanede bulursunuz :)

   Sil
 11. Şimdi Düğün Zamanı'nı okumuştum. İpek Ongun'u okumak için geç kalmadın bence. Ben de lisede okumaya başlamıştım. Körlük'ün filmini izledim, kitabını da okumak istiyorum. Buket Uzuner'i ben de hiç okumadım.

  Hepsini iyi günlerde keyifle oku canım benim :-)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Bence de geç kalmadım ama çoğu kişi ortaokul yıllarında okumuş seriyi. Ama olsun ben de şimdi yarıladım ya :)

   Yolda'nın içinde yazarın yolculuklarında tanıştığı insanların hayatlarından olan 7 hikaye var. Ben henüz birini okusam da sevdim ve farklı buldum. Bir de her hikayenin sonunda hikayenin geçtiği yere özgü bir yemeğin tarifi var bu da hoş :)

   Sil

Yukarı çık