13 Şubat 2018 Salı

Gülün Adı | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :)  Gülün Adı'nı geçtiğimiz günlerde bitirmeme rağmen yorumunu yazamadım. Hem yorumu yazmak zamanımı alacağı için, hem de kitap hakkındaki düşüncelerimi toparlayamadığım için.
Gülün Adı'nı yaklaşık üç hafta gibi bir süreçte okudum. Uzun bir süreç belki ama daha azı da olmazdı diye düşünüyorum. En azından benim için. Çünkü her anlamda dev gibi bir kitap. Ebatından da ziyade anlamsal olarak da dev gibi bir kitap.

Konusundan da elimden geldiğince kısaca bahsetmek istiyorum. Orta Çağ'da, bir manastırda işlenen bir cinayeti çözmek için eski bir sorgucu olan William ve çömezi Adso görevlendiriliyor. Bu arada kitabın anlatıcısı da Adso. İşlenmiş ve işlenecek cinayetler etrafında dönemin olayları ve düşünce yapısı işleniyor. 

Yazarın bilgi birikiminin ne kadar zengin olduğu kitabın her sayfasında belli desem yeridir. Ki zaten kitabın en son bölümünde yazarın bir dergiye verdiği röportaj da yer alıyor. Bu kitabı yazabilmek adına derin araştırmalar yaptığı, öyle yalan bilgilerle hareket etmediği de anlaşılıyor. Hatta kitaptaki olayların geçtiği dönemden önceki ve sonraki dönemleri de detaylıca araştırmış yazar. Her ne kadar okuyucu bilmese de benim bilmem gerekliydi diyor. Olayların akışını doğru bir şekilde sağlamak adına olsa gerek. Dolayısıyla da kitabı okurken Orta Çağ havasını adeta soluyorsunuz. En azından bende durum bu şekildeydi. Zaten yazar çok yönlü biri. Tarihçi, filozof, öğretim üyesi, ortaçağ uzmanı. 

Kitabın bir ara bana da başka okuyucularda olduğu gibi gereğinden fazla uzun geldiğini itiraf edebilirim. Zaten yazar kitabın basımı için bir yayınevine gönderdiğinde, editörler ilk yüz sayfayı kısaltmasını istemiş ondan. Ancak kendisi böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söyleyip reddetmiş. 


"Bir romanın içine girmek, dağda bir gezinti yapmak gibidir; belli bir soluğu öğrenmek, belli bir yürüyüş adımı edinmek gerekir; yoksa insan hemen duruverir."


Neyse, ben de bu görüşünde yazara katılıyorum. Özellikle de böyle dolu dolu bir kitap için. Ama dediğim gibi, dev gibi bir kitaptı. Okuma sürem de doğru orantılı olarak arttı. Yine de okuduğum için memnunum ve yazarın başka kitaplarını okumayı da istiyorum. Bu arada benim okuduğum eski bir basımı. Yani yeni basımındaki kapağı daha farklı ve daha güzel :)

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)ALINTILAR

"...Gençler artık hiçbir şey öğrenmek istemiyorlar, bilim geriliyor, tüm dünya tepetaklak olmuş, körler körleri yönetiyor ve onları uçuruma sürüklüyorlar, kuşlar daha uçmayı öğrenmeden yuvadan ayrılıyor, eşekler çalıyor, öküzler oynuyor."


"Bizler kitaplar için yaşıyoruz. kargaşa ve yozlaşmanın egemen olduğu bir dünyada hoş bir görev bu. "


''Kitabın iyiliği okunmasındandır. Bir kitap imlerden oluşur, bu imler başka imlerden söz ederler. Onu okuyan gözler olmazsa, bir kitap kavram üretmeyen imler taşır; bu nedenle de dilsizdir. Bu kitaplık belki de içinde barındırdığı korumak için doğdu, ama şimdi onları gömmek için yaşıyor.''


''Sevgi nedir? Dünyada bana sevgi kadar anlaşılmaz gelen hiçbir şey yoktur; ne insan ne Şeytan ne de başka bir şey, çünkü sevgi her şeyden daha çok işler ruha. Yüreği böylesine kaplayan, böylesine bağlayan hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, onu yöneten silahlar olmayınca, ruh, derin bir uçuruma atılırcasına sevgiye atılır.''


'' Şeytanın varlığının tek gerçek kanıtı, belki o anda herkesin onun işbaşında olduğunu bilmek için duyduğu tutkunun yoğunluğudur... ''


''Kent bugün sizin, bizim çobanı olduğumuz, Tanrı'nın kullarının yaşadığı yerdir. Zengin din adamlarının yoksul ve aç insanlara erdem üstüne vaaz verdikleri bir rezillik yeridir.''
10 yorum:

 1. Salamlar deepden gəlirəm. Blogunuzu çox sevdim, çox səmimi yazılış tərziniz var. Mənim blogumda da sizi görməkdən şad olaram..

  YanıtlayınSil
 2. Ben de okumak istiyoruum ama şu sıralar elime kitap alamıyorum neden böyle oldu bilmiyorum. Tatilin ilk yarısında hızlı okumuştum onları paylaşıyorum sadece :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Arada bana da oluyor. Bazen de okuyacağım kitaba karar veremediğim için okuyamıyorum :D

   Sil
 3. Bu yazarın Sıfır Sayı'sını okumuştum. Gerçekten bu işi hakkıyla yapıyor. Gülün Adı'nda hem tarih var hem cinayet. Ne güzelmiş. Bunu da okumam lazım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın başka kitaplarını da okumak istiyorum ama sakim kafa istiyor okumak için :)

   Sil
 4. Bir arkadaşım okuyordu bu kitabı ve epey bir kalındı gerçekten. :)
  Kitabı sevmiş olmana sevindim, alıntılar da hoşuma gitti. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zor okunan bir kitap. Hem kalın olmasından hem de dolu dolu olmasından. Ama okuduğum için memnunum. Uygun olduğunda şans verebilirsin bence :)

   Sil
 5. Ya ben bunu okumayı çok istiyordum , hatta senin yorumunu da merakla bekliyodum . Beğenmiş olman okuma isediğimi artırdı ama kitabın kalınlığı gözümü korkutuyor :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten kalın bir kitaptı. Anlamsal yönden bana biraz ağır da gelmişti. Belki de yoğunluğumdan olacak bilemiyorum ama okuduğum için memnun olduğum bir kitap oldu. Üzerinden zaman geçtikten sonra bir kez daha okumayı istiyorum da.

   Sil

Yukarı çık