16 Ekim 2016 Pazar

Yazarlar #9 | Bronte Kardeşler (Charlotte, Emily ve Anne Bronte)


Bronte kardeşler, 19. yüzyılın edebiyat camiasında en çok ses getiren üç kız kardeştir. Dönemlerinin toplumsal algısının üstüne çıkmış yapıtları, günümüzde bile ününü arttırarak korumakta ve çok beğenilmektedir. Ancak ne yazık ki, bu üç kız kardeş de çok genç yaşlarda ölmüş ve dolayısıyla artlarında çok az eser bırakmışlardır. Bize düşen de bu nadide romanları okumak diyelim madem.Charlotte Bronte, bu üç kız kardeşin en büyüğüdür. Daha sekiz yaşındayken, Cowan Bridge'de yatılı kalmak üzere bir kız okuluna gönderilmiştir. 'Jane Eyre' isimli romanında da, okulda geçirdiği dönemleri Jane Eyre isimli karakteri üzerinden paylaşmış ve gözlemlerini dile getirmiştir. Sonrasında Roe Head'de Miss Wooler okuluna devam etmiş ve mezun olduktan sonra üç yıl burada öğretmenlik yapmıştır. Annelerinin ölmesiyle bütün sorumluluk Charlotte'ye kalmıştır. 

1841'de bu üç kız kardeş bir okul açıp erkek kardeşlerini okutma imkanı aramışlardır. Bunun için Charlotte ve Emily yabancı diller ve okul yönetimi dersleri almışlardır ama yine de okulları kapatılmak zorunda kalmıştır. 

Birbirlerinin şiirlerini okuyup çok beğenmişlerdir ve bunun üzerine  1846'da Currer, Ellis ve Acton Bell gibi erkek takma adlarını alarak şiirlerini yayımlamışlardır ancak başarı elde edememişler. Sonraki üç yıl içinde roman yazmayı denemişlerdir. 

Charlotte'nin yazdığı 'Jane Eyre' hak ettiği başarıyı kazanmakta gecikmemiş, yazara büyük bir şöhret kazandırmıştır. Ancak sonrasında başlarına bir sürü felaket gelmiştir. Charlotte 1848'de hem kız kardeşi Emily'i, hem de erkek kardeşi Branwell'i kaybetmiştir.

1849'da 'Shirley', 1853'te 'Vilette' isimli romanlarını yayımlamış, sonrasında 1854'te papaz A.B.Nicholls ile evlenmiştir. Ancak ne yazık ki, birkaç ay sonra yaşamını kaybetmiştir. 

Jane Eyre'den önce kaleme aldığı ancak yayımlama fırsatı bulamadığı 'The Professor' isimli romanı ölümünden sonra yayınlanmıştır.Emily Jane Bronte, Bronte kız kardeşlerin ortancasıdır. 'Wuthering Heights' (Uğultulu Tepeler) isimli romanı tek eseridir. İçine kapanık ve sessiz biri olan Emily, bütün hislerini bu kitapla beraber dile getirmiştir. Ancak edebiyata bunun gibi nadide eserler veremeden, genç yaşta tüberkülozdan yaşamını yitirmiştir. 
Ayrıca Uğultulu Tepeler benim de en sevdiğim klasiklerden biridir.
Anne Bronte, Bronte kız kardeşlerin en küçüğüdür. 'Agnes Grey' isimli eserinde, öğretmenlik yaptığı dönemde başından geçenleri anlatmıştır. Kitabı yayınlandıktan 1 yıl sonrasında 29 yaşındayken yaşamını yitirmiştir.


Üç kız kardeşin de edebiyatla bu derece ilgilenmesi ve genç yaşlarına rağmen böyle değerli eserler bırakabilmesi beni onlara hayran bırakıyor. Keşke yaşamları bu kadar kısa olmasaydı da, okuyucularına daha fazla eser bırakabilselerdi. Yayınlanmış tüm kitaplarını okumak, şimdiki yeni hedeflerimden biri oldu. Sizin bu kız kardeşlerden okuduğunuz ve sevdiğiniz romanlar hangileri yorum bırakabilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler. :)


2 yorum:

  1. Jane Eyre ve Uğultulu Tepeler'i üniversite yıllarımda okumuştum, özellikle Jane Eyre'yi sevmiştim. Üç kardeşin üçünün de yazar olması çok büyük başarı bence ama dediğin gibi keşke bu kadar erken yaşta ölmeselerdi.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Jane Eyre'i şu an okuyorum. Yarı oldu bile ama şimdiden söyleyebilirim ki, şu ana kadar okuduğum tartışmasız en akıcı ve güzel klasiklerden biri. Bir de üstüne gizemli. Daha ne olsun ki? :)

      Sil