6 Ekim 2017 Cuma

The Library | (Kısa) Film Yorumu


Herkese merhaba :)  Haftada bir kere de olsa film akşamı yapmak gibi bir isteğim vardı. Ama bu akşam için ne izleyeceğime karar verememiştim. Tam bu esnada Fighting! bloğunun film yorumu yazısına denk geldim. Benim için hoş bir tesadüf oldu bu durum. Çünkü filmi gerçekten çok beğendim.The Library, Tayland yapımı 30 dakikalık kısa bir film. Kısa olmasına kısa ama dolu dolu, duygu yüklü bir filmdi. Filmde fazla diyalog yoktu veya çeşitli dekorlar, efektler de yoktu ama tüm bunlara gerek de yoktu zaten. Film adından da anlayacağınız üzere bir kütüphanede geçiyor.Ana karakterlerimizse kütüphanede çalışan genç bir kadın (Ann) ve kitap almaya gelen genç bir adam (Jim).  Bu ikili ilk görüşte birbirlerinden etkileniyorlar ancak çeşitli şanssızlıklar sonucunda hayatları birbirlerinden bağımsız olarak başka yönlere akıyor. Ama hem birbirlerine çok uzakken, hem de bir arada olabiliyorlar. 

Filmin büyük bir kısmını gülümseyerek izledim. Büyük bir kısmını diyorum, çünkü son sahnelerde o tebessümün yerini birkaç damla gözyaşı aldı. Hayatı hep erteliyoruz. Bununla beraber mutluluğumuzu da erteliyoruz. Aslında bugün yapabileceğimiz şeyleri, cesaret edemediğimiz için ileri bir tarihte yapmak üzere rafa kaldırıyoruz. Ancak rafa kaldırdığımız o düşünceyi eyleme dönüştüremeden bir bakıyoruz ki iş işten çoktan geçmiş. Ben de böyleyim. Çoğu zaman ne yapacağımı, daha doğrusu ne yapmam gerektiğini biliyorum ama eyleme geçiremiyorum. Belki de geçirmiyorum. Bu şeye benziyor, hani soru kitapçığına doğru işaretlediğin bir cevabı optik formuna yanlış geçirirsin ya, işte benim durumum tam olarak bunun gibi. Biraz trajikomik :) 

Yine lafı nereden nereye çektim. Demem o ki, eğer fazla zamanınız yoksa ama bir şeyler izlemek istiyorsanız, bu dolu dolu kısa filmi mutlaka izleyin derim. Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)


12 yorum:

 1. Bunu listeme alayım. Uzun filmleri izlemek benim için biraz zor oluyor. Bu iyi bir alternatif oldu sanki. Emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler şimdiden :)

   Sil
 2. Kısa olmasının da etkisiyle ilk fırsatta izleyeceğim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de kendine kısa olması çekmişti. Kısa ama öz bir film. İyi seyirler şimdiden :)

   Sil
 3. Filmin konusu çok tatlıymış! ^_^ Hayatı ertelemek çok kötü değil mi? Ben de zaman zaman bu hataya düşüyorum... Umarım bu durumu azaltırız. :) Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil
 4. Kütüphanede geçmesiyle gönlümü fethetti :D

  YanıtlaSil
 5. bak bu filmi hemen not alıyorum :D

  YanıtlaSil
 6. Filmi o kadar güzel anlatmışsın ki çok merak ettim. :) Ne zaman izleyebilirim bilmiyorum da kenara not alıyorum. ^-^

  YanıtlaSil