20 Kasım 2017 Pazartesi

Dünya Çocuk Hakları Günü!


Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü'ymüş. İtiraf etmek gerekirse ben de bunu sonradan öğrendim. Ama bence bazı şeyleri tek bir gün için hatırlamak yeterli değil. Bir günlüğüne değil, her gün hatırımızdan çıkarmamalıyız bu tip değerleri.

 Bence genel olarak insanların doğasında, kendinden daha güçsüz gördüğünü düşündüğü birine veya bir şeye karşı büyüklenmek, üstün olduğunu kanıtlamak ihtiyacı var. Bu durum bazen masumane, bazense canice olabiliyor. Bahsettiğim şeyi küçük bir örnekle açıklayabilirim aslında. Mesela küçük çocuklar bile, kendilerinde daha küçük başka bir çocuk gördüklerinde kendilerini abla veya abi konumuna soktukları için diğer çocuk üzerinde belli bir üstünlük kurarlar, yani onu himaye etmek isterler. Ama bu dediğim gibi masumane bir örnek. Sadece ne demek istediğimi açıklamak istemiştim. Ama bir de işin çirkin tarafı var.

Özellikle son dönemde çocuk istismarı haberleri eskisine oranla mide bulandırıcı bir şekilde artış gösterdi. Pedofili her ne kadar hastalık olarak adlandırılsa, belki öyle olsa bile, ben bunun 'hastalık' adı altında değerlendirilmesini de uygun bulmuyorum. Yani bence bu bambaşka bir şey. Bu, adlandıramayacağım kadar çirkin bir durum. O tip haberlere denk geldikçe sinirlerim bozuluyor, ben okumaya bile dayanamazken dünyada böyle midesiz ve vicdansız insanların var olması beni gerçekten korkutuyor.

Pedofiliyi de geçersek, ki geçilecek bir konu değil ama ne söylense kelimeler de bir yerde eksik kalıyor malesef, bir de çocuğuna şiddet uygulayan anne babalar, evlilik dışı doğduğu için bebeğini vahşice öldüren genç kadınlar var. Zaten bebeği ölsün diye türlü caniliklere kalkışan kadınları, kadın diyorum çünkü onlar anne olamazlar, anlayamıyorum. Eğer doğurduğu bebeği istemiyorsa bahsi geçen kişi veya kişiler, çocuğu bilmem kaçıncı kattan aşağı atmak veya soğukta donsun diye bir arabanın altına bırakmak yerine onu güvende tutarak ondan vazgeçebilirler. Kimsenin ne yaşadığını bilemeyiz sonuçta ama daha ne olduğundan bihaber masum bir bebeği katletmeyi de aklım ve yüreğim almıyor.

Bir de değinmek istediğim son bir konu daha var. Sanki ben küçükken dünya daha farklıydı. Artık ben de o zaman çocuk olduğum için mi öyle geliyordu bilmiyorum ama insanlar bu kadar korkutucu gelmezdi bana. Şimdi sokağa çıktığımda bakıyorum da küçücük çocuklar bile boylarından büyük küfürler ediyorlar. Acaba ettikleri küfürlerin ne kadar bilincindeler. Gerçekten merak ediyorum. Ama suçu onlarda bulmuyorum. Çünkü çocuklar sünger gibidir. Onlara neyi verirseniz onu özümserler. Keşke anne babalar biraz daha bilinçli olabilselerdi. Geleceğin anne babalarının şimdiki yanlış yetiştirilen çocuklar olacak olmaları çok acı. Hatta daha dün yolda gevrek satan bir çocuğun sokak başında sigara içtiğini gördüm. Bahsettiğim kişi küçük bir çocuktu. Yani ergenlik çağında olduğunu bile sanmıyorum. Sadece kendine yazık. 

Bir de daha birkaç saat öncesinde Sevgili Öneri Makinesi'nin bir yazısında çok güzel bir videoya rastgeldim. Bir etkinlikle on ay içinde çocuğuyla bin kitap okuyan bir anne baba vardı videoda. Gerçekten takdir edilesi bir durum. Aslında olması gereken de bu. Yani düşünen, sorgulayan ve terbiyeli bireyler yetiştirmek adına ebebeynlerin ellerinden gelenin en iyisini yapmaları. Gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Video için TIK TIK

Aslında söylenecek, yazılacak çok şey var ama şimdilik benden bu kadar. Bütün çocukların ve diğer herkesin çocuk hakları günü kutlu olsun. Çünkü bugünün çocukları, yarının büyükleri.

Şimdilik hoşçakalın. Konu hakkında yorumlarınızı  bekliyorum. Musmutlu, güzel günler :)

4 yorum:

 1. Umarım yarının büyüklerine hak ettikleri değer verilir.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım ki verilir. Verilir ki, ileride de aynı değer alınır..

   Sil
 2. Gelecekten çocuklar için daha mutlu, güvenli bir yaşam dileyelim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes için dileyelim ama böyle konularda umutsuzluğa düşüyorum ben hep. Sanırım biraz karamsarım ^^

   Sil