16 Eylül 2016 Cuma

Yazarlar #7 | William Shakespeare''Olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu.''


Hazır okulların açılmasına da az kalmışken, 'Yazarlar' başlıklı yazı dizime yeni bir yazı daha eklemek istedim. Aslında artık yavaş yavaş tatilin gerçekten bittiğinin farkına vardığım için 'boşvermişlik sendromu' adını taktığım tuhaf bir ruh hali içerisindeyim. Tabi buna halk arasında 'üşengeçlik' de denebilir, orası ayrı konu. Neyse biz asıl konumuza, yani yazarımızın hayatına, tuhaf yönlerine değinmeye başlayalım artık. Yazarların tuhaf özellikleriyle ilgili bir yazı okurken, William Shakespeare hakkında bir yazı yazmak istedim. Okuduğum kadarıyla gerçekten renkli bir kişiliği var Shakespeare'in. Zaten İngilizce pek çok kelimeyi de türetmiş, çok yönlü bir insan. Tiyatro metinleri okumaya Shakespeare eserleri sayesinde başladım ben de. Oyunlarını çok severim.


1564'te doğan yazar, 1616'da öldü. Babası John, başlarda bir bakkalken, şehrin belediye başkanlığına kadar yükseldi. Annesi ise varlıklı bir aileden geliyordu. Toplamda 7 kardeşi vardı ve o, ailenin üçüncü çocuğuydu. Henüz 18 yaşındayken, 26 yaşındaki Anne Hathaway ile evlendi. Çiftin Suzanna, Hamnet ve Judith isimli üç çocuğu oldu.Shakespeare'in imzası olarak 80'den fazla varvasyon ortaya çıkmıştır. İmzalarına bakıldığında, ''William Shakespe, Wm Shakespe, William Shakespere, Willm Shakespere'' gibi pek çok imzası vardır. Ama ne ilginçtir ki, içlerinde ''William Shakespeare'' yoktur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, Shakespeare'in soyadını kendi de dahil hiç kimse tam olarak telaffuz edemiyor. Soyadının pek çok telaffuz şekli vardır.Kaleme aldığı eserler ve sahnelettiği oyunlar sayesinde çok zengin biri haline geldi. Ancak bazı kaynaklara göre tefecilik yaptığı da söylenir. Yaşamı boyunca 38 eser yazmıştır. En uzun oyunu Hamlet'tir. 49 yaşında yazdığı 'İki Soylu Akraba' isimli oyunu da yazdığı son oyunudur. En kısa oyunu 1770 satırlık 'Yanlışlıklar Komedyası'dır'' ve bu oyunu sahnelendiğinde yaklaşık 4 saat sürmektedir. Shakespeare'in tamamen kaybolduğu bilinen iki eseri vardır. ''Titled Lavour'' ve '' Love's Labour's Won'' isimli eserleri günümüze ulaşamamıştır.Ayrıca Shakespeare, intihar unsurunu çok seviyordu. Bunu kendi oyunlarında da kullanmıştır. Oyunlarında intiharla gerçekleşen ölüm sayısı 13'tür.Edebiyat ansiklopedisine göre Shakespeare, İncil yazarlarından sonra eserleri en çok alıntılanan yazardır. Ayrıca İngilizce diline yaklaşık 3000 kelime kattığı bilinmektedir. Bu kelimeler günümüzde de hala kullanılmaktadır. Olivia, Miranda, Jessica gibi isimler de Shakespeare'in eserlerinde kendi oluşturduğu isimlerdir. Ayrıca Abraham Lincoln'un da büyük bir Shakespeare hayranı olduğu bilinmektedir. Abraham Lincoln'un suikastçısı John Wilkes Booth da ünlü bir Shakespeare oyuncusudur.Uranüs'ün 27 uydusundan 24'ünün ismi Shakespeare oyunlarındaki karakterlerden verilmiştir.


Sizin de eklemek istedikleriniz varsa düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Mutlaka şu oyununu da okumalısın veya izlemelisin dediğiniz oyunları varsa önerilerinizi bekliyorum. Şimdilik hoşçakalın. Musmutlu, güzel günler. :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder