3 Şubat 2018 Cumartesi

Kabuk Adam | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Aslı Erdoğan, kitaplarını merak ettiğim yazarlardan biriydi. Kabuk Adam isimli kitabını da bazı bookstagram hesaplarında görmüştüm. Sonradan öğrendim ki yazarın ilk kitabıymış. Bir de sanırım otobiyografik bir kitap. Yazar bir anısını anlatıyor. Yazar kitapta da bu olayı yaşadığını söylüyor ama ben nedense hala tam olarak inanamadım. Yani yaşanması olası olmayan bir olay olduğundan da değil ama işte inanamadım ne yapayım? :)

Yazar fizik alanında doktora yapmak için bağlı olduğu fizik grubuyla beraber Karayipler'e eğitime gidiyor. Ama orada hiç ummadığı bir dizi olay meydana geliyor. Mesela Kabuk Adamla tanışıyor. Ama Kabuk Adam'ın kim olduğu konusunda ağzımdan tek laf alamazsınız benden söylemesi.

Aslına bakarsanız bundan bir yıl kadar falan önce kitabı kütüphanede görmüştüm ama almamıştım. Çünkü hem baskısı eski duruyordu, hem de içi fosforlu kalemlerle baştan aşağı boyalıydı. Baya yıpranmıştı anlayacağınız. Ben de almadım. Çünkü kütüphaneden aldığım kitaplara hala ön yargıyla yaklaşıyorum. Evet kütüphaneler dünyanın en güzel yerlerinden bence ve evet oradan kitap almak çok daha avantajlı ve son bir evet, kütüphaneyi sık sık ziyaret edip kitap alıyorum. Ama yine de ön yargılıyım çünkü o kitapların başka bir evde hangi şartlarda okunduğundan bihaberim. Ne yapabilirim ki? Neyse, o yüzden çok hırpalanmış kitapları okuyamıyorum rahatça. 

Hem kitabı okurken ben de kurşun kalemle pek çok yeri işaretledim. Başkasının da benle aynı yerleri beğendiğini görmek bana ayrı bir zevk veriyor bu doğru ama bu kitap bana ait olmasaydı bu kadar sevmezdim gibime geliyor. Sadece okusam da bitse gözüyle bakardım muhtemelen. Ama şimdi öyle olmadı. Kitabı nedense benimsedim. Ama yazarın bazı görüşlerini sevmedim. 

Travma yaşamasını, içinde bulunduğu durumu, yalnızlığını anlayabiliyorum ama her şey için etrafındaki insanları veya elinde olmayan koşulları suçlamasını, daha doğrusu canlı veya cansız, bir kişi veya sadece bir sebep olarak bir suçlu aramasını sevmedim. Bazı ayrıntılarını sevmesem de genel olarak kitabı sevdim kısacası. Bir de akıcı bir kitaptı. Ne olacağını merak ederek çok kısa bir sürede okudum. Yazarın başka kitaplarını okumayı da istiyorum. Hatta kitabı bitirdikten sonra eğer elimde yazarın başka kitabı olsaydı ona başlayacaktım.

Neyse, şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)ALINTILAR

''Hepsinden önemlisi, ölüme hazırlanan yaşlı bir kadın kadar umutsuz ve kırgındım.''


''Yanlış toprağa ekilmiş bir bitki gibi hızla kuruyordum.''


''Tropiklerde, o gözden ırak adada öğrendim ki, cennetle cehennem iç içedir, ancak bir katil bir peygamber olabilir ve insan bir başkasına, aynı karabüyü ayinlerindeki gibi, dönüşebilir, çünkü insanın tam zıddı gene kendisidir.''


''Ben gerçekte fizikçi değildim. Diplomalar, dereceler almış olsam da hiçbir zaman bilim adamı olamamıştım. Ne elmaları yere düşüren çekim yasası, ne de kozmoloji, Tony'nin korkunç yüzünün gerisindeki gizler kadar ilgilendiriyordu beni.''


''Ben hep kendi öykümü anlatırım, çünkü daha kolay. En kolayı.''


''Zaten ömür boyu hep sahte, cansız bir dünyada, bir hapishanede yaşamıştım, gerçekliklerinden bile emin olmadığım insanlar arasında soluksuz kalmıştım.''


''...sevginin büyük ve süslü sözcüklere gerek duymadığını.''


'''Ama' dedi birdenbire,'bir kitabın kapağına bakarak içindekileri anlayamazsın.''
8 yorum:

 1. Yeni yeni keşfediyorum burayı, çok güzel bir yer bulduğum hissine kapıldım daha şimdiden. Kitaplar, alıntılar, şiirler... Güzel her şey bir arada gibi. Canım sıkıldığında kahvemi elime alıp gelip okuyacağım bir kapım daha olduğunu biliyorum şu an. Kucak dolusu sevgilerimle... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman hoşgeldiniz :) Her zaman beklerim, sevgiler :)

   Sil
 2. Asli Erdogan'in daha once Tas Bina ve Digerleri isimli kitabini okumus ve cok begenmistim. Bu kitabi da merak ettim dogrusu, cok guzel cumleler yakalamissiniz

  Ben de bloguma beklerim
  gokyuzunebakarkenuyuyakalmisim.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşırı boyuta varmasa da sevdiğim bir kitap oldu. Yazarın başka kitaplarını okumayı istiyorum ben de :) Ziyaretinize de geleceğim :)

   Sil
 3. Kırmızı Pelerinli Kent... tavsiye ederim, çok etkilendim. Bu kitabı da ben merak ettim, edineceğim ilk fırsatta. Çok hoş bir anlatımdı.. teşekkürler paylaşımınıza :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırmızı Pelerinli Kent'i okumak da aklımdaydı. Şimdi önerilince okuma isteğim de arttı :) Yazımı beğenmenize çok sevindim. Öneri ve yorum için teşekkürler :)

   Sil
 4. bi ara bu kitabı baya bi aramıştım ama baskısı yoktu çıkmış yeniden. Mucizevi Mandarin de güzeldi, önerilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aradım biraz, baskısı olmasına rağmen. Ama aramadığım bir anda kendisi önüme çıktı :) Umarım sende de aynı durum yaşanır. Aman aman olmasa da beğendiğim bir kitap oldu :) Öneri için de teşekkür ederiimm :)

   Sil