4 Ekim 2017 Çarşamba

Kütüphane Güncesi #5 | 2017


Bir kütüphane güncesinden daha herkese merhaba :) Fark ettim de şu kütüphane ziyaretlerini belli bir düzene oturtmuşum. Yazdan beri her ay düzenli olarak bir tane kütüphane ziyareti yazısı yazıyorum. İnşallah kendi kendime nazar değdirmem de bu düzen böyle sürer gider.

 Son kütüphane ziyaretimde ( TIK TIK ) aldığım kitaplardan Kabil'i bitirmedim. Aslında bitirmek için yeterli vaktim vardı ancak kitabı yanlış zamanda okumaya başladım sanırım. Kitaptan yaklaşık bir 50 sayfa falan okudum ve kitabı oldukça farklı da buldum. Yani ortada kitabı beğenmemek gibi bir durum yok. Çünkü zaten daha çok başındaydım. Ancak şunu söyleyebilirim ki, yazarın ele aldığı konudan ziyade konuyu okuyucuya aktarış biçimini sevemedim. Sanki okuyucuya söz hakkı tanımaz gibi bir üslubu vardı. Kabil'in gerçekten farklı bir konusu var. Saramago'nun üslubunu da seviyorum ancak kendi düşüncelerinin altını bu kadar koyu çizgilerle çizmesi pek hoşuma gitmedi benim. Ama tabi ki başka kitaplarıyla yazarı okumaya devam edeceğim. Bu arada size kötü bir haber, bu hafta da kütüphanede Körlük yoktu. Sanırım kitap genel olarak yok kütüphanede. Bu güne veya başka bir güne özgü değil bu durum.Aslında ince kitaplar seçmeyi planlamıştım ancak Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer karşıma çıkınca kitaba karşı koyamayıp onu da aldım. Bir de üstüne internet paketimden feragat ederek kitabın yorumlarına baktım ayaküstü. Ve sonuçta kitap baya seviliyormuş :) 
Puslu Kıtalar Atlası'ndan ( TIK TIK ) sonra İhsan Oktay Anar kitaplarını okumaya devam etmek istiyordum. Her ne kadar Puslu Kıtalar Atlası'nı çok beğensem de, Kitab-ül Hiyel'in dili biraz ağır gibi hissediyorum. İnşallah yine kendi kuruntumdur da yanılırım.
Mavi Köpeğin Gözleri'ni almaktaki tek sebebim Marquez kitabı olması. Marquez okumayı çok özledim çoook.

Bu seferki ziyaretim de bu şekildeydi. İçlerinden okuduklarınız veya okumak istedikleriniz varsa buyurun yorumlara efendim :)
Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, musmutlu günler :)


24 yorum:

 1. Kütüphaneleri ziyaret etmek oradan kitaplar almak insana kendini gerçekten iyi hissettiriyor. Öok güzel l bir deneyim bence. Farklı ve orijinal kitaplar almışsın iyi okumalar :)

  YanıtlaSil
 2. Kütüphaneleri bende çok severim.. Eskiden gittiğimde uzunca zaman geçirir bir sürü kitap alırdım.
  Bol kitaplı güzel günlere canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kütüphaneler bambaşka bir evrene taşıyor beni. Hangi köşede zaman geçireceğimi şaşırıyorum :) Teşekkür ederim ayrıca :)

   Sil
 3. Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Giyer kütüphanemde ama henüz okumadım. Kütüphanelerde olmayı ben de çok seviyorum. Özellikle dünya ve türk klasikleri okumada imdadıma yetişiyor. Tarihinde içinde olduğu, aşk öykülerini severseniz İskender Pala kitaplarını da tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harçlık sorunu beni kütüphanelere yakınlaştırdı. Tabi bir de yer sorunu var. İskender Pala da okumak istediğim yazarlardan. Öneri için teşekkürler ayrıca :)

   Sil
 4. Yine klasikleşen bir kütüphane günce daha :)
  Diğer günceler gibi bu paylaşımı da keyifle okudum. Ve kendimde kütüphaneye gitmiş kadar oldum her zaman ki gibi.Kaleminize sağlık. Keyifli okumalar. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet artık klasik yazılarımdan biri haline geldi bu günceler :) Beğenmenize çok sevindim. Teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Ben bir kere gittim daha da gidemedim 😂😂 Şu aralar zaten kitap okuyamadığım düşünülürse evde beni bekleyen kitapların yanına yenilerini getirmiyorum 😂. Senin böyle okuyup düzenli gitmen çok güzel, böyle devam etsin 😊

  YanıtlaSil
 6. Ben de haftada bir uğruyorum. Güzel oluyor kitapların arasında yolculuk yapmak. Kitab-ı hiyeli merak ediyorum ben de.Keyifli okumaların olsun.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım nasıl bulacağım aldıklarımı, teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Şu kütüphane işini bir ben beceremiyorum sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de uzun bir süre ara vermiştim kütüphanelere. O süreçte de kendi kütüphanemi genişlettim. Ancak istediğim her kitabı alabilmem için ne yeterli bütçem ne de yeterli yerim olduğundan kurtarıcım kütüphane oldu :)

   Sil
 8. Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i okumuşum bir tek :D Umarım sen seversin ama ben hoşlanmamıştım. :)) Uzun zamandır kütüphaneye gitmedim, kütüphane güncelerini okuyunca gidesim geliyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaa, hoşlanmamış mıydın? Bakalım ben nasıl bulacağım? Aslında ona birazcık başladım ama şu an için nötrüm :D Kütüphaneler candır ya :D

   Sil
 9. ben de resmen bu yazılarının bağımlısı oldum , aman nazar değmesin de hep ktüphane 'ler olsun hayatında :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaann diyelim :D Çok sevindim beğenmenize :)

   Sil
 10. Marquez'in tarzını severim ama Mavi Köpeğin Gözleri'ni sevmemiştim. Çok az okumuştum. Belki biraz daha sabretsem daha çok beğenirdim.

  Umarım hepsini keyifle okursun :-)

  YanıtlaSil
 11. Aslında öykü kitabı olması da beni biraz kendine çekmişti. Öykü okumak çok daha rahat oluyor. Haftasonu içinde ilerlemeyi planlıyorum. Maymuniştahlılığım tuttuğundan biraz ondan biraz bundan okuyacağım muhtemelen. Teşekkür ederim ayrıca :)

  YanıtlaSil
 12. Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer mi??? Aman Allah'ım!!! En en en sevdiğim kitaplardan biri, çok etkilenmiştim! *_* Hemen okumalısın! ^_^

  YanıtlaSil