24 Eylül 2017 Pazar

Kocan Kadar Konuş | Film Yorumu #49


Herkese merhaba :) Okulların açılmasıyla alıştığım yoğunluğa yeni yükler bindi. Bir de sanırım pek de düzgün olmayan psikolojim iyice bozuldu. Yani son zamanlarda normal durumlara bile değişik tepkiler verebiliyorum. Sanırım aniden gelen sinir hali veya gülme isteği pek normal durumlar değil. Aslında bu konuda tek de değilim. O yüzden bu günler de geçer diyerek asıl konumuz olan filmimize geçiş yapıyorum. Sabredip ruh çalkantılarımı okuduğunuz için çok teşekkürler :)Vakti zamanında gerek kitabı, gerekse filmiyle baya popüler olmuştu Kocan Kadar Konuş. Aslında kitabını ben de merak ediyordum. Filmini de kitabını okuduktan sonra izlemeyi planlamıştım ama nedense zamanla hevesim söndüğünden kitabı hala okumadım. Ama görüldüğü üzere filmini izledim ve böylece hayat mottomu bir kez daha uygulamış oldum. 'Geç olsun da güç olmasın.' :)
Kitabı okumadığım için filmin uyarlama anlamında başarılı olup olmadığı hakkında bir yorumda bulunamayacağım ancak filmi tek başına düşünürsek gayet eğlenceli ve güzel bir filmdi. Hatta beklediğimden çok daha güzeldi. Gerçi filme tesadüf eseri denk geldim ve yorumunu yazmak da aklımda yoktu. Ancak filmin ana karakteri olan Efsun'da kendimden bir şeyler buldum. O yüzden duramadım işte.Aslında filmimizin basit gibi görünen ama çok da güzel bir konusu var. 30 yaşındaki Efsun'un (Ezgi Mola) gerçek aşkı, sevgi ve dürüstlüğü aramasını ancak diğer hemcinslerine benzemediği için kafasında büyüttüğü bazı sorunlarla karşılaşmasını, üstüne ailesiyle yaşadıklarını ve lise aşkıyla karşılaşmasını konu alıyor film. 
Gerçekten de çoğu kadın daha küçük bir kız çocuğuyken bazı rollerle tanıştırılıyor. Sanki evlenmek ve çocuk yapmak onun için bir zorunlulukmuş gibi kafasına yerleştiriliyor. Evlenmek, aşık olmak, çocuk sahibi olmak bunlar hayatın insana verdiği çok güzel ve doğal şeyler olsalar da, bireyin hayatını sürdürmesi ve hayatta kendine bir yer edinmesi adına geçerli olan tek kıstas değiller. Filmi bu kadar sevmemdeki en büyük etken Efsun'du. Efsun'u gerçekten kendime çok yakın buldum. Kurduğu masum ama uçuk hayaller, ailesine göre olan tatlı cehaleti, samimiyeti ve en önemlisi de farklılığı çok hoşuma gitti. Hatta bazı sahnelerde 'tamam işte bu benim' bile dedim :)Ezgi Mola'nın oyunculuğunu gerçekten sevdim. Murat Yıldırım'ı biraz tutuk bulsam da genel olarak değerlendirdiğimde o da fena değildi benim için. Zaten Ezgi Mola'nın enerjisi tüm filmi kaplamıştı.
Eğer eğlenceli bir şeyler izlemek istiyorsanız Kocan Kadar Konuş önerimdir. 
Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler :)

16 yorum:

 1. Ezgi Molaya hayran kalmıştım.Bencede izlenebilecek bir filimdi.
  Sevgiler canım 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ezgi Mola'da günümüzde alıştığımız Türk kadın oyuncularda olmayan farklı bir yön var. Bu yönü de baya güzel aslında :) Yorum için çok teşekkürler, sevgiler :)

   Sil
 2. Film yorumunuz gerçekten çok güzel olmuş . Kendinizden de bir şeyler paylaşarak anlatışınız bildiğim bir filmin yorumunu sıkılmadan okuttu . Elinize sağlık . Ve genç yaşta evlilik baskısı hakkında söyledikleriniz çok doğru . Ne yazık ki toplumumuzda kız dediğin erkenden evlenir düşüncesi hala değişmemiş durumda . İnşallah daha iyi zamanlar görürüz . 😊 İyi günler , sevgiler . 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımı beğenmenize çok sevindim :) Cinsiyetçi tutumların daha çok küçük yaşlarda başlaması hoşuma gitmiyor. Evlilikse bunlardan sadece biri. Umarım her anlamda güzel günler yakındır. Yorumunuz için teşekkürler, sevgiler :)

   Sil
 3. Filmi eğlenceliydi gerçekten. Efsun'un kitap sever olması hoşuma gitmişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Efsun'da hoşuma giden başlıca özelliklerden biri de oydu zaten ^^ Küçükken ben de elimde kitapla babamın peşinde koştururdum :D

   Sil
 4. Ben filmi izledikten sonra kitabını da okumuştum ama filmi daha güzeldi sanki :D İkincisi de var :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkincisinde evleniyorlar sanırım ama izlemedim :)

   Sil
 5. kitabını pek merak edip okumamıştım doğrusu.filmi de pek ilgimi çekmiyordu. Türklerin komedi konusunda pek başarılı olduğunu düşünmüyordum. Ama Ezgi Mola ve Murat Yıldırım'ın oyunculularını zaten başarılı buluyorum fragmanda hoşuma gitmişti sende güzel yorumalr yapmışsın. izlenebilir diye düşünüyorum ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçinde romantizm geçen Türk filmlerine kuşkuyla yaklaşıyorum. Çünkü ne oyuncuları, ne senaryoyu abartmadan yapamıyorlar. Bu film de 'waaov' diyebileceğim bir modda değildi ancak izlerken keyif aldım. Umarım sen de seversin. Şimdiden iyi seyirler :)

   Sil
 6. filmi sinemada izlemiş ve ne dşündğümü şu anda hatırlamadığım bir moda girmişim ki tekrar izlemedim :D beğensem kesinlikle 2. şansı verirdim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum ben sevdim ya :D İkincisi denk gelirse izlerim izlemesine ama oturup da filmi özel olarak açmaya ne vaktim ne de isteğim var benim de :D

   Sil
 7. Annem izlerken biraz görmüştüm filmi. Beğenmene sevindim, insana zaman zaman böyle şeyler çok iyi geliyor. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, kafa dağıtmak adına güzel bir filmdi :)

   Sil
 8. Eğlencelik bir filmdi :) 2.si çekilirse izler miyim bilmiyorum :)

  YanıtlaSil