6 Ocak 2018 Cumartesi

Kelebeğin Rüyası | Film Yorumu


Herkese merhaba :) Aslında Kelebeğin Rüyası'nı geçen yılın başlarında  izlemeye başlamıştım ancak okulda izlediğim için yarım kalmıştı. Sonrasında da devamını izlememişim ama filmi sevmiştim. Neyse, geçtiğimiz günlerde bir rastlantı sonucu filme televizyonda denk geldim. Ama işin asıl şaşırtıcı yan şu ki, televizyonu açtığımda uykudan yeni uyanmıştım ve hemen hemen filmde yarım bıraktığım kısımlara denk geldim. Hoş bir rastlantı oldu bu da :)Film Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu isimli iki genç şairin 1940'lı yıllarda bir yandan hayatlarını sürdürürken diğer yandan edebiyatla uğraşmalarını konu ediniyor. Belediye Başkanı'nın kızı Suzan'ın Zonguldak'a gelmesi, ikiliyi şiire daha da yaklaştırıyor. Ancak iki gencin de başka bir derdi var: Verem. Yine de bu iki genç yazmaktan ve hayal kurmaktan asla vazgeçmiyor.Yılmaz Erdoğan'ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı bu film, gerçek hayat hikayelerini barındırıyor aynı zamanda. Yani bir zamanlar gerçekten de Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu isimli iki genç şair yaşamış. Böyle gerçek hayata dair hikayeler beni daha çok etkiliyor. 
Bunun dışında, filmin oyuncularını da çok beğendim. Mert Fırat'a olan hayranlığımı belki biliyorsunuzdur, ki bu filmle oyunculuğuna ve sesine bir kez daha hayran kaldım zaten. Ama onun yanında Kıvanç Tatlıtuğ'yu da gerçekten çok başarılı buldum. Hani şöyle bir algı vardır, yakışıklı veya güzelse bir 'oyuncu' geri kalan meziyetler çok da önemli sayılmaz. En azından bazı yapımcılar için durum böyle, kabul edelim. Ama bu filmde yakışıklı bir model olmaktan ziyade başarılı bir oyuncuydu bence Kıvanç Tatlıtuğ. Hem rolü için fazlasıyla kilo vermiş. Aynı şekilde Mert Fırat da öyle. Belçim Bilgin hakkında yapabileceğim pek bir yorum yok. Çünkü onu izlerken ayrıca bir beğeni hissetmedim malesef. Ama Farah Zeynep Abdullah da gerçekten başarılıydı. Zaten o da sevdiğim bir oyuncu. Özellikle banyo sahnesinde fazlasıyla duygulandım. Hatta gözlerim bile doldu. Ah ah!

Ben filmi internette bulamadığım için izleyememiştim ama siz de DVD'si varsa veya internette bulabilirseniz muhakkak izleyin derim.

Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)
8 yorum:

 1. Sinemada izlemiştim bu filmi ve görsellerini çok sevmiştim...
  Denk gelirse yeniden izleyebileceklerimden... Şiirleri tekrar dinlemek hoş olurdu eminim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinemada izlenecek filmlerden biri kesinlikle ama onun için geç kaldım malesef. Olsun, şiirleri dinlemek gerçekten hoştu :)

   Sil
 2. Kelebeğin Rüyası... İsmini duyduğum bir filmdi ama konusunu bilmiyordum. Şimdi konusunu okuyunca gerçekten güzel bir konuya sahip olduğunu gördüm. :) Gerçek hayattan esinlenilen filmler, kitaplar daha etkileyici oluyor gerçekten. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olayların gerçekliği beni de çok etkiliyor çoğu zaman. Boş bir zamanında izlemeni tavsiye edebileceğim filmlerden. Şimdiden iyi seyirler :)

   Sil
 3. Gayet guzel bır fılmdi.Oyuncu kadrosu cok basarılı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerek hikayesi, gerekse oyuncu kadrosuyla benim de beğendiğim bir film oldu ^^

   Sil
 4. Ben filmin kitabını okumuştum. Filmin senaryosunu kitap olarak basmışlar. Çok hoşuma gitmişti. Filmini de mutlaka izlemek istiyorum. Umarım bu sene izleyebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabını da görmüştüm. Okumayı düşünüyorum ama ne zamana okurum bilmiyorum :)

   Sil