1 Ekim 2017 Pazar

Paris ve Londra'da Beş Parasız | Kitap Yorumu


Herkese merhaba :)  Aya bir kitap yorumuyla, daha da iyisi etkileyici ve beğendiğim bir kitabın yorumuyla başlamak çok güzel oldu benim için. Kitabı uzun bir süreçte okudum. Hatta eylül ayının büyük bir kısmını Paris ve Londra'da Beş Parasız'ı okumakla, pardon okuyamamakla geçirdim. Ama kitabı elime aldığım her seferinde hikayesi akıp gitti. Paris ve Londra'da Beş Parasız yazarın 1984 veya Hayvan Çiftliği isimli kitapları kadar bilinen bir kitap değil. Ama hikayesinin tesiri, yazarın vermek istediği mesaj yine aynı çarpıcılıkta.


"Para en büyük erdem sınavına dönüştü."


Kitaptan etkilenmemin başlıca nedeni, yazarın kendi başından geçenleri kurgulaştırması oldu. Paris'te beş parasız kalan genç bir yazarın başından geçenler anlatılıyor kitap boyunca. Aynı zamanda Paris'in yoksul kesiminin hayat standartlarını dışarıdan bir gözle değil de, aralarına girmiş ve onlarla yaşamış, hatta o şartları deneyimlemiş birinin gözünden okumak ayrıca etkiledi beni.


 “Bana öyle geliyor ki insan, elinden parasını aldığın andan itibaren beceriksizin tekine dönüşüyor.”
“Yo, öyle olmak zorunda değil. Eğer yeterince istersen, zengin de olsan fakir de olsan aynı hayatı yaşayabilirsin. Kitaplarını ve fikirlerini koruyabilirsin. Sadece kendi kendine, ‘Burada ‘” -alnına vurdu- “‘özgür bir adamım,’ demen lazım; o zaman sorun kalmaz.”


Yazarın düşünce yapısı, fikirleri her seferinde etkilemeyi başarıyor beni. Şu an için hala favorim 1984 olsa da Paris ve Londra'da Beş Parasız'ı da severek okudum. Yazarın özgürlük tanımı da, bu tanımı olayların akışı içerisinde verme biçimi de oldukça hoşuma gitti.


''Şu an yoksulluğu sadece ucundan kıyısından gördüğümü hissediyorum. Yinede çulsuz kalarak kesinlikle öğrendiğim bir iki şeye değinebilirim. Bütün berduşların ayyaş pislikler olduklarını asla düşünmeyeceğim, sırf bir peni verdim diye hiçbir dilenciden minnet beklemeyeceğim, işsiz bir adamın yorgun olmasına şaşırmayacağım,Selamet ordusuna yardım etmeyeceğim, giysilerimi rehine vermeyeceğim,sokakta dağıtılan bir el ilanını geri çevirmeyeceğim, şık bir lokantada keyifle yemek yemeyeceğim. Bu da bir başlangıç.''


Aslında günümüzde de durum çok farklı değil bana göre. Bir tarafta varlıklı bir kesim, diğer tarafta üç kuruşa geçinmek için didinen başka bir kesim. En acısı da alnının teri, emeğiyle geçinmeye çalışan insanları hor gören bambaşka bir kesimin var olması. Gerçekten çok ama çok acı. 

Kitabı her ne kadar severek okumuş olsam da, hiç Orwell okumadıysanız yazarın kitaplarını okumaya bu kitapla başlamanızı önermem. Ancak yazarı seviyorsanız kesinlikle önerebileceğim bir kitap.
Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, güzel günler :)


16 yorum:

 1. Yeni ayda daha nice güzel kitap yorumlarını bekliyorum.
  Konusu benimde hoşuma gitti.
  Emeğine sağlık canım 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman bulup üstüne okumak istememe durumumdan sıyrılırsam tamamdır :) Teşekkür ederim ayrıca :)

   Sil
 2. Orwell'in eserleri gerçekten her aman etkileyici oluyor. Sıradaki Orwell tercihim kesinlikle bu olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın dili, içeriği okuduğum diğer kitaplarına göre farklıydı ama sevdim ben. İyi okumalar şimdiden :)

   Sil
 3. Yazarın Hayvan Çiftliği adlı kitabını okudum çok etkilenmiştim ve herkese tavsiye ediyorum. Sırada Boğulmamak İçin ve 1984 var inşaallah onları da okurum devamı gelir.

  YanıtlaSil
 4. Kitabı sevmene çok sevindim. ^-^
  Owell'ın kalemi de düşünceleri de bir harika gerçekten. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı insanlar bazı işleri yapmak için biçilmiş kaftandır ya, Orwell'a da yazmak yakışıyor. Okumalı, okutturmalı :)

   Sil
 5. Orwell'ın bu kitabının kapağına bayılıyorum :D

  YanıtlaSil
 6. 1984'ten sonra tüm Orwell eserlerini yutmak isteyip bir türlü okuyamamış biri olarak içim kanıyor. buda onların başında geliyor. Esa da okuyup çok sevdi ve bana okumam için verebileceğini söyledi ama yine de bir türlü okuyamadım. bende de wigan iskelesi yolu var ikisini de bir an önce okumak istiyorum hatta 1984'ü yeniden ve iyice özümseyerek okumak gibi planlarımda var ama bir türlü gerçekleştiremedim henüz. senin bu güzel yorumunu da görünce bu eserini bir an önce okumam gerektiğini düşünüyorum. yorumuna sağlık sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin bloğunuzda görmüştüm zaten. Okumak aklımdaydı ama okuma zamanımı öne çekmemde o yorum da bir etken :) 1984'ü bir daha okumayı ben de istiyorum. Üzerinde tekrar tekrar düşünülmesi gereken bir eser bence de. Yorumun için teşekkürler. Sevgiler :)

   Sil
 7. Ben yazarın Hayvan Çiftliği ve 1984 kitaplarını okudum. İkisini de çok sevdiğim için üç kitabını daha aldım. Paris ve Londra'da Beş Parasız da bunlardan biri. Okumak için sabırsızlanıyorum. Orwell'ın kalemini çok severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o iki kitabını okumuş ve çok sevmiştim. Hem hayal gücünü hem de üslubunu çok seviyorum Orwell'ın :)

   Sil
 8. Bu kitabı biliyorum :)
  kitapsız olmaz :)
  ben de beklerim bloguma :) ;)

  YanıtlaSil