7 Aralık 2017 Perşembe

Tek Bir An


Genç kız, gözlerini kapatmış uğuldayan rüzgarın sesini dinliyordu. Bu ses ona eski bir anıyı anımsatıyordu. Kalkması lazımdı. Ama o kalkmak istemiyordu. Sanki, sanki günün sadece tek bir anında gerçekten yaşıyordu. Sadece o tek bir anda gerçekten nefes aldığını hissediyordu. Eskiden her şey çok daha güzeldi. Daha kolaydı kaçıp gitmek, kaybolmak, izini kaybettirmek. Şimdi kaçıp gidemiyordu. Bırakamıyordu kendini. Niye bırakamıyordu? Ne değişmişti ki?  Veya ne değişmiyordu ki?

Sonra bir anda genç kızın içini bir ürperti kapladı. Sanki birisi onu izliyordu. Ama genç kız korkuyordu. Gözlerini açmaktan ölesiye korkuyordu. İçindeki bu histen nefret ediyordu. Kendini çaresiz hissediyordu. Çaresiz hissediyordu çünkü, gözlerini açtığında yine her şeyin başa saracağını içten içe o da biliyordu. Ama o baştan başlamak istemiyordu. Her şeyin olduğu gibi kalmasını istiyordu. Öylece kalmasını. Sonra elinde sıcak bir dokunuş hissetti. Sıcak ve ıslak bir dokunuş.

'Miyaavv!' Genç kız gülümseyerek gözlerini açtı. Onu düşlerinden ayıran suçluyu okşadı. Ve bu sefer başka bir anı gelip onu buldu. Bu arada rüzgarın sesi yerini pencereyi döven yağmur damlalarının sesine bırakmıştı. Sanki genç kızın gözyaşları, yağmur taneleriyle yarışıyordu.
Daha öncesinde, çok daha öncesinde, hatta genç kızın bile artık anımsamakta zorlandığı güneşli bir günde geçiyordu bu anı.

'Sanırım bir kedi olmak isterdim' demişti genç kız. 'Hiç korkmadan kendini ağaçtan aşağı bırakıveren bir kedi.'
Gülümsemişti genç adam. 'Demek bir kedi ha?' Genç adamın sesindeki alaycı tını genç kızı germişti. 
'Ne gerek var kedi olmana? Hem senin de oyunbaz bir kediden ne farkın var ki?'
Bu sefer kocaman gülümsemişti genç kız. Yavaşça genç adamın omzuna vurmuştu. Ama sonra bir anda gülümsemesi yüzünde solmuştu. 'Aaa baksana! Ayağı aksıyor kedinin.' Ve sonrasında genç adamla genç kız yaralı ve oyunbaz yavru kediyi alıp onu iyileştirmişlerdi. Günün birinde iyileştirdiği yavru kedinin onun acısını da hafifletebileceği aklına gelmezdi genç kızın.

Oyunbaz'ı da alıp pencerenin kenarına yürüdü ağır adımlarla. Yağmur şiddetini yitirmişti. Tıpkı genç kızın durulan gözyaşları gibi. Ama usul usul yağmaya devam ediyordu. Genç kızın kalbindeki sızı gibi. Sonra başını gökyüzüne kaldırdı genç kız. Hava kararmıştı. Bulutlardan yıldızları göremiyordu ama bu onun için engel değildi. Hayatta dilediğini yapabileceğini ona çok çok öncesinde biri öğretmişti. Şimdi de genç kız o birinin hayalini kucakladı, eski bir dostla karşılaşmış gibi. Gözlerini o kadar sıkı yumdu ki, sanki hiç açmak istemiyordu. Sonra da yıldızları gördü. Hatta, o birisiyle yıldızlarda dans bile etti. Sonuçta dilediğini yapabilirdi.Aslında bu yazıyı yazmam da spontane gelişti. Sadece bir otobüs yolculuğumda genç kızın 'keşke kedi olsam' dediği kısım aklıma düşmüştü. Çok çok öncesinde. Bu gün de bir şeyler yazmak istedim. Herhangi bir şeyler. Umarım sevmişsinizdir. 
Bir de size birkaç şarkı önerim var. Çok naif, çok duru şarkılar. Onlara da bir bakın derim.


Nilipek. & Can Kazaz - Kendi Halimde
Nilipek. & Can Kazaz - Her Gece (Mirkelam cover)


Şimdilik hoşçakalın. Güzel günler dilerim :)

8 yorum:

 1. Ah, canım genç kız.. Oradaymış gibi hissettim, ne güzeldi hem yazı hem de şarkılar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Az kalsın genç kız beni de ağlatacaktı. Bu hissi verebildiysem ne mutlu. Beğenmenize sevindim. Yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Yazı da şarkılar da oldukça güzel. Kalemine, emeğine sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de güzel yorumunuza sağlık, teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Biliyor musun? Çok güzel yazmışsın, gerçekten. Devamını da yazsan çok güzel olurdu. :) Bir kedi için Oyunbaz ismi de çok güzel. (Bu arada aklıma Wulf Dorn'un kitabı geldi.)
  Önerdiğim iki şarkıyı da severim, dediğin gibi çok naif şarkılar. :)
  Kalemine sağlık. ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bir kedim olsaydı ismini Oyunbaz koymazdım. Aklımda başka bir isim var ama bir kedim yok malesef :) Beğenmene de çok sevindim, yorum için teşekkürler :)

   Sil