20 Ocak 2018 Cumartesi

Anna ve Fransız Öpücüğü | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Anna ve Fransız Öpücüğü'nü okumayı cidden uzun süre bekledim. Yanılmıyorsam daha öncesinde Paris'te Aşk ismiyle başka bir yayınevi tarafından basılmıştı kitap. Ama ben özellikle de Yabancı Yayınları'ndan çıkan bu basımını alıp okumayı istemiştim. Çevirileri arasında herhangi bir fark var mıdır bilmiyorum ama baskı kalitesi olarak Yabancı Yayınları gayet başarılı olmuş bence. Kitabı her gördüğümde mıncırmak istiyorum. Normal değil ama ne yapalım artık :)Anna lisenin son yılını okumak üzere babası tarafından -zorla- Fransa'da yatılı bir okula gönderilir. Başlarda bilmediği bir dilin konuşulduğu bilmediği bir ülkede bir başına  kalır Anna. Sonrasındaysa onu evinde hissettirecek güzel arkadaşlıklar kurar. İçlerinden biri benim için de çok güzeldi. İngiliz aksağanlı, akıcı bir şekilde Fransızca konuşabilen, dağınık saçlı çocuğu kast ediyorum. Bence kitabı okuyanlar anladı kimi kastettiğimi. 
Etienteee! Yazarın betimlemesi ve hayal gücüm birleşince ortaya güzel bir karışım çıktı :)

Aslında kitapta beni rahatsız eden bir nokta vardı. Normalde baya rahatsız olmalıydım bu durumdan ama nedense o kadar büyük bir rahatsızlık yaşamadım. Ama yine de hoş değildi. Bahsettiğim durumu okumanız halinde SPOILER alabilirsiniz benden sözlemesi. 

Etiente'nin sevgilinden ayrılmadan Anna'ya da umut vermesi ve Anna'nın da buna karşı çıkmaması hoş değildi bence. Karakterleri bu kadar sempatik ve Ellie'yi bu kadar sevimsiz bulmasaydım daha çok sinir olabilirdim tabii. 

VE TEHLİKELİ KISIM GEÇTİ!

İtiraf ediyorum, bahsedildiği gibi Etiente'ye aşık olmadım veya kitap benim için 'waoov' değildi ama okurken kendimi iyi hissettim ve şu sıralar tam da böyle bir şeyler okumaya ihtiyacım vardı. Ama yazarın yazdığı üçlemeden favorim bu kitap oldu. Bu arada bahsettiğim üç kitabın karakterleri ortak olsa da aralarında olay bazında herhangi bir bağlantı yok. Yani istediğiniz kitabı rastgele okuyabilirsiniz.
Kitap için son kısımda pek iç açıcı konuşmasam da yine de tam puan verdim. Yine bonkörüm :)
Neyse, şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)

2 yorum:

  1. Ben seride ilk bu kitabı okudum. Paris'te Aşk baskısını okudum ama çeviride bir farklılık olmadığı için sorun etmiyorum. Önümüzdeki ay Lola'yı okuyacağım. Okurken iyi vakit geçirtmesini bekliyorum :-)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Lola ve Komşu Çocuk seride ilk okuduğum kitaptı. İtiraf etmek gerekirse en az beğendiğim de o oldu ama yine de eğlenceliydi. İyi okumalar şimdiden :)

      Sil