31 Aralık 2017 Pazar

Ermiş | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :) Ermiş bir süredir okumak istediğim kitaplardan biriydi. Bu durumda biraz da okuduğum yorumların etkisi vardı aslında. Hatta öyle ki, hakkında hiç kötü yorum okumadım desem yeridir. Kitabı kütüphanede bulunca da hemen aldım tabi. Kitabı çok kısa bir sürede okuyup bitirdim de. Zaten 54 sayfa, incecik bir kitap. Ama içinde hayata dair pek çok konuda düşünceler yer alıyor.

''Yasa koymaktan haz alıyorsunuz. Ama onları çiğnemekten aldığınız haz daha fazla. Okyanus kıyısında oynayan, durmaksızın kumdan kuleler yapıp, sonra da kahkahalar atarak onları yıkan çocuklar gibi.''


Kitabın ana karakteri El Mustafa, yaşadığı şehirden ayrılırken yöre halkı tarafından durduruluyor ve kendisine hayata dair bazı sorular yöneltiliyor. Zaten kitap da bu sorular ve cevaplarından oluşuyordu.

Benim kitap hakkındaki düşüncelerimse biraz çelişkili. Net olarak kitabı sevdim veya sevmedim diyemiyorum. Çünkü kitapta sevdiğim taraflar da sevmediğim taraflar da vardı. Mesela, kitabın şiirsel dili başlarda hoşuma gitse de sonrasında devrik cümlelerin fazlalığı beni yormaya başladı. Ve açıkçası bu durumdan sıkıldım da. Kitaptaki hemen hemen her cümle devrikti ve bir yerden sonra bu durumu zorlama bulmaya başladım. Bu da kitaptan aldığım keyfi azalttı doğrusu. Oysa bu tip düşünce içerikli kitapları severim ben.

Ama buna rağmen içinden çıkarımlarda bulunabildiğim bir kitap oldu Ermiş. Sanırım hiçbir kitaba beklentiyle başlamamak gerekli. Kitap beklentilerimi karşılamadığı için böyle düşünüyorumdur belki de. O yüzden kitaba beklentisiz başlamanızı öneririm. Zaten seveni de çok kitabın. 

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, güzel günler :)ALINTILAR


''Nerede arayıp, nasıl bulacaksınız güzelliği; güzellik bizzat yolunuz ve rehberiniz değilse? Ve güzellikten nasıl söz edeceksiniz, sözlerinizi dokuyan o değilse?''


''Giyimde edep, ahlaksız olanın gözlerinden korunmak için bir kalkandır, unutmayın.''


''Sevinç ve keder birlikte gelir; biri sofranızda sizinle otururken, unutmayın, diğeri yatağınızda uyumaktadır.''


"Konuşanlar var, konuşup, bilmeden ve öngörmeden kendilerinin de kavrayamadığı bir hakikati ortaya çıkaranlar. Bir de hakikati içlerinde taşıyıp da kelimelere dökmeyenler var."


"Yokluk korkusu yoksunluğun bizzat kendisi değil midir? Kuyumuz suyla doluyken çekilen susuz kalma korkusu değil midir asıl giderilemez susuzluk?"
14 yorum:

 1. Bu kitabı ben on sene önce, bu kadar popüler değilken okudum ve hoşuma gitmedi. Bu aralar herkes o kadar beğeniyor ki acaba bende bir sorun mu var diye düşünmüştüm. Senin de beğenmediğini okuyunca rahatladım :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yalan söyleyeyim yorumu yazarken ben de bir hayli çekinmiştim. Zaten lafı evirip çevirmemden anlaşılıyordur belki :D Biri daha beğenmeyince rahatladım resmen :D

   Sil
 2. Ben de geçenlerde okumuştum bu kitabı. Hatta yorumladım ama henüz yayınlamamıştım.
  Ama ben beğenmiştim kitabı.:) Emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
 3. Cümleler çok karışık geldi bana kitapta. Sanki yazar birşeyler söylemeye çalışmış ama kafasını toparlayamamış gibi. Belki de okuduğum çeviridendi bilemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da aynen o şekilde geldi aslında. Ortada bir şeyler vardı ama tam değildi sanki. Yazar biraz daha net olabilseydi bence çok daha güzel olabilirdi.

   Sil
 4. benim de uzun süredir merak edip beklentiyi tavan yaptığım kitaplardan. aslında ben kendim de devrik cümleler kullanmayı sevdiğimden bilemedim kitabı da sever miyim ama zorlama olmuşsa o başka

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devrik cümle kullanmayı da, devrik cümlelerin kullanılmasını da seviyorum aslında. Ama bu kitap için, bir yerden sonra cümleler karman çorman gelmeye başladı bana. Belki de bu durum cümlelerin devrik olmasından ziyade yazarın üslubundan kaynaklıdır bilemiyorum ama bir yerden sonra sıkılmaya başladım. Kitabın seveni de çok aslında. Umarım siz de seversiniz. İyi okumalar :)

   Sil
 5. kitap bloglarını çok seviyorum :)
  yeni keşfettim beklerim :)

  YanıtlaSil
 6. Bunu ben de pek beğenmemiştim hatırladığım kadarıyla şimdi baktım 3 puan vermişim- kararsızlık puanım - :-D Halil Cibran'ı defterden silmeden önce bir de Meczup'u okuyabilirsin,hikayelerden oluşuyor :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben blogta puan vermedim bu yüzden yani kararsızlıktan :D Bir ara o kitabına da bakarım belki. Öneri için teşekkürler :)

   Sil
 7. Cibrn'dan sanırım 1-2 kitap okudum , ya da o kadar çok gördüm ki okudum sanıyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen her yerde karşıma çıkıyordu benim de. Ben de meraktan alıp okudum desem yeridir :D

   Sil