10 Aralık 2017 Pazar

Kışı Anımsatan, Kışın Okunmalık 6 Kitap | Pazar 6'lısı


Herkese merhaba :) Pazar 6'lısı yazılarını yazmayı gerçekten çok seviyorum. Her yeni tema beni her seferinde heyecanlandırmayı başarıyor. Ama kasım ayında etkinliğe pek fazla katılamamıştım. Hatta sanırım hiç katılamamıştım ama olsun, bu hafta Pazar 6'lımla buradayım ya :) 
Bu haftaki tema da mevsime cuk diye oturmuş. Kışı anımsatan, kışın okunmalık seçtiğim 6 kitabı listeleyeceğim şimdi. Hatta geçen yıl Cumartesi İlk Beş yazılarımdan birinde bu temayı işlemişim ben. Bu yazım da ikinci kısım gibi olacak şimdi. O yazımı da okumak için TIK TIK!Sanırım artık serinin dizisini izlemeyen kalmadı. Kitabın kışa neden yakıştığını anlamışsınızdır muhtemelen. Dizisini izlediyseniz bile siz yine de kitaplarını da okuyun bir ara :)Ben de serinin ilk üç kitabını okudum henüz. Bu arada ne tezatlıktır ki, kışın okunmasını önerdiğim serinin iki kitabını yazın sıcağında okumuştum. Ama siz yine de önerimi göz önünde bulundurun. Yazın sıcağında tuğlamsı kitaplar hiç gitmiyor. Tecrübeyle sabit. Ama seri güzel, önerimdir.En en en sevdiğim kitaplardan biri Gurur ve Önyargı. Bir ara büyük bir patlama yaşadı zaten. O ara ismini muhakkak duymuşsunuzdur. Ama ben daha öncesinde okumuştum, iyiki de daha öncesinde okumuşum. Zira popülerleşmiş şeylere ben de ön yargıyla yaklaşıyorum. Ama siz bu kitaba ön yargıyla yaklaşmayın derim. Hem klasikler en çok kışa yakışıyor bence.Böyle buz gibi günlerde içinizi ısıtacak bir şeyler okumak istiyorsanız Şeker Portakalı ideal kitaplardan bence.
Ben de henüz serinin ilk kitabını okudum ama filmini izlemiştim. Elimde serinin tamamı olsaydı art arda hepsini okurdum, ciddiyim.Her ne kadar yazın okumuş olduğum bir kitap olsa da kışa daha çok yakıştığını düşündüğüm ve çok severek okuduğum kitaplardan biriydi Beyaz Geceler. Mutlaka bir ara okuyun derim :)


İçlerinde okuduklarınız veya okumak istedikleriniz varsa buyurun yorumlara efendim.
Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)
18 yorum:

 1. Şeker Portakalı ve Gurur ve Ön Yargı merak ettiğim kitaplar arasında. :)
  Yazın dediğin gibi tuğla gibi kitaplar iyi gitmiyor.
  Emeğine sağlık, keyifle okudum. ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğin iki kitap da en sevdiğim kitaplardan. İkisini de abartmıyorum, kaç kere okuduğumu bilmiyorum. Umarım sen de severek okursun. Yorum için teşekkür ederim, sevgiler :)

   Sil
 2. Özellikle Beyaz Geceler ve Taht Oyunları tam kış kitabı bence de :D Gurur ve Önyargı'yı her mevsim okuyabilirim :D Talihsiz Serüvenlerin ve Yabancı'nın sadece ilk kitaplarını okudum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz Geceler'i yazın bayıltıcı sıcağında okumam ayrı bir tezatlık da neyse artık, kışın belki bir ara bir daha okurum :D Gurur ve Önyargı'yla ilgili duygularımız tamamen aynı. Sanırım her mevsim okudum da o kitabı ben :D Yorum için teşekkür ederim, sevgiler :)

   Sil
 3. Listelediğin tüm kitapları nedense her seferinde okumak istiyorum fakat bir şekilde listemde bulunmuyor ve almam gerekiyor.Hepte onlar yerine yeni çıkan ya da daha eski kitapları tercih ediyorum.
  Eline sağlık liste için teşekkürler ^^ (Ben de Pazar 6'lısı temaları konusunda seninle aynı duyguları paylaşıyorum,söylemeden gitmiyim dedim.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, beğenmene çok sevindim :) Pazar 6'lıları öneri verme - alma açısından da faydalı gerçekten :)

   Sil
 4. Üçte üç.Demek ki ortak sevdiğimiz üç kitap.Yeni kitaplara da yer vermeye çalışıyorum ama klasiklerin yerini tutmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Klasiklerin yeri ayrı zaten ama kurgu ve dil yönünden geçer not verebileceğim hemen hemen her tip kitaba açığım ben. Yorum için teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Aralarında bir kış masalı tarzı görmek isterdim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kışa yakışan bir kitap olabilirdi gerçekten de ama bahsettiğiniz kitabı okumadım. Listemi de okuduğum kitaplardan oluşturduğum için malesef yer almadı listede. Ama o tarzda veya daha başka, kışa yakışan okuduğum kitaplar varsa da listeyi oluştururken aklıma gelmemiş olabilir. Fazla zamanım yoktu çünkü. Yorum için teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Gurur ve Önyargı benim de favorilerim arasındadır her zaman:)
  Games of Thrones serisini de o kadar aldım ama bir türlü devamını getirip de okuyamadım. İlk önce diziyi izlediğim ve olacakları bildiğim için; bu olacaklar da bir hayli kötü olaylar olduğu için sinirlerime hakim olup da ilk kitabı bile bitiremedim daha :D
  Kitap önerileri çok hoşmuş, ben de Şeker Portal'ını çok duydum ve listemdeydi okumak için;
  Elinize Sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gurur ve Önyargı benim için de başkadır :)

   Ben de ilk kitabı okuyup dizinin ilk sezonunu izlemiştim. Kitabı okuyalı da baya oluyor ama olaylar hatırımda. Diğer kitaplar elimde mevcut olmasa da bir ara kütüphaneden alıp okumaya yeltenmiştim ama uzun bir seri olduğundan verdiğim mola da uzun oldu biraz :)

   Şeker Portakalı da özeldir benim için. İlk kez küçükken okumuştum onu. Sonrasında da hemen hemen her yaş dönemimde bir kere okudum diyebilirim. İleride bir kez daha okumak istiyorum. Belki biliyorsunuzdur üç kitaplık bir seri Şeker Portakalı. Her kitapta Zeze biraz daha büyüyor ama diğer iki kitap ilk kitabın verdiği hissi verememişti bana. Hatta itiraf etmek gerekirse biraz sıkılmıştım bile. Ama Şeker Portakalı özeldir, yani bence :)

   Yorum için teşekkürler ayrıca :)

   Sil
 7. Game of Thrones’u izlemedim 😂. Gurur ve Önyargı’ya iki kere başlayıp bitiremedim. Son bir şans vermeyi düşünüyorum 😊 Olmadı yapacak bir şey yok 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ilk sezonunu izledim yalnızca ama yakında devam etmem, edemem muhtemelen :D Gurur ve Önyargı konusunda bir şey diyemem. Çünkü ya çok seviliyor ya da sıkıcı bulunuyor genel olarak. Ama ben çok seven kesimdenim, o yüzden sessiz kalma hakkımı kullanıyorum :D

   Sil
 8. Beyaz Geceler'i okuyacağım. Kış okuma şenliği listemde :-)

  Taht Oyunları hiç aklıma gelmedi. Halbuki adamların sloganı bile "Winter is coming" :-) Bu cümle de ne kadar popüler oldu değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke yazımı yazarken o bölüme ben de sloganı yazsaydım of of, olsun artık :D Beyaz Geceler'i ben çok severek okumuştum. Hatta bazı alıntılar ezberimde. Umarım sen de severek okursun Şule abla :) Yorumun için çok teşekkürler ayrıca :)

   Sil
 9. Çok güzel kitaplar seçmişsin. =) Talihsiz Serüvenler Dizisi'ni küçükken okumuştum (bir kısmını) bence de kışa uygun bir seri. Beyaz Geceler'i herkes önermiş, bu kış okuyayım o zaman. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Talihsiz Serüvenler Dizisi'nin yalnızca ilk kitabını okudum ama filmini izlemiştim. Filmi de baya bir kitabını kapsıyormuş sonradan öğrendim. Ama devamını getirmek istediğim bir seri. Uzun ve maceralı bir seri olduğundan tam kışa uygun diye düşünmüştüm. Aynı fikirde olmamıza sevindim :) Beyaz Geceler benim favori kitaplarım arasına girdi. Yıl sonunda favoriler yazısı yazarsam, ki muhtemelen yazarım, o da yer alacak. Öneririm yani :) Yorum için teşekkür ederim ayrıca :)

   Sil