20 Şubat 2018 Salı

Arayışlar | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Aslına bakarsanız Arayışlar'ı sevdim mi, sevmedim mi bilemiyorum. Yazardan okuduğum ilk kitap Arayışlar oldu. Aslında kitabı alalı da bayağı oluyor. Muhtemelen o an amacım sadece modern klasiklerden herhangi bir kitabı almaktı. Çünkü okuyamama dönemlerinde imdadıma yetişiyorlar.


"Şöyle bir geçmişe baktığımda bana öyle geliyor ki, daha ilkokul yıllarımdan bu yana hiç zamanım olmadı ve şimdiye kadar yaptığım en kötü hatalar da bundan kaynaklandı."


Kitabı sevdim mi sevmedim mi karar veremedim demiştim ya, işte şimdi işaretlediğim yerlerini okuyunca bir karara vardım. Kitabı büyük oranda sevmişim.

Neyse kitap, bir erkeğin boyundurluğuna girmektense kendi sesini bulmak adına aşkından vazgeçme noktasına gelen bir kadının başından geçenleri, daha doğrusu duygu dünyasını anlatıyor.  Yazar da benzer biçimde bir olay yaşamış sanırım. Kitapta sevdiğim nokta da ana tema zaten. Ama ana karakterin gitgelli ruh halleri beni yer yer sıktı doğrusu.

Hem kolaylıkla okunan, hem de üzerine düşünülmesi gerekilen bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu dünyaya tek başımıza geldiğimize göre birine bağımlı olarak yaşamak doğamızda yok değil mi? Herkesin düşünebilmek için bir beyni ve dolayısıyla eylemlerini şekillendirecek fikirleri olduğunu varsayarsak buna göre davranmalıyız diye düşünüyorum. Ama bazen bazı insanlar bunun farkına varamıyor veya işine gelmiyor malesef. Neyse, bu konular beni celallendiriyor.

Kısacası önerebileceğim bir kitap. Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, güzel günler :)ALINTILAR

''Sen hayattan ve insanlardan çok fazla şey bekliyorsun. Kendi mutluluğuna engel oluyorsun ama. Hayatta her şeyin bir bedeli var, en fazla da mutluluğun.''


"Yine de yaşamım boyunca asla, beni dize gelmeye zorlayacak veya Benno'nun az önce farkına varmadan denediği gibi, benzer bir biçimde birey oluşumu ayaklar altına almaya kalkışacak bir erkeğin sevgisini taşımazdım."


''Yapmamız gereken tek şey yolumuza devam etmektir; bize ait olan birlikte gelir, bizimle beraber yürümeyeninse, -burada durdu ve derin bir nefes aldı- bizi durdurmasına izin vermemeliyiz.''14 yorum:

 1. Başarılar iyi çalışmalar dilerim :)

  YanıtlaSil
 2. Konusuyla anlamlı kitaplardan biri gibi geldi. Yazarın dili önemli tabi ki ama ben konuyu sevdim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konusu bence de anlamlı, hatta çok. Ama bir şeyler eksikti. Ne olduğunu bir çözebilsem :)

   Sil
 3. Ben bu kitabı bitiremedim, Feniçka'yı sevmiştim halbuki :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Feniçka'yı da okumak istiyorum. O daha güzelse daha da çok istiyorum :)

   Sil
 4. Modern klasikleri biriktirmeye başladım bakalım ne zaman kısmet olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Modern Klasikler güzel oluyor. Kısa ama etkililer :) Şimdiden iyi okumalar :)

   Sil
 5. bu yazardan bir şey okuyamadım henüz. ama konusu çekiyor insanı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de konusu çekmişti. Kitap da güzeldi aslında. Zaten Arayışlar'ı okumasaydım Kendine Ait Bir Oda'yı okuyacaktım o an. O da konu olarak temelde benzer gibi :)

   Sil
 6. Daha önce okymadığım bir yazar ama notumu aldım canım.

  YanıtlaSil
 7. Konusu güzelmiş gerçekten, okurum belki ben de :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğim gibi bayılmasam da beğendiğim bir kitap oldu. Boş bir anında şans verebilirsin, konusu güzel :)

   Sil