4 Kasım 2017 Cumartesi

Tesadüfler?


Tesadüflere inanır mısınız? Yoksa her şeyin belli bir sebebi olduğunu, hiçbir şeyin rastlantıya dayanmadığını mı düşünüyorsunuz? 
Yine aniden aklıma düşen ve ne yazacağımı bile bilmeden yazmaya başladığım bir yazıdan daha herkese merhaba :) Bu aralar blogla eskisi kadar ilgilenemiyorum. Ama ara ara buraya kaçmak nefes almamı sağlıyor bir anlamda. Hafta boyunca hiç kitap okuyamadığımdan ve film izlemeye vakit bulamadığımdan yorum yazısı yazmam ufukta gözükmüyor. Ama bu demek değil ki sohbet de edemeyiz :)

Aslında bu konuda bir şeyler yazma fikrinin aklıma düşmesinin sebebi son bir haftadır falan tesadüf olarak nitelendirebileceğim bir dizi bağlantılı olayla karşılaşmam oldu. Aslında tesadüflere inanmıyorum, yani kısmen diyelim. Ama bazı olayları açıklamak için başka bir kelime bulunamıyor bazen. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir de şöyle bir teorim var. Belki de bu tesadüf olarak tanımladığım şeyler veya olaylar aslında tamamen algıda seçicilikle ilgilidir. Yani artık bilinçaltıma birkaç olay yerleşince istemsizce aynı durumu kendim arayıp buluyorumdur diye de düşünüyorum. Ama yine de tuhaf bir durum.

Aslında benim söyleyecek pek bir şeyim kalmadı. Ama sizin fikirlerinizi de merak ediyorum. Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel rastlantılarla dolu günlere :)

6 yorum:

 1. Tesadüflere ben de inanmam. Bu arada sohbet yazıların da güzel, İyi ki mahrum bırakmamışsın bizi bundan. :) Bu arada bilinçaltı ile ilgili görüşlerin çok mantıklı geldi! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen çok uzattığımı düşünüyorum ama duramıyorum işte. Bir de konuşurken daha fena oluyor. Susmak bilmiyorum ama ne yapalım :D Aslında tesadüf denen olaylara inanmıyordum ama özellikle de dün inansam mı diye düşünmeye başlamadım desem yalan olur. Herhalde her şeyde vardır bir hayır. Neyse, yorum için teşekkürler, sevgiler :)

   Sil
 2. Algıda seçicilik bana da biraz daha mantıklı geliyor. Ya da tesadüflere inanmayışımın bir adlandırması da olabilir bu.. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir, çünkü aynı durum benim için de geçerli :)

   Sil
 3. İnanıyorum ama tesadüfler beni bırakalı yıllar oldu. Sanırım artık gelmiyorlar bana .s

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesadüflere hala inanmıyorum desem :D Bilmiyorum, sanki varolabilecek milyonlarca ihtimal diğer insanların seçimiyle daralıyor ve ortaya tesadüf dediğimiz olaylar çıkıyor. Veya öyle bir şey işte :D

   Sil