25 Ekim 2017 Çarşamba

Kütüphane Güncesi #6


Bir kütüphane güncesi yazısından daha herkese merhaba :) Ama bu seferki güncemiz biraz farklı. Son sınıf olmam dolayısıyla temel dersler dışında diğer pek çok derste test çözmemiz için serbest bırakılıyoruz. Bugün de öğleden sonraki bütün derslerim bu şekildeydi. Biz de okul kütüphanesine gittik. İlk derste biraz ders çalıştıktan sonra kütüphanenin düzenlenmiş halini keşfe koyuldum ben de.Kütüphanede eski basımlı, içime sokup alıp götürmek istediğim, pek çok kitap vardı. Tabi yeni basımlı, kısmen, kitaplar da mevcuttu. Ben de hem bir şeyler okumak adına, hem de edebiyat ödevim için fikir oluşsun diye Sait Faik'in öykülerinden oluşan Havuz Başı isimli kitabı okumaya başladım. Sadece ilk üç hikayesini okumama rağmen yazarın dili beni kendine baya çekti. Zaten Sait Faik okumayı da bayadır istiyordum. Sanırım kütüphaneden kitap çıkışı yapılmıyor. O yüzden her ziyaretimde biraz biraz okuyacağım artık.
Sizin Sait Faik'ten okuduğunuz ve sevdiğiniz kitaplar varsa yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca Türk edebiyatında sevdiğiniz öykü kitaplarını da yazarsanız bana çok yardımcı olursunuz. Ödevim için bir öykü kitabı seçmeliyim. Tabii son dönemde yaşadığım okuyamama durumuna da öykülerin iyi geleceğini düşünüyorum. Eeee o zaman, buyurun yorumlara efendim :)Kitabın baskısıyla aşk yaşadım resmen. Kütüphanede bu şekilde deri defter formunda birçok başka kitap da vardı. Bu arada kitap 1945 basımıymış. Harika değil mi?Bu da Jane Eyre'in 1969 basımı bir versiyonu. İçindeki çizimi de dahil çok sevdim.Tabi dışı biraz eskimişti ama olsun o kadar da.

Benim bu seferki kütüphane ziyaretim de böyleydi. Yer farklı olsa da amaç aynı olduktan sonra benim için hiçbir sorun yok. Ayrıca ders çalışmak için de ideal ortam kütüphane. Artık yeni adresim belli. Okul idaresinin kütüphane işini rayına oturtmaları benim için çok iyi oldu. 

Siz de eski basımlı kitapları seviyor musunuz? Yoksa yeni baskılardan yana mısınız? Cevaplarınızı bekliyorum.

Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)

8 yorum:

 1. Kütüphane yazılarını çok severim bu yazını ayrı sevdim. :)

  YanıtlaSil
 2. Deri ciltli kitapları çok severim ben de :D Sait Faik benim de sevdiğim öykücülerden, Tomris Uyar'ın hikayelerine de göz atabilirsin bence :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deri ciltli kitapları karıştırırken kendimi sanki başka bir zaman diliminde gibi hissediyorum :D Öneriler için de teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Havuz Başı Sait Faik'in sevilen bir romanı bir süredir bende okumak istiyorum ama denk gelmedi belki senden sonra bende okurum :) Diğer iki kitaba ne demeli dediğin gibi içine sokup kaçırmalık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün her zaman gittiğim kütüphaneye kitap iadesi için gittim. Sait Faik'ten iki kitap aldım. Belki yazısını da yazarım ^^

   Sil
 4. Öykü okumak istiyorsan Sezgin Kaymaz'ı tavsiye ederim. Dili ve öyküleri hem basit hem de çok etkileyicidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır, not ettim. Öneri için teşekkürler :)

   Sil