30 Aralık 2017 Cumartesi

İkna | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Belki anımsıyorsunuzdur, çünkü uzuuun zamandır bu konuyla ilgili bir yazı yayınlamadım, Austenaton | Bir Jane Austen Maratonu dolayısıyla Jane Austen kitaplarını okuyor, uyarlama filmleri izliyorduk. Siz de Jane Austen'ı seviyorsanız maratona katılabilirsiniz bu arada. Neyse kitaba dönelim biz. Jane Austen sevdiğim yazarlardan olduğu için kitaba 'zaten severim ki' modunda başlamıştım. Ama Jane Austen'ın en sevdiğim kitabı malesef ki İkna olamadı. Hatta kitabı okurken yer yer sıkıldım bile.


''Zamanın her türlü acıya iyi geldiğini biliyoruz.''


Kitabı okurken sıkıldığımı söylesem de bu durum belki de okuduğum yayınevinden, dolayısıyla çeviriden, kaynaklanıyordur. O yüzden bu konunun üstünde çok fazla durmak istemiyorum. 
Kitabımızın yine Jane Austen kitaplarının genelinde olduğu gibi çok naif bir konusu var. Kibirli, açgözlü Sir Walter'in ortancı kızı iyi yürekli Anne Elliot ve donanma yüzbaşısı Wentworth'un aşkını konu ediniyor kitap. 19 yaşındayken çevre baskısı dolayısıyla Wentworth'tan ayrılan Anne'nin aradan geçen 8 yıl sonra onunla tekrardan karşılaşması ve etrafında gelişen olaylar anlatılmış. Aslında böyle kavuşamamalı aşk hikayelerini seviyorum ama Anne ve Wentworth'un aşkı bana nedense yavan geldi. Tabii bu renkler ve zevkler mevzusu. Kitabı yazıldığı döneme göre değerlendirirsek tabi ki gayet başarılı ancak Jane Austen'dan okuduğum diğer kitapların yanında sönük kaldı benim için.

Ama yıl bitmeden Jane Austen Okuma Maratonu için bir kitap daha okuyup bitirmek iyi oldu. Belki bu yeni yıl tatilinde filmini de izlerim boş vakit bulursam. 

Siz yılın son günlerinde neler okuyorsunuz? Buyurun yorumlara :)
Şimdilik hoşçaklın. Musmutlu, güzel günler :)
10 yorum:

 1. Kitabın kapağı oldukça enteresan duruyor, sanki gizemli bir şeyler vaad ediyormuş gibi. :)
  O paylaştığın alıntı da kısa ve öz olmuş. ^_^ Emeğine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın kapağı bana da ilginç gelmişti açıkçası. Ama olmuşla olmamış arasında duruyordu baskı. Veya kitap eski olduğu için de öyle görünüyor olabilir bilemiyorum :) Ama klasik kitapların kapağında dantel desenleri kullanmak hoş olabilir bence :)

   Sil
 2. Çok tutkulu bir aşkları olmasa da, ben ana kahramanımızı sevmiştim Anne miydi adı, emin olamadım :D Ben Kırmızı Kedi'den okumuştum, beğenmiştim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne olacağını belliydi, ki Jane Austen kitaplarında bunu seviyorum da ben. Ama bende çok fazla yer edemedi karakterler. Mesela bir Emma - Mr. Knightley ikilisi değillerdi. Elizabeth - Mr. Darcy ikilisi hiç değillerdi :D Ama Anne'yi ben de sevdim :) Kütüphaneden okumayıp kitabı kendim alıp okusam Kırmızı Kedi'den çıkan baskıyı alırdım sanırım.

   Sil
 3. Baska bir yayinevinde daha gormustum. Konusu ilgimi ceken bir kitap su an Emma yi okuyorum. Maratonu devam ettiremem o yuzden katilamiyorum. Ama katilanlara eglenceli bir maraton dilerim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emma'yı daha çok sevmiştim ben. Hatta ben beğenince kitabı arkadaşım da aldı. Şu an o da okuyor :)

   Sil
 4. İskender Pala'dan OD'u okuyorum. Bu yıl bitireyim dedim ama olmayacak büyük ihtimalle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yılın sonunda yarım kitabım varsa yeni yıla sarkmasın istiyorum nedense. İyi okumalar size :)

   Sil
 5. Bu kitap bende yok. İkna'nın çok farklı baskıları var. Ben sanırım Kırmızı Kedi Yayınları'nı tercih edeceğim. Başka bir yayınevini önerirsen yaz lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yayınevleri ve kitabın çevirileri konusunda pek bir bilgim yok açıkçası ama Turkuvaz Yayınları'ndan çıkan okuduğum baskısını beğenmedim. Zaten kitabı kütüphaneden alıp okuduğum için bu baskısını okumak durumunda kaldım. Ama kendim gidip de kitabı alsaydım benim tercihim de Kırmızı Kedi Yayınları olurdu. İyi okumalar dilerim :)

   Sil